Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 KčRegistracePřihlášení300 KčKošík
DomůDomůInspirace

Odborníci radí: Jak vybrat funkční nábytek (pro velkou rodinu)

Zvolit nábytek a doplňky tak, aby byly nejen krásné, ale i funkční, pohodlné a co nejvíce bezúdržbové může být oříšek i pro profesionála. A právě proto vám naše interiérová designérka Linda Povolná prozradí několik osvědčených rad a tipů.

Zjistíte, čím se řídit při výběru pohovky, jak o ni pečovat, kam správně umístit koberec a jaký konferenční stolek bude pro vás ten pravý. ♥

Jak vybrat pohovku pro velkou rodinu

Pohovka, na kterou se vejde celá rodina by měla být ideálně do tvaru L nebo U. Jelikož se jedná o pohovku, na které jistě chcete společně schoulit celá rodina včetně čtyřnohého mazlíčka při sledování oblíbeného filmu nebo zde prostě chcete trávit příjemné chvilky pohromadě, měla by také být co nejpohodlnější. Ideálně tedy hledáte:

• co nejhlubší sed
• vysoké polštáře za zády
• široké boční opěrky, na které se dá případně i něco pohodlně odložit: dají se zakoupit speciální podložky určené právě k tomu, aby se na bočních opěrkách dal vytvořit odkládací prostor například pro skleničku s pitím

Jak se nejlépe postarat o čalouněný nábytek

Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné čištění a ošetřování, čímž můžeme výrazně prodloužit životnost potahové látky. Ideální je obrátit se na odborníky a sedačku si nechat vyčistit profesionálně.

Pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, doporučuje se pravidelně je obracet, aby se opotřebovávaly rovnoměrně. Přímé sluneční světlo škodí textilním vláknům i barvám, proto je vhodné používat žaluzie, markýzy nebo závěsy.

Na tkaninu působí nepříznivě také prach, proto je důležité jej pravidelně odstraňovat vysáváním hubicí bez kartáče. Skvrny vzniklé např. politím je nutné okamžitě odstranit - odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek, netřeme!

Jak vybrat správnou velikost koberce a vhodně jej umístit

Koberce jsou v obývacím pokoji velmi důležité, dotváří totiž tu správnou atmosféru a zútulňují a zateplují prostor. Určitě by se měly barevně i stylově hodit k vaší pohovce a je také důležité, aby vydržely každodenní používání a nezničila je první skvrna.

Zvažte ale také to, zda chcete, aby vaše pohovka stála na koberci celá, či jen předními nohami, anebo aby koberec byl jen před pohovkou.

Interiérový celek, který nevyjde z módy

• Investujte do kvalitních materiálů , které jsou odolné, hezky stárnou a nepodléhají momentálním trendům v interiérovém designu.

• Držte se spíše neutrální barevné palety, bude vždy působit nadčasově.

• Pokud toužíte po nějakém trendy či barevně výrazném doplňku, stačí si pořídit něco menšího, co pak snadněji obměníme.

• Interiér by měl odrážet nás samotné, měl by obsahovat prvky nám blízké, umění, rodinné předměty blízké našemu srdci, abychom se v něm cítili jako doma.

• U použitých materiálů bychom se vždy měli u výrobce informovat o správné údržbě, pravidelně o ně pečovat a udržovat je v dobrém stavu.

Jak vybrat konferenční stolek

Velikost stolku by měla být v měřítku s velikostí sofa. K velké 3místné sedačce tak bude nejlépe pasovat větší stolek obdélníkového tvaru či kulatý s větším průměrem. Případně je možné použít i sadu několika stolků, které do sebe velikostně zapadají - takzvané hnízdo.

Rozhodně bychom ale neměli zůstávat pouze u čelně umístěného konferenčního stolku. Velmi příjemné je umístit k sedačce i boční odkládací stoleček, na který se dá krásně odložit třeba šálek s čajem.

Všechny použité stolky by k sobě měly vzájemně nějakým způsobem ladit, určitě ale nemusí být stejné, ani od stejné značky. Novou kapitolou jsou pak stolky na notebook, které se částečně zasunou pod sofa a umožňují tak pohodlnou práci na vašem notebooku.

O designérce

Linda Povolná je interiérová designérka, absolventka certifikačního studia na škole interiérového designu Intermezzo a diplomového studia na anglické škole interiérového designu RHODEC. Vyrůstala v rodině architekta, kde se vždy kladl velký důraz na estetiku a funkčnost prostředí, které nás obklopuje.

Po letech práce v jiných oborech si konečně splnila svůj životní sen a začala se této činnosti věnovat profesionálně. Za sebou má řadu realizací soukromých i komerčních interiérů jako jsou restaurace a kancelářské prostory. Některé z jejich realizací byly publikovány v časopise o životním stylu Dolce Vita, v roce 2018 se také zúčastnila soutěže Interiér roku.

Od roku 2018 pracuje pro Bonami a momentálně má na starosti vše co se týká interiérového designu. Stojí za vzhledem sítě nových Bonami prodejen a jejich realizací.

Bonami na návštěvě

Zajímá vás, jak promyšleně zařídila svůj byt designérka Linda? Nakoukli jsme k ní domů a načerpali spoustu nové inspirace. ♥