Až -60 % na prémiové značky | Ušetřete ještě dnes →
Jaro doma i venku | Inspirujte se →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Čtecí koutek pro knihomola: Jak na útulnou domácí knihovnu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pro knihomoly není snad většího potěšení než se zachumlat do deky, usadit se do pohodlného křesla a dlouhé hodiny trávit nad dobrým čtivem. Co ale udělat pro to, aby byl čtecí koutek pohodlný, praktický a útulný?

Inspirujte se našimi tipy a knihovničkou fotografky Alex Hraškové.

Knihovna do obývacího pokoje

Je-li je vaše sbírka čtiva skromnější, postačí vám pravděpodobně nástěnná knihovna. Pokud ale svoje knihy počítáte spíše na metry, vsaďte na rozměrnější kousek. Největší parádu samozřejmě udělá dřevěná knihovna.

Chcete-li spojit krásné s praktickým, vsaďte na prosklené knihovny a vitríny – ochráníte v nich knihy před prachem. Bílá knihovna zase místnost prosvětlí a nechá vyniknout barevné hřbety obálek.

Bonami tip:

Zatímco rohovou knihovnu můžete umístit pouze ke stěně, regálové knihovny s otevřenými policemi využijete i pro rozdělení místnosti.

Posezení ve čtecím koutku

Aby bylo několikahodinové čtení co nejpohodlnější, nesmí chybět křeslo. A je už jen na vašem vkusu, zda sáhnete po klasickém, houpacím či závěsném.

Pro čtecí koutek ale není snad nic příhodnějšího, než pořádný ušák, do kterého se můžete schoulit a nerušeně hltat stránku za stránkou. A opravdoví fajnšmekři? Ti se rozhodně nemusí spokojit s málem, ale rovnou si lebedit v tom nejpohodlnějším – lenošce.

Nemáte-li místa nazbyt, pohodlné místo ke čtení vytvoříte i z mála. Stačí rozkládací futon, deka a dostatek polštářů.

Prostor na knihu i na čaj

Není nutností, ale čtecí koutek s ním bude o poznání praktičtější. A o kom že je řeč? Přece o odkládacím stolku! Odložíte na něj knihy, šálek s kávou i nějaké drobné občerstvení. A pokud zbyde prostor, tak i nějakou vázu s květinami či vonnou svíčku.

Zejména v malých bytech využijete zásuvné stolky, které nezaberou tolik místa, ale svou flexibilitou nabízí další odkládací plochu.

Pokud nechcete investovat do odkládacího stolku, můžete místo toho využít i stoličky, dřevěné schůdky ke knihovně či taburet, na který položíte tác podobného tvaru.

Osvětlení knihovny

Pokud je to možné, umístěte domácí knihovnu se čtecím koutem co nejblíže oknu. Budete mít dostatek denního světla na čtení. Večerní knihomolové by se už ale měli vybavit dobrou stolní či stojací lampou na čtení.

Při jejím výběru dbejte na to, aby bylo možné světlo libovolně natočit. Platí, že čím užší stínidlo bude lampa mít, tím užší proud světla poskytne.

Parťáci proti chladu

Klid a nohy v teple. To ke čtení vlastně úplně stačí. Aby byl čtecí koutek útulný, přihoďte už jen polštáře, plédy a přidejte koberec. K rohové knihovně se bude hodit spíše kulatý.

Vybavíte-li se ponožkami a horkým nápojem ve fešném hrnečku, zima si na vás rozhodně nepřijde. A vy budete moci nerušeně hltat stránku za stránkou.

Bonami tip:

Spojte příjemné s ještě příjemnějším. Dlouhou koupel si zpestřete čtením. S policí na vanu můžete dát sbohem i umáčeným listům.

Pořádek a pohodová atmosféra

A jak na pořádek v knihovně? Knihy rozdělte do několika sekcí, pomohou vám v tom zarážky do knihovny, sošky či lampy. Prostor knihovny oživí a učiní ji zase o něco poutavější.

Abyste unikli starosti všedních dní, nezapomeňte ani na pohodovou atmosféru. Vonné svíčky, příjemná hudba a dekorace budou to pravé pro chvíle odpočinku.