-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Proměna koupelny: Díky vinylovým dlaždicím je nyní úklid snazší

Kvůli výrazné proměně koupelny už dávno není nutné sahat ani po razantním řešení, ani po životních úsporách. A to i v případě, že ji chcete vzít doslova od podlahy.

O tom se přesvědčila i blogerka Izabela Perez Harriette, která se po několika letech rozhodla vyměnit jednoduchou světlou dlažbu za patchworkové vinylové dlaždice. Díky samolepkám to byla otázka několika málo hodin.

Jak náročná byla jejich aplikace a zda je s nimi i po několika měsících spokojená, prozradila v následujícím rozhovoru.

Byla pro vás aplikace samolepek obtížná?

Aplikace vinylových samolepek je opravdu jednoduchá. Důležitá je ale příprava a dobré naplánování celého procesu. Správné očištění povrchu, rozmístění kachliček před nalepením a výběr vhodného náčiní významně usnadní práci. Je zapotřebí samolepky umístit pečlivě na stávající dlažbu, aby nevznikly spáry.

Kolik času jste na tuto obměnu potřebovala?

Aplikace samolepek na koupelnovou podlahu trvala čtyři hodiny. Ale uvažte, že zhruba každou hodinu a půl jsem si dělala přestávku kvůli kojení a můj starší syn byl zrovna vzhůru a dával to po celou dobu výrazně najevo.

Před proměnou

Po proměně

Na co je nutné při aplikaci vinylových samolepek dbát?

Jak jsem již zmínila, nejdůležitější je nepodcenit přípravu a důkladně odmastit povrch. Jinak by se samolepky začaly časem odlupovat. Také není vhodné snažit se samolepky během pokládání natahovat. Časem by se totiž vrátily do původní velikosti a vznikly by spáry.

Mám pocit, že jsme s manželem byli při vyhlazování tapetovací špachtlí až příliš urputní a vinylové kachličky jsme tudíž lehce roztáhli. Ty se však po nějaké době smrštily do své předešlé velikosti. Nyní bych proto na jejich vyhlazení využila spíše jen bavlněný hadřík a špachtlí bych si jen trochu pomáhala.

Vyžaduje aplikace nějaké speciální nástroje či prostředky?

Na očištění a odmaštění povrchu budete potřebovat ocet nebo technický benzín, dále bavlněný hadřík pro uhlazení samolepek během aplikace a tapetovací špachtli. Samozřejmě pravítko, tužku, nůžky a tapetovací nůž pro úpravu samolepek. Nejde o žádné nákladné a nedostupné vybavení, Pořídíte je v každém hobby marketu nebo na internetu.
Zatímco na bílé dlažbě bylo vidět každé smítko, na současné vzorované jej hned tak nepostřehnete.

Je podlaha se samolepkami ihned po aplikaci pochozí, nebo je zapotřebí čekat například na zatuhnutí?

Po podlaze se můžete projít okamžitě po nalepení. Jen dlouhé koupele našich dětí preventivně vystřídaly rychlé sprchy, abychom předešli zaplavení koupelny vodou.

Jak jsou na tom vinylové dlaždice ohledně údržby? Vyžadují nějakou speciální péči?

V první řadě bych chtěla zmínit, že právě výměna dlažby za vinylové kachličky se vzorem přispěla k pohodlnějšímu úklidu koupelny. Zatímco na bílé dlažbě bylo vidět každé smítko, na současné vzorované je hned tak nepostřehnete.

Neznamená to však, že bych od té doby přestala s vytíráním podlahy, jen to nemusím dělat denně. Stačí podlahu setřít jednou za pár dní vlhkým mopem nebo hadříkem bez použití saponátu. Údržba je tudíž nenáročná.

A navíc bez chemických prostředků, které se snažím omezovat. Samozřejmě jednou za čas čisticí prostředek použiji, nicméně se vyhýbám silným čističům s obsahem chloru, protože se obávám, aby nezničily povrch kachliček.
Oproti tradiční podlaze má tato dvě výhody: je protiskluzová a příjemnější na dotyk.

Jste s vinylovými dlaždicemi spokojená i po několika měsících používání?

Upřímně řečeno, měla jsem obavy, že podlaha časem vyšisuje nebo se začne odlepovat. Nic takového se však nestalo. Dva malí chlapci a intenzivní využívání podlahy bylo dostatečnou zatěžkávací zkouškou. Nebylo potřeba žádného speciálního zacházení.

Oproti tradiční podlaze má tato dvě výhody: je protiskluzová, což oceníte hlavně při vylézání z vany, a je teplejší a příjemnější na dotyk.

Jediným nedostatkem jsou jen ty výše zmíněné spáry, které vznikly naší přílišnou snahou o vyhlazení dlaždic. Naše původní dlažba byla béžová, tak naštěstí ty milimetrové mezery nejsou tolik znatelné. Na funkci ani estetický dojem to nakonec nemá vliv.

A závěrem - neuvažujete o jejich využití i v jiných místnostech?

Tyto dlaždičky bych se asi obávala využít v kuchyni, kde by byly vystaveny asi vyšší zátěži. Může se vylít horká omáčka, spadnout nůž,...V předsíni bych se zase obávala velkého množství písku. Ale v každé jiné místnosti si jejich využití dokážu představit.

Jak na aplikaci samolepek?

Co budete potřebovat:
samolepky, ocet nebo technický benzín, bavlněný hadřík, tapetovací špachtli, pravítko, nůžky, tužku, tapetovací nůž
Postup:
Ze samolepky odstraňte fólii a aplikujte ji na hladký a čistý povrch. Čistým hadříkem či tapetovací špachtlí vyhlaďte povrch vinylové dlaždice

Použít ji ale můžete i na další typy povrchů, ne jen kachličky. Důležité je, aby bylo místo určené k nalepení hladké a čisté.

Nálepku můžete odlepit bez rizika poškození zdi pomocí vysoušeče vlasů. Zahřátím samolepky se velmi snadno odstraní. Z toho důvodu ale nejsou vhodné pro podlahové vytápění.