Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 Kč pro vásRegistracePřihlášení300 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Jak vybrat stůl (nejen) do malé kuchyně

Kdo má stůl, ten bydlí. Bez něj si zkrátka domov nelze snad ani představit. Vždyť zejména u jídelního stolu se setkáváme se svými blízkými, pochutnáváme si na dobrém jídle a povídáme si. A proto by měl být vkusný, bytelný i praktický.

S našimi radami a tipy vyberete ten pravý stůl do malé kuchyně i velkorysé jídelny.

Jídelní stůl pro dva

Požadavky na stůl do malé kuchyně či prvního podnájmu by se daly shrnout jednoduše - za málo peněz hodně muziky. U stolu pro dva je dostačující rozměr 80 x 80 cm. Hranatý stůl je pro malou kuchyni výhodný - umístíte jej totiž ke zdi i do kouta. U kulatého jídelního stolu ale počítejte s větším prostorem na odsunutí židlí.

Chcete-li ušetřit, sáhněte po MDF desce. Je vyrobena ze slisovaného smrkového dřeva a díky nejrůznějším povrchovým úpravám nabízí přijatelný kompromis mezi vzhledem a cenou.

Sklopné a přídavné desky rychle „vykouzlí" u stolu další místo pro hosty.

Rozkládací jídelní stůl

Pokud předpokládáte, že si v budoucnu vezmete svůj jídelní stůl do nového bydlení, vyberte už nyní stůl z masivu. Nebydlíte-li v garsonce, vsaďte na jídelní stůl pro 6 osob, u kterého bude vždy dost místa.

Pokud k vám navíc chodí početnější návštěvy, oceníte rozkládací jídelní stůl. K některým modelům pohodlně usedne až deset osob. Pamatujte ale, že mezi stolem a zdí, případně dalším kusem nábytku, by měl být volný prostor alespoň 60 cm.

Pro pohodlné stolování počítejte na každou osobu s minimálním prostorem 60 x 40 cm.

Pro šest židlí zvolte obdélníkový stůl o rozměrech alespoň 90 x 60 cm.

Úložný prostor se může hodit, pokud potřebujete vytvořit místo pro školáky či pro domácí kancelář.

Stůl z masivu

Pokud však toužíte po kousku, který na sebe v interiéru strhne pozornost, bude tou pravou volbou designový jídelní stůl z kvalitních materiálů. Nejenže odolá módním trendům, ale třeba se jím budou pyšnit i další generace.

Proto sáhněte zejména po stolu z masivu, který lety získá jedinečnou patinu. Nebojte se ani kombinace s kovem či sklem. Kvalitní zpracování je pro dlouhou životnost alfou a omegou.

Kulatý stůl potřebuje prostor. Pro čtyři osoby postačí ten o průměru 100 cm. Počítejte ale s dalším místem na odsunutí židlí.

Více rad a tipů najdete také zde.