-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Designérka radí: Jak zařídit malou koupelnu

KATEŘINA CHOUROVÁ • 1. ÚNORA

Zařídit malou koupelnu bývá pěkný oříšek. Přestože se může zdát, že na omezeném prostoru nelze dosáhnout ohromujících výsledků, nenechte se mýlit. Stačí několik osvědčených rad a triků a oázu pro očistu těla i duše vytvoříte i z malé koupelny v paneláku.

Jak takového dojmu dosáhnout třeba i jen s využitím vhodných doplňků, dekorací a textilu, nám poradila architektka Alexandra Peacock-Meier.

S jakými chybami se při zařizování malé koupelny nejčastěji setkáváte?

Alexandra: Lidé si vybírají obklady, které opticky zmenšují prostor. Buď jsou příliš tmavé, nebo velkoformátové. Ty ale vypadají pěkně jen ve větší koupelně, do malé koupelny se rozhodně nehodí.

Častou chybou je rovněž přemíra vzorů. Pokud se jich však nechcete vzdát, vyberte je buď na stěnu, nebo na podlahu. Nikdy ne na obě plochy najednou - jinak by koupelna působila stísněně.

Dalším nedostatkem je chybějící odvětrávání. Bez něho se v koupelně hromadí vlhkost a vznikají plísně.

Čím tedy můžeme alespoň opticky zvětšit prostor?

Alexandra: Jak už bylo řečeno výše, obkladem lze hodně pokazit, ale i vylepšit. Optickému zvětšení malé koupelny napomohou světlé dlaždice v neutrálních odstínech.

Dalším osvědčeným trikem je využití zrcadla, a to nejen nad umyvadlem. Klidně jej umístěte na celou šířku místnosti. V tomto případě se každý centimetr počítá.

Obzvlášť v malé koupelně je nutné udržovat pořádek a nezahlcovat ji zbytečnostmi. Uplatnění najdou zejména závěsné prvky, které jsou praktické i z hlediska údržby.

Iluzi většího prostoru podpoříte i správnou armaturou - například nástěnné umyvadlové baterie a sprchové baterie se skrytým tělem jsou ověřeným způsobem, jak malou koupelnu odlehčit a zvětšit.

Méně je více. V malé koupelně volte menší vzory v monochromatické barevné paletě.

Lze v koupelně kromě dlaždic využít i betonové stěrky nebo voděodolné samolepky? Jaké s nimi máte zkušenosti?

Alexandra: Rozhodně s nimi lze dodat koupelně na stylovosti a zajímavosti, jen pozor na materiál a vzor. Méně je více. Volte menší vzory v monochromatické (jednobarevné, pozn.red.) paletě.

Několik let působím v zahraničí a pozoruji, že stále více lidí volí do koupelny tapety či stěrky. Často proto navrhuji obklad už jen okolo vany, umyvadla a do sprchového kouta.

Jak s tapetami, tak se stěrkami mám dobrou zkušenost, jen je nutné dbát na jejich voděodolnost.

Jaké další nápady pro malou koupelnu mohou přispět k většímu komfortu?

Alexandra: Pokud máte možnost, vyberte si nejlépe otevřenou umyvadlovou skříňku s jednou poličkou, do které uložíte složené čisté ručníky a osušky.

Je však nevyhnutelné mít alespoň několik ručníků nadosah - místo může ušetřit i koupelnový věšák na dveřích.

Také není vůbec od věci, pokud na stěnu umístíte jeden vizuálně působivý prvek, který upoutá pozornost - například neotřelou tapetu, nezvyklé funky dlaždice či obraz.

Může se zdát, že s rohovou vanou prostor lépe využijete, opak je však pravdou.”

Jaké druhy dřeva jsou z hlediska voděodolnosti a údržby nejvhodnější?

Alexandra: Ideální je naimpregnované teakové, dubové a bambusové. Čerstvé dřevo není z hlediska trvanlivosti dobrý nápad.

Nemůžeme-li investovat do výměny dlaždic a sanity, lze si vypomoci alespoń dekoracemi či textiliemi?

Alexandra: Samozřejmě. Zvlášť je-li koupelna zařízená v neutrálních barvách. Ty jsou totiž skvělým základem pro jednoduché barevné či materiálové obměny s velkým efektem. Což je ostatně základní pravidlo, které se vyplatí dodržovat při zařizování každé místnosti.

Pokud to prostor alespoň trochu umožňuje, vyzdobte koupelnu rostlinami. Okamžitě ji oživí a vnesou do ní pozitivní energii.

Co malá koupelna s vanou? Jaký typ vany zvolit, a jakému se naopak vyhnout?

Alexandra: Ačkoliv se může zdát, že prostor lépe využijete, opak je pravdou. Rohovou vanu do malé koupelny proto nedoporučuji.

Pokud si neumíte představit koupelnu bez vany, zkuste tu ve stylu Bijou, která je oproti klasické o poznání menší, ale přesto je velmi elegantní - například v retro designu na nožičkách.

Pokud chcete interiér oživit, zkuste okrouhlé zrcadlo, závěsné lampy, obrazy, rostliny či vzorovanou podložku.

Moderní, vintage, glamour či industrial - to jsou trendy posledních let. Pokud bychom však chtěli nadčasovou koupelnu, na co se zaměřit?

Alexandra: Každý z těchto stylů je něčím specifický a je lehké podlehnout trendům. Koupelna je však jedním z prostorů, který by měl být nadčasový. Investujte do sanity a obkladů v neutrálních barvách (bílá, světle šedá, světle béžová a jejich kombinace).

Pokud chcete interiér oživit, zkuste okrouhlé zrcadlo, závěsné lampy, obrazy, rostliny či vzorovanou podložku.

Máte na závěr nějakou radu pro malé koupelny s pračkou? Jak pračku elegantně zakomponovat?

Alexandra: Ideální je ukrýt ji do skříňky vyrobené na míru či ji schovat za vkusnou roletu či závěs ladící se zbytkem koupelny.

Foto: Dekoroom, Pexels

O designérce

Alexandra Peacock-Meier vystudovala architekturu se zaměřením na obytné budovy na Fakultě architektury STU v Bratislavě. Od počátku své kariéry ji to však více táhlo k tvorbě interiérů. Po skončení studia se přestěhovala do New Yorku, kde pracovala na rezidenčních a komerčních interiérech. V současné době působí mezi Londýnem a Bratislavou jako interiérová designérka. V roce 2020 spoluzaložila online studio interiérového designu Dekoroom.

Rady a tipy pro vaši koupelnu najdete také zde.