-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Tipy a rady, jak vyčistit sedačku

Pohovky patří k nejpoužívanějším kusům nábytku v domácnostech. Častým užíváním se sedačky rychle opotřebují nebo ušpiní, a proto je třeba o ně pravidelně pečovat, aby vypadaly stále jako nové. Poradíme vám, jak vyčistit koženou, látkovou i semišovou sedačku.

Jak vyčistit koženou sedačku

Koženou sedačku nejdříve řádně vyluxujte ve všech záhybech. Poté ji přetřete bavlněným hadříkem.

K hloubkovému čištění použijte přípravek určený přímo na kožené sedačky. Může to být prostředek na hladkou, broušenou nebo anilinovou kůži. Rozhodně se vyhněte těm chemickým, které způsobují mapy a kůže pak praská.

Koženou sedačku je také třeba jednou za půl roku impregnovat, aby odpuzovala vodu.

Jak vyčistit látkovou sedačku

Látkové sedačky jsou nejnáročnější na údržbu. Základem je suché čištění. To znamená, že pohovku vysajete. Moc na ni ale netlačte, abyste si hubicí vlákna sedačky nepoškodili.

Poté se pusťte do ručního čištění se speciálním přípravkem na čalouněné pohovky. K aplikaci přípravku použijte světlou jemnou houbičku nebo hadřík. Vyhněte se kartáčům a barevným houbičkám, které mohou poškodit vlákna a zanechat na pohovce skvrny.

Sedačku navlhčete čistou vodou a poté ji šetrně otírejte hadříkem namočeným v saponátu. Vždy čistěte celý oddíl pohovky ode švu ke švu, aby vám na látce nevznikly mapy od přípravku. Nakonec celou sedačku otřete hadříkem namočeným v čisté vodě.

Jak vyčistit sametovou sedačku

  • Pokud sedačku polijete, rozlitou tekutinu vždy hned nasákněte čistým savým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Pak místo jemně ošetřete vodou a nechte uschnout.

  • Sametovou pohovku také pravidelně jemně vysávejte, abyste odstranili prach, ale zároveň nepoškodili strukturu tkaniny. Na odolnější skvrny můžete použít přípravek na nádobí.

  • Sametové nebo semišové sedačky můžete také napařovat, protože samet má na svém povrchu vyšší prameny textilie a má tedy sklon ke zmačkání.

Jak vyčistit sedačku sodou

1. Vyrobte si domácí čistič z jedlé sody a vody v poměru 1:2. Vznikne jemná kašička, kterou lze nanést na skvrny od vína, kávy a čaje nebo na mastné fleky. Jedlá soda dokáže také odstranit zápach ze sedačky.

2. Pastu naneste houbičkou nebo špachtlí na nejvíce postižená místa a nechte ji působit 20 minut.

3. Jedlou sodu ze skvrny smyjte vlažnou vodou a dočistěte jemným hadříkem.