-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

5 kroků, jak dát svému povlečení tu správnou péči

Iva Baltaretu · 3. června 2021

Aby vám povlečení dobře sloužilo a vydrželo dlouho, měli byste mu věnovat patřičnou pozornost a správně ho nejen napoprvé vyprat. Každý materiál má svoje specifické vlastnosti a potřebuje trochu jiné zacházení. Jak na to? To vám prozradíme v článku.

1. Správné vyprání ložního prádla před prvním použitím

Hodně záleží na materiálu, z něhož povlečení je. Sledujte instrukce na konkrétním výrobku, obraťe ho naruby a postupujte takto:

Lněné povlečení vyperte na 40 - 60 °C – záleží na doporučení výrobce a na barvách. Výraznější barvy by se mohly poškodit.
Bavlněné povlečení vyperte také na 40 - 60 °C.
• Flanelové povlečení perte spíše na 40 °C, abyste zachovali nejen jeho barevnost, ale také jemnost chloupků.
• Krepové povlečení perte také spíše při nižší teplotě okolo 40 °C.

Tip: Nepoužívejte na povlečení bělidla. Mohou způsobit oslabení vláken.

2. Praní povlečení a ložního prádla

Při dalších praních už používejte spíš nižší teplotu – 40 °C je ideální. Perte vždy naruby, zkontrolujte, zda se povlečení někde nezačíná trhat, nechybí knoflíky, jestli jsou šňůrky a zip v pořádku.
Vyberte si na své povlečení šetrný prací prostředek, dodržujte dávkování (méně je více) a nepoužívejte aviváž. Aviváž totiž obalí vlákna povlečení a tím může poškodit prodyšnost nebo schopnost absorpce vlhkosti.

Natržené povlečení spravte co nejdříve, to samé platí i o uvolněných knoflících, které by se vám mohly zbytečně zaseknout v pračce.

Tip: Jste alergik a chcete své povlečení důkladně zbavit nečistot? Vyberte si takové povlečení, abyste ho mohli prát alespoň na 60 °C a zbavit ho tak všech nečistot a roztočů.

3. Sušení a žehlení povlečení

Raději nesušte své povlečení v sušičce, jelikož vysoké teploty mohou poškodit vlákna a mohou mít také vliv na barevnost povlečení. Naopak je pro něj nejlepší sušení na vzduchu venku, kde se prosuší rychleji a nehrozí zapaření. Hezky ho narovnejte a proklepejte. Když už budete sušit v sušičce, dejte ho do ní ihned po vyprání, jedině naruby a při nižší teplotě.

S některými materiály si poradíte i bez žehlení – například len a krep. Ostatní přejeďte žehličkou – opět naruby. Chcete si žehlení usnadnit? Ždímejte povlečení na nižší otáčky a důkladně ho vypněte na sušáku.

Tip: Při sušení venku dejte pozor na přímé sluneční světlo, které může poškodit barvy materiálu.

4. Jak se zbavit skvrn na povlečení?

Stalo se vám, že se na povlečení objevila skvrna a nepodařilo se vám ji vyprat během normálního pracího cyklu? Zkuste se flíčku zbavit při ručním praní například za pomoci žlučového mýdla.

Další triky:
• Mastnou skvrnu posypte kuchyňskou solí a nechte několik minut působit. Následně vymyjte mokrou houbičkou.
• Na skvrnu od krve si připravte speciální pastu ze soli a vody. Hustou pastu vtírejte do skvrny houbičkou namočenou ve studené vodě. Krystalky soli vytáhnou krvavé skvrny z vláken.
• Skvrn od potu se zbavíte například jádrovým mýdlem nebo kyselinou citronovou.

Důležité: Pokud si nejste jistí, nechte čištění dražšího povlečení na odbornících v čistírně.

5. Jak často povlečení měnit?

Lékaři doporučují výměnu alespoň jednou týdně, alergici a citlivé osoby mohou vyměnit povlečení každé tři dny. Někdy stačí vyměnit prostěradlo, případně i povlak na polštář.

Rada na závěr:
• Pokud vás trápí akné a pupínky na obličeji, zkuste měnit povlečení na polštáři co nejčastěji.
• Hedvábný polštář zase pomůže uhladit vlasové vlákno a chrání ho před poškozením, neubírá hydrataci z pleti a prý umí pomoci i s projevy stárnutí.