100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošíkMenu

Jak se staví sen: Proměna stoletého domku v elegantní bydlení

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Příběh Anny a Tomáše začal před mnoha lety. Poznali se, zamilovali a rozhodli se založit rodinu. Pořídili si proto malý domek u lesa a těšili se na společnou budoucnost.

Šest měsíců po narození jejich dcery ale lékaři u malé Aninky diagnostikovali vzácné onemocnění, kvůli němuž potřebuje maximální péči. Úprava domu Aninčiným potřebám proto rodině velmi pomůže.

Inspirujte se proměnou domku pod taktovkou designérky Andrey Hylmanové a Marka Povolného. Pořad Jak se staví sen se vysílá každý pátek ve 22:00 na TV Prima a na webových stránkách.

Bezbariérovost na prvním místě

Když si manželé pořizovali opravený domek s téměř staletou historií, nepředpokládali, že jej bude nutné přizpůsobit potřebám jejich dcerky. Výškové rozdíly podlah v jednotlivých místnostech totiž ztěžují Anince pohyb po domě na kolečkovém křesle či pojízdné židli, kterou pro ni Tomáš postavil.

To chtěla rodina změnit. Doufali proto, že jim designéři pomohou s navržením interiéru nejen bezbariérového, ale i praktického a útulného.

Výrazných změn se proto dočkala chodba, koupelna a kuchyň spojená s obývacím pokojem. Designéři koncipovali prostor tak, aby usnadnil život mladé rodině s těžkým osudem a zároveň respektoval atmosféru starého domu.

Obývací pokoj před proměnou

Obývací pokoj po proměně

Elegantní a vzdušný prostor

Jako dominantní barvu interiéru zvolili designéři béžovou, kterou doplnili bílou, zlacenými detaily a světlým dřevem. Vzhledem k tomu, že se při výběru nábytku, doplňků i osvětlení drželi čistých linií a minimalistického designu, působí místnost vzdušně a noblesně.

Praktičnosti napomohlo i umístění televizního stolku do prostoru, čímž vymezili obývací část od jídelní.

A protože v obývacím pokoji s jídelnou tráví rodina nejvíce času, mysleli designéři i na hrací koutek pro Aninku. Do skládacího domečku v rohu místnosti lze pohodlně schovat lavici i krabici s hračkami.

Moderní kuchyně s útulnou jídelnou

Cestou střídmosti se designéři vydali i v případě kuchyňské linky. Vsadili proto na kombinaci lesklých béžových dvířek, bílé pracovní desky a vestavných spotřebičů. Modernímu rázu přispěly také strohé černě lakované úchytky a důmyslně řešené úložné prostory.

Díky tomu, že designéři předsadili jídelnu před obývák, mohlo kolem stolu přibýt i více míst k sezení. K béžově čalouněným židlím přidali jednoduchou dřevěnou lavici s kožešinou, která celému posezení dodala na útulnosti, hřejivosti a zároveň odkazuje na staletou historii domu.

K elegantnímu interiéru napomohly i dlouhé bílé závěsy z lehkého materiálu, které zajistí rodině soukromí, a přesto propustí do místnosti dostatek světla.

Kuchyně před proměnou

Kuchyně po proměně

Důmyslné řešení úložných prostor

Dalším důležitým krokem pro designéry bylo uzpůsobení koupelny tak, aby vyhovovala potřebám Aninky. Kromě běžné sanity proto nechybí ani prostorný sprchový kout, do kterého se vejde i křesílko.

Aby i v koupelně dosáhli designéři čistého dojmu, schovali pračku se sušičkou do skříně.

Při úpravách chodby se designéři rovněž zaměřili na dostatek úložných prostor a zachování vzdušnosti. Tomu napomohlo umístění zrcadla, jednoduchého věšáku a světlého nábytku – šatních skříní, botníku a ratanového pufu.

Koupelna před proměnou

Koupelna po proměně

Chodba před proměnou

Chodba po proměně

Tvůrci proměny

Proměnu tohoto interiéru měli na starosti designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Další díly pořadu Jak se staví sen