Mid Season Sale | Ušetřete až 40 % →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Vyrobte si: Svíčky ze sojového vosku s dřevěným knotem

Eva Kovářová · 5. května 2022

Tyhle svíčky ze sójového vosku si můžete vyrobit jako krásný dárek pro vaše blízké, ale i jen tak pro radost. Jejich výroba je opravdu jednoduchá, zabere jen chviličku a jediné, co vás může trochu potrápit, jsou ne úplně dobře hořící knoty.

Co budete na výrobu svíček potřebovat?

Sojový vosk – dá se běžně koupit v obchodech pro výtvarníky nebo v těch se surovinami na výrobu kosmetiky. Sójový vosk je oproti obyčejnému parafínu rostlinného původu, jeho spalováním se nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře a doba hoření je až o 50% delší než u svíčky parafínové.
Knoty – dají se koupit tam, co svíčky. Ty dřevěné vypadají krásně, jen s nimi může být trochu problém, že hoří pomalu a špatně se zapalují. Takže pokud je budete používat, doporučuji nejprve udělat jednu svíčku na zkoušku. Bavlněné knoty jsou jistota, a pokud použijete ty, tak si nachystejte ještě kolíček nebo dvě slepené špejle na přichycení horní části knotu do středu nádoby.
Esenciální olej – například oblíbený červený pomeranč.
Hezké skleničky – my jsme recyklovali obaly od svíček Perfumed Prague.
• Oboustrannou lepicí pásku, tavnou pistoli nebo včelí vosk na přilepení knotu (má vyšší teplotu tání, takže by se neměl při nalévání rozpustit.)
• Dále nádobu na rozehřívání vosku ve vodní lázni, dřevěnou špejli na míchání.
• Samolepicí etikety na natisknutí cedulek.

Jak si doma vyrobit svíčku? Návod krok za krokem:

1. Nejprve si nachystejte dřevěné knoty do stojánků a zastřihněte je na výšku skleničky. Ty bavlněné nechejte koukat v původní délce. Stojánky s knoty si přilepte do středu skleničky. Doporučuji použít oboustrannou lepicí pásku, je to nejjednodušší a nejrychlejší řešení.
2. Ve vodní lázni si pomalu začněte rozpouštět vosk. Na 180 ml nádobu je ho potřeba cca 170 g. Jakmile je všechen rozpuštěný, vyndejte nádobku z vody a nechejte trochu zchladnout. Přidejte esenciální olej a promíchejte. Mělo by ho být 6 - 10% z celkové hmotnosti vosku. Liší se to podle intenzity vůně různých olejů, těžším vůním stačí nižší koncentrace, jemné vůně musíte dát víc. Pokud tedy máte 180ml svíčku jako my, na kterou použijete cca 170g vosku a budete chtít přidat 6% éterického oleje, aby svíčka jemně voněla, bude potřeba cca 10g oleje (170 x 0,06) = 11 ml, což jsou zhruba dvě kávové lžičky nebo jedna celá malá běžně prodávaná lahvička.
3. Vosk nalijte do skleniček a nechejte zatuhnout při pokojové teplotě. Neplňte je rovnou úplně celé, ale jen kousek pod okraj, aby zbyl prostor na případné opravy. Svíčky totiž mohou na povrchu trochu popraskat, takže po jejich zatuhnutí přidejte nahoru další tenkou vrstvu vosku, aby byl povrch dokonalý.
4. Pak už zbývá jen nalepit štítky a je hotovo! Ty si můžete vytisknout na samolepkový papír a vystřihnout nebo napsat ručně.

Tip: Pokud chcete, můžete na stěny skleničky přichytit například vylisované květiny. V tom případě použijte průhlednou nádobu.

Další tipy

• Svíčky nemusíte dávat do uzavíratelných nádob. Vyberte si na ně nějakou hezkou skleničku.

• DIY svíčky budou krásně vypadat i v betonových obalech od svíček Blomus Fraga.

• Zkuste si vyrobit vlastní betonové nádoby.

Návod pro nás připravila Eva Kovářová. Její tvorbu najdete na Instagramu Gathermoments.