Nóra Vukmirovits, tvůrkyně koncepce SZEZØN, vám pomůže vytvořit jednoduchou, ale zato pohádkovou kytici, kterou určitě potěšíte milovanou osobu. Můžete ji ale uvázat i sobě pro radost z příchodu jara.
• Chcete-li vytvořit co nejkrásnější kytici, vyberte si čerstvě řezané květiny a zelené listy, které dodají extra objem a působí honosně.
• Na odříznutí stonků budete potřebovat ostrý nůž nebo zahradnické nůžky.
• Začněte odstraněním všech přebytečných nebo poškozených listů, přičemž nezapomeňte na trny (pokud jsou na stoncích). Dolní třetina stonků musí zůstat dokonale čistá, tento detail má dvojí význam: kytice se bude snadněji vázat a zároveň tato část nebude obsahovat listy, které by po ponoření do vody mohly začít hnít. Je vhodné řezat stonky pod ostrým úhlem, aby mohly absorbovat vodu přes co největší plochu.
• Na složení kytice použijte metodu "spirála" - vyžaduje to trochu cviku, ale není to nijak složité. Palcem a ukazováčkem chyťte první květ, pak na něj položte další, aby se jejich stonky protínaly v polovině délky. Následující květiny budou umístěny dále stejnou technikou a stejným směrem, dokud nezískáte svazek květin, jejichž stonky opisují spirálu.
• Dalším krokem je svázání takto získané kytice. Použijte nejlepší přírodní materiál, například konopný provázek.
• „Všechny květiny v kytici pocházejí z mé země, Maďarska. Naštěstí se ke Dni matek v Maďarsku a na Slovensku pěstují sezónní květiny, jejichž nákupem nejenže podporujeme místní pěstitele, ale také minimalizujeme ekologickou stopu nákupu, která bude nesrovnatelně nižší, než kdybychom zvolili květiny z dovozu," říká Nora, která nám představuje i symbolický svět květů:
• Jedním z nejvýznamnějších prvků kytice je růže, která symbolizuje lásku, takže bychom její krásu a význam rozhodně neměli opomenout. V návaznosti na květinovou symboliku je čemeřice symbolem bohatého roku a blatouch představuje šarm a ženskost. Naopak, sasanka plnokvětá je například symbolem zničené naděje, ačkoli je velmi krásná, do kytice ji nezařadíme. Namísto toho jsme použili list chřestu a kvetoucí kalinu, stejně i květ známý jako lisianthus.
Moje nadšení pro aranžování květin přišlo do mého života jako jakési znovuzrození. Opustila jsem humanitní vědy a kariéru organizátorky akcí a vystudovala jsem květinářství. Toto povolání mi přineslo vyrovnanost, krásu a tvořivost . Zbavila jsem se všeho stresu a úzkosti. Hned jsem věděla, že je to přesně to, čemu se chci věnovat. Mým prvním milovaným projektem bylo květinářství v Budapešti. Jedním z klíčových aspektů, které jsem od něj požadovala, byla péče o životní prostředí.
Začala jsem tím, že jsem si položila následující otázky: je smysluplné dovážet květiny letadlem z Ekvádoru a Kolumbie? Proč na trhu najdeme pouze květiny z Holandska? V tomto myšlení se zrodilo udržitelnější řešení, moje květinářství SZEZØN. Jeho koncepce je založena na květinách pocházejících z místních zdrojů, na přírodních nebo recyklovatelných obalových materiálech a používání elektrických vozidel na doručování.
Čerstvě řezaná květina je nejen zajímavá, ale hlavně přináší radost, laskavost a krásu do každodenního života. Kytice mění náladu a vůni prostoru, dotváří jakýkoliv interiér a má tak příznivý vliv na naši pohodu. Lidé ve městech se proto začínají navracet k přírodě, protože mají pocit, že jejich současný životní prostor je stále více ochuzen o barvy a vůně květin, takže není náhoda, že se stále více lidí snaží vytvořit si svoji vlastní "domácí džungli" zakoupením co největšího počtu pokojových rostlin. Ale váza s čerstvými květinami je a vždy bude ... něco jiného.
To je otázka, kterou dostávám v různých formách téměř denně. Nejčastěji se v případě žlutého květu kupující obávají, že se příjemce urazí, protože žlutá barva symbolizuje závist. Vždycky říkám, že neexistuje květ, který by mohl urazit. Samozřejmě, některé květiny se hodí pro určité příležitosti mnohem lépe než jiné a stále se najdou lidé, kteří využívají karafiáty pouze při smutných událostech. Tento pohled se však postupně vytrácí. A pro těch pár nejistých mám rčení: Kdo miluje květiny, nemůže být špatný člověk!
Kytice: Vukmirovits Nóra, SZEZØN
Fotografie: Ana Szabo Photography
Styling: Pastellmama - Tóth Csenge Zsófia
Produkce: Bori Incze-Dusík, Kira Marinkovic