Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 Kč pro vásRegistracePřihlášení300 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Tipy a rady, jak vyčistit sedačku

Pohovky patří k nejpoužívanějším kusům nábytku v domácnostech. Častým užíváním se sedačky rychle opotřebují nebo ušpiní a proto je třeba o ně pravidelně pečovat, aby vypadaly stále jako nové. Poradíme vám, jak vyčistit koženou, látkovou i semišovou sedačku.

1. Jak vyčistit koženou sedačku

• Koženou sedačku nejdříve řádně vyluxujte ve všech záhybech. Poté ji přetřete bavlněným hadříkem.

• K hloubkovému čištění použijte přípravek určený přímo na kožené sedačky. Může to být prostředek na hladkou, broušenou nebo anilinovou kůži. Rozhodně se vyhněte těm chemickým, které způsobují mapy a kůže pak praská.

• Koženou sedačku je také třeba jednou za půl roku impregnovat, aby odpuzovala vodu.

2. Jak vyčistit látkovou sedačku

• Látkové sedačky jsou nejnáročnější na údržbu. Základem je suché čištění. To znamená, že pohovku vysajete. Moc na ní ale netlačte, abyste si hubicí vlákna sedačky nepoškodili.

• Poté se pusťte do ručního čištění se speciálním přípravkem na čalouněné pohovky. K aplikaci přípravku použijte světlou jemnou houbičku nebo hadřík. Vyhněte se kartáčům a barevným houbičkám, které mohou poškodit vlákna a zanechat na pohovce skvrny.

• Sedačku navlhčete čistou vodou a poté ji šetrně otírejte hadříkem namočeným v saponátu. Vždy čistěte celý oddíl pohovky ode švu ke švu, aby vám na látce nevznikly mapy od přípravku. Nakonec celou sedačku otřete hadříkem namočeným v čisté vodě.

3. Jak vyčistit semišovou sedačku

• Pokud sedačku polijete, rozlitou tekutinu vždy hned nasákněte čistým, savým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Pak místo jemně ošetřete vodou a nechte uschnout.

• Sametovou pohovku také pravidelně jemně vysávejte, abyste odstranili prach, ale zároveň nepoškodili strukturu tkaniny. Na odolnější skvrny můžete použít přípravek na nádobí.

• Sametové nebo semišové sedačky můžete také napařovat, protože samet má na svém povrchu vyšší prameny textilie, a má tedy sklon ke zmačkání.

4. Jak vyčistit sedačku sodou

1. Vyrobte si domácí čistič z jedlé sody a vody v poměru 1:2. Vznikne jemná kašička, kterou lze nanést na skvrny od vína, kávy a čaje nebo na mastné fleky. Jedlá soda dokáže také odstranit zápach ze sedačky.

2. Pastu naneste houbičkou nebo špachtlí na nejvíce postižená místa a nechte ji působit 20 minut.

3. Jedlou sodu ze skvrny smyjte vlažnou vodou a dočistěte jemným hadříkem.

Potřebujete poradit s úklidem a organizací vašeho domova?