Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 KčRegistracePřihlášení300 KčKošík
DomůDomůInspirace

Hygge: Styl, který si získal srdce lidí po celém světe

Pomalu se stmívá, polínka praskají v krbu, na římse plápolají hřejivé plamínky svíček a vy sedíte zachumlaní v pleteném plédu s kocourem stočeným v klíně a při čtení severské detektivky usrkáváte horký čaj z velikého hrnku. Právě teď zažíváte hygge, tu pravou pohodovou atmosféru a vědomé prožívání každého okamžiku. Toto slůvko pochází z norštiny a dánštiny a skrývá se za ním široká škála významů. Vyjadřuje útulno na duši, uklidňující pohodu, pocit bezpečí a sounáležitosti i horké kakao při hořící svíčce.

Domov jako bezpečný přístav

Hygge se nedá přímo koupit, ale pomocí zařízení bytu ho lze přivolat. Seveřané jsou tak trochu posedlí designem. Jejich prostorné byty většinou vypadají jako vystřižené z magazínu o bydlení, ale stále z nich sálá útulno. Domov je místem, kde tráví kvůli rozmarnému počasí většinu volného času, setkávají se zde s přáteli, odpočívají a často z bytu i pracují.

Svá obydlí ladí do světlých tónů, volí dřevo a přírodní materiály, šetří s barvami a pokud u nich naleznete dekorace, bude jich sice poskrovnu, ale vybrané s opravdu vytříbeným vkusem.

Svíčky, svíčky, svíčky (a lampy)

Pokud nejsou svíčky, není žádné hygge. Bez nich by to opravdu nešlo. Skandinávci mají největší spotřebu vosku na světě. Zapalují je v bytě, v kanceláři, ve škole i v kavárně. A možná vás překvapí, že se většinou nejedná o ty vonné či barevné. Přírodní svíčky v biokvalitě rozhodně vedou.

Obsese osvětlením svíčkami nekončí. Kvůli nedostatku světla je potřeba vybrat ty správné stylové lampy a hlavně je rozmístit tak, aby jejich tlumené světlo působilo uklidňujícím dojmem. Vyberte žárovky s teplým podtónem. Nedráždí oči a navozují harmonickou intimitu.

A o Vánocích je to teprve ráj pro všechny světlomily. Ve všech bytech září typická hvězda a malá světýlka se mihotají za každým oknem.

Deky a polštáře k pomazlení

V našem podnebí je právě podzim a zima ideálním obdobím, kdy trávit svůj volný čas po vzoru nejšťastnějšího národa na světě. Vytvořte si své útočiště plné měkkých polštářků a huňatých dek. Ideálním místem je široký okenní parapet. Bývá přímo nad radiátorem, bude vám tedy krásně teplo. Ne každý však takové místo v bytě má, bohatě proto stačí i pohovka či pohodlné křeslo ušák. Vytvořit pak můžete jak čtecí koutek, tak do svého království pozvat své přátele na šálek kávy či sklenku vína.

Pokud vás po příchodu z venčí nezahřála kombinace teplého nápoje, hřejivého plédu a tlustých ponožek, přesuňte se i s knížkou do vany. Koupel (samozřejmě při svíčkách), je zdánlivě obyčejná, ale neuvěřitelně hygge záležitost.

Vášeň pro dobroty

Dopřávejte si bez výčitek. Káva s obrovskou čepicí z mléčné pěny, sladké kakao a spousta s láskou upečených sladkostí. Hormony štěstí se spouští mimo jiné právě i kvalitním jídlem a výborným pitím. Příprava pokrmů i jejich konzumace by ale měla probíhat bez stresu a pomalinku (opravdu se používá termín “slow food”).

Na žádném stole nesmí chybět krásná keramická konvice, do ruky padnoucí hrnečky a aby prostřený stůl byl lahodný i pro oko, téměř ve všech dánských domácnostech najdete i ikonickou vázičku od značky Kähler Design s živou či sušenou květinkou.

Designový nábytek s duší

V jednoduchosti je krása. Zní to jako klišé, ale čím menším počtem věcí se člověk obklopí, tím více se jeho mysl dokáže odreagovat. Severské národy si potrpí na kvalitní kousky nábytku z přírodních materiálů. Dokáží do něj investovat horentní sumy, ale milují i lovení v bazarech. Mezi starým harampádím mnohdy najdou opravdové skvosty s příběhem.

Ve skandinávských domácnostech většinou najdete jídelní stůl z masivního dřeva a kolem něj designové židle. To aby se celá rodina mohla scházet u dobré večeře. Milují knihy, patří mezi nejvíce čtenářské národy, vitrína či knihovna pro oblíbené publikace musí mít doma také své místečko.

Inspirujte se severskou moudrostí

Říká se, že Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě. Jsou důkazem toho, že ke štěstí stačí vychutnávat si i ty nejmenší radosti v životě. Ležérní přístup k oblékání, jídlu i bydlení, sdílení radosti s přáteli a umění milovat život takový, jaký je. To by měly být základní esence každého dne.