Vzhled mramoru je nadčasový, stále se vrací v tradičních i nových podobách. Samozřejmě, že ten pravý nic nenahradí, ale je drahý a také těžký. Prozradíme vám několik technik a výtvarných potřeb, které jsme vyzkoušeli a efekt mramoru tak docílili.
Pouring medium seženete ve výtvarných potřebách, je to tekutina, která naředí akrylové barvy, aniž by tím razantně snížila jejich krycí schopnost.
S pouring mediem si můžete krásně hrát, většinou během své tvorby nemůžete nic zkazit a výsledek bude pokaždé jiný.
Co budete potřebovat?
• Akrylové barvy podle své preference, jen bych radila, abyste jich nemísili příliš mnoho, spíš si pro začátek vezměte jen 2 - 3 odstíny.
• Pouring medium podle velikosti plochy/plátna. Na velikost 40 x 50 cm mi s přehledem stačilo 0,5 litrové balení.
• Napnuté a našepsované plátno, případně našepsovanou lepenku. Obojí prodávají v hobby marketu/výtvarných potřebách.
• Dřívka na míchání barev, skleničky či kelímky, rukavice na ochranu rukou.
• Dostatečně velkou podložku na zem, ať ji neušpiníte.
Jak na to?
1. Nejdříve si rozložte podložku a na ni dejte plátno.
2. Ve skleničkách si smíchejte barvy s pouring mediem. Já jsem chtěla mít bílý podklad, takže bílé barvy jsem dala asi do 1/4 skleničky a dolila médiem. U černé a měděné barvy mi stačila naopak jen lžička barvy a asi 1/5 média.
3. Barvu s médiem opravdu důkladně promíchejte, aby vznikla kompaktní tekutina.
4. Nalijte bílou barvu na plátno, aby byla ideálně na celém povrchu, do ní pak můžete kapat, stříkat, či štětcem nanášet další barvy.
5. Barvy můžete nechat stékat, naklánět povrch nebo do barvy foukat. Já jsem jen lehce dřívkem roztahovala černou a měděnou, abych získala jemné linky.
6. Nechte zaschnout. Hotový obraz můžete přelakovat.
Vyzkoušejte mramorovací barvy ve spreji. Jsou skvělé, protože drží na všech površích. Můžete je použít na kov, dřevo, sklo, ale i třeba látku.
Co budete potřebovat?
• Stolek – já jsem použila kovový černý Le Bonom. Je ideální pro použití na terasu, ale určitě poslouží i v interiéru.
• Barvu ve spreji s mramorovým efektem, kterou seženete v bílé, černé, šedé barvě.
• Vrchní lak, aby vám výsledek vydržel i venku.
• Podložku, ať si nepoškodíte podlahu.
Jak na to krok za krokem?
1. Nejdříve si vyzkoušejte barvu nanečisto. Je dobré s ní pracovat z dostatečné vzdálenosti – okolo 50 cm a pracovat rychle. Tedy stisknout a nechat stříkat plynule.
2. Jakmile si ověříte a potrénujete efekt, kterého chcete dosáhnout, pusťte se do práce.
3. Stolek odmastěte, očistěte, aby barva mohla dobře přilnout.
4. Po nastříkání nechte barvu uschnout a výsledek přelakujte.
• Už jsme psali ve vánočním DIY o mramorovacích barvách, které jsme použili na barvení skleněných baněk. Speciální mramorovací barva se obtiskává na ozdoby z vodní hladiny.
• Využijte i nevyužité laky na nehty , které se kapou na vodu. Na vodě vám budou plavat a vytvoří hezký efekt i olejové barvy nebo olejová mořidla. Opět si můžete vyzkoušet je otisknout z vodní hladiny. Jen mějte na paměti, že předmět musí být ponořený a podle toho vybírejte nádobu, v níž budete barvit.
• Zkoušejte na různé materiály a předměty. Doporučuji například lesklé krabice od bot, které tím proměníte na hezký úložný prostor na polici. Mramorujte vázy, květináče, rámečky nebo svíčky. Obyčejnou věc proměníte na originální dárek.