-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Ikonické a nadčasové kousky, do kterých se vyplatí investovat

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 9. PROSINCE

Při zařizování domova je důležité občas slevit ze svých požadavků a jindy zase umět si dopřát. Existují totiž kategorie produktů, do kterých se z dlouhodobého pohledu vyplatí investovat. Jsou to tzv. investment pieces, které budou dělat radost vám a klidně i dalším generacím. A jak takové kousky poznat?

Než se pustíte do nákupu čehokoliv, odpovězte si na tyto otázky:

Je to pro mou domácnost nezbytné?

Bude to plnit nějakou důležitou funkci?

Jde o kvalitní materiál, který zajistí produktu dlouhou životnost?

Je pro mě důležité, aby měl kousek originální design?

Bude se mi líbit i za 5 let?

Dokážu si představit, že se s ním budu jednou stěhovat do nového bytu?

A bude i do nového interiéru zapadat?


Nad kterými kategoriemi se dvakrát zamyslet:

Pohovky

Výběr sedací soupravy je skoro stejně důležitý jako výběr postele. Odpočíváme na ní, hostíme své přátele, občas i usneme nad knížkou. Proto musí být nejen hezká, ale i funkční a pohodlná. Nepodceňujte například výběr čalounění, které se bude odvíjet i od toho, zda máte malé děti či domácí mazlíčky.

A pokud má v menším bytě pohovka nahradit postel, ujistěte se, že je navržená na každodenní spaní. Za pohovku s úložným prostorem trochu připlatíte, ale schovat někam po sezóně všechny zimní bundy je nejspíš k nezaplacení.

Matrace

Právě matrace určuje, jak kvalitní bude váš spánek. Její výběr tedy nepodceňujte, neubližujte svým zádům a zhruba tu jednu třetinu života v posteli si vychutnejte na maximum. I když se zdá výběr složitý, ve finále si stačí jen najít ideální tvrdost a výplň matrace. Rádi vám s tím pomůžeme.

Textil

Možná jste nad tím takto nikdy nepřemýšleli, ale zkuste si za jeden den spočítat, kolikrát se vašeho těla dotkne jakákoliv textilie. Ať už jde o ručníky, povlečení, utěrku či koberec, po kterém chodíte, měli byste věnovat pozornost materiálů, ze kterých jsou vyrobené. Obzvlášť, pokud jste citliví na různá umělá a syntetická vlákna, rozhodně se vyplatí investovat do přírodních materiálů jako len, bavlna, vlna či kokosová vlákna.

Multifunkční nábytek

Již zmíněná rozkládací pohovka na každodenní spaní, rostoucí nábytek pro děti, rozkládací stoly, to vše jsou produkty, které na svá „bedra“ berou hned více funkcí a proto musí být bezpečné a kvalitně zpracované. Pořídíte je jednou, ale budou s vámi roky, proto se vám tato investice časem vrátí.

Obrazy

Tato položka vás možná nenapadla, ale kupovat díla od originálních umělců je čím dál tím běžnější. Nejspíš už nás přestalo těšit mít doma ten stejný plakát či obraz s orchidejí, jako mají i naši přátelé. Když si vyberete mladého začínajícího umělce, jeho dílo pořídíte za velmi přijatelnou cenu a jednou se z jeho obrazu může stát velmi zajímavý investiční kousek.

Svítidla

Z nějakého důvodu jde o často zanedbávanou kategorii. Svítidla pořizujeme dost náhodně, bez rozmyslu, zda mají sloužit jako pracovní nebo ambientní (LED pásky). V každé místnosti by mělo být hned několik svítidel.

Jedno centrální s nepřímým rozptýleným světlem a pak různé stolní lampy a lampičky do rohů. Pořízení LED světel může být nákladnější, ale zase tak investujeme do jejich výdrže, udržitelnosti a koneckonců, díky absenci rtuti a dalších toxických látek i do vlastního zdraví.


Do čeho investovat dál?

Jestli už jste se vybavili kvalitním kouskem z každé z této kategorie a stále máte chuť ještě do něčeho vložit své peníze, zaměřte se nyní na originální designované produkty, za kterými stojí zajímavé značky s příběhem. Může jít o nábytek i dekorace, které mají něco navíc. Zajímejte se o jejich původ a proces výroby. Díky tomu si domů přinesete kousek, který bude vypovídat o vašem stylu i životních postojích.


Co když teď investovat nemůžete?

Pokud si zrovna investiční kousek pořídit nemůžete a i tak potřebujete novou sedačku, vybírejte to nejlepší ve vaší cenové relaci.

A pokud vaše srdce bude i tak toužit po investičním kousku, udělejte kompromis pořiďte si levnější variantu, kupte si prasátko a na svůj snový kousek si pravidelně odkládejte nějakou částku. Když budete disciplinovaní, podaří se vám našetřit dřív než byste si mysleli.

Do čeho investovat nám poradila naše designérka Linda:

Šedé vlněné křeslo EMKO Naïve

„Úžasně řemeslně provedené křesílko od Litevské značky s nadčasovým designem a z prvotřídních materiálů jako jsou jasanová dýha a čalouněná vlna. Cením originálním design, který neomrzí a zůstane navěky krásný.“

Bavlněné povlečení na jednolůžko Mumla Sprinkle

„Povlečení v super kvalitě, minimalistické s jemným vzorem, což nikdy neomrzí a hodí se ke všemu.“

Tmavě šedý pracovní stůl Woodman Pimlico Desk

„Pracovní stůl v dubové dýze s leštěným zlatým podnožím. Výborná kvalita a kvalitní materiálové provedení.“

Antracitová kameninová váza >Kähler Design Hammershoi

„Naprosto nadčasová záležitost, vysoká kvalita keramiky, krásné barvy a design.“


Nyní už přesně víte, jak správně investovat do své domácnosti. U investičních kousků platí pravidlo: Vždy pro sebe hledejte to nejlepší, co vám může trh nabídnout. Zároveň musí kousek splňovat vaše očekávání a být v souladu s vaším životním stylem.

Rádi byste také do něčeho investovali?