Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
100 KčRegistracePřihlášení100 KčKošík
DomůDomůInspirace

Jak vybrat stůl do jídelny

Kdo má stůl, ten bydlí. Bez něj si zkrátka domov nelze snad ani představit. Vždyť zejména u něj se setkáváme se svými blízkými, pochutnáváme si na dobrém jídle a povídáme si. A proto by měl být nejen vkusný, ale i praktický.

S našimi radami a tipy vyberete ten pravý pro garsonku i velkorysou jídelnu.

První bydlení

Požadavky na stůl do prvního podnájmu by se daly shrnout jednoduše - za málo peněz hodně muziky. Pro dvě osoby bude dostačující čtvercový stůl o rozměru 80 x 80. V případě většího prostoru lze zvolit i stůl kulatý. Místo masivu zatím klidně sáhněte po MDF desce. Je vyrobena ze slisovaného smrkového dřeva a díky nejrůznějším povrchovým úpravám nabízí přijatelný kompromis mezi vzhledem a cenou.

Sklopné a přídavné desky rychle „vykouzlí" u stolu další místo pro hosty.

Do vlastního

Při zařizování vlastního bydlení už však potřebujete, aby stůl splnil nejen estetické a funkční požadavky, ale měl už i lepší kvalitu. Zejména, pokud by měl odolat dětskému dovádění. V otevřeném prostoru se nebojte větších stolů, které perfektně oddělí jídelní kout od zbytku místnosti. Pamatujte, že mezi stolem a zdí, případně dalším kusem nábytku, by měl být volný prostor alespoň 60 cm. Také se vyplatí mít v záloze alespoň dvě místa navíc. Pokud očekáváte početnější návštěvy, sáhněte po rozkládacím stole. K některým může zasednout až deset osob.

Pro pohodlné stolování počítejte na každou osobu s minimálním prostorem 60 x 40 cm.

Pro šest židlí zvolte obdélníkový stůl o rozměrech alespoň 90 x 160 cm.

Úložný prostor se může hodit, pokud potřebujete vytvořit místo pro školáky či pro domácí kancelář.

Stůl jako investice

Pokud toužíte po kousku, který odolá módním trendům a vydrží třeba i dalším generacím, sáhněte po masivním dřevu, které lety získá jedinečnou patinu. Nebojte se ani kombinaci s kovem či sklem. Kvalitní zpracování je pro dlouhou životnost alfou a omegou.

Kulatý stůl potřebuje prostor. Pro čtyři osoby postačí o průměru 100 cm. Počítejte ale s dalším místem na odsunutí židlí.

Více rad a tipů pro jídelnu najdete také zde.