100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Jak kombinovat různé barvy a vzory na ložním textilu

Máte vyhlédnuté dokonalé povlečení s originálním vzorem, ale trochu váháte, jestli bude s ostatními kousky ve vaší ložnici ladit tak, jak jste si vysnili?

Mixování barev a vzorů může být záludné. Proto je dobré si předem ujasnit několik pravidel a triků, díky kterým bude výsledek působit hravě a zároveň harmonicky.

1. Zvolte si barevnost

Pamatujte, že barva je skvělým sjednocujícím prvkem i pro velmi odlišné vzory. Pokud si nevíte rady, zvolte neutrální tóny krémově bílé, šedé a béžové. Je to skvělý základ, který se hodí v podstatě do kterékoliv ložnice.

Pokud ale máte rádi výraznější barvy, nebojte se začít rovnou s nimi a slaďte pokoj do monochromatické barevnosti. Neznamená to, že všechny doplňky musí mít dokonale stejný odstín, stačí je držet v podobném tónu.

2. Vzor jako vodítko k ladění

Dalším způsobem, jak zajistit dokonalé souznění ložního textilu je řídit se vzorem. Pokud máte výrazné povlečení, nechte jej hrát v ložnici hlavní roli a ostatní doplňky jako jsou polštáře, plédy, koberečky nebo závěsy laďte do barev, které jsou již součástí daného vzoru. Celek tak bude působit sladěně, ale určitě ne prvoplánově.

3. Vsaďte na vyváženost

I maximalisté se zálibou v odvážných vzorech by měli v určité chvíli zvolnit. Držte se pravidla, že maximálně 60 % místnosti mohou tvořit vzory, ale zbytek už by měl být jednobarevný textil, textura či materiál.

Pokud tedy plánujete vytapetovat jednu ze stěn odvážnějším motivem, při výběru textilu už volte raději vizuálně umírněnější kousky. Naopak, pokud se nábytek vaší ložnice nese v minimalistickém duchu, nebojte se v rámci textilu vyřádit s odvážnými kombinacemi pestrých a troufalých vzorů.

4. Nechte souznít organické vzory s geometrickými

Možná by vás to při výběru nenapadlo, ale výrazné povlečení plné rostlinných nebo květinových vzorů skvěle doplní polštářky nebo plédy s přímými liniemi a geometricky se opakujícími vzory.

Při výběru myslete na to, aby doplňky barevně korespondovaly s vizuálně nejdominantnějším kouskem povlečení.

Objevte spoustu další inspirace pro povlečení, polštáře, plédy a další textilní doplňky v různých stylech.