Sleva 500 Kč nebo 2 000 Kč na váš nákup | Ušetřete →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vybrat dárek k Vánocům, aby opravdu potěšil

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 22. LISTOPADU

Vánoční dárky se začínají stávat noční můrou nás všech. Z reklam a filmů jsme si zvykli na představu obrovského vánočního stromu a pod ním hory dárků. Ty musí být perfektně zabalené, třpytivé a hlavně drahé. Dávání dárků se nám časem trochu zvrtlo, nemyslíte? A místo potěšení na obou stranách přichází hlavně stres a frustrace. Pojďme dát této tradici zase smysl a vybírat dárky snadno a s potěšením. Poradíme vám jak.

1. Nezapomeňte na pravý smysl dárků

Ze všech stran je na nás vyvíjen obrovský nátlak a tak nás vánoční dárky začínají děsit už někdy v říjnu. Myslíme hlavně na to, že už jsme všechny nápady vyčerpali, že se to dotyčnému určitě nebude líbit a taky, že to bude stát spoustu peněz. Možná jsme si z vybírání dárků udělali nepříjemnou povinnost, které bychom se nejraději vyhli a trochu zapomínáme na pravý smysl dárků.

Vyjadřujeme jimi svou náklonnost, úctu a utužujeme vzájemné vztahy. Toho rozhodně nedocílíme cenou, značkou ani množstvím.

Ve skutečnosti nás zajímá, proč nám dotyčný vybral právě tento dárek a hlavně nás těší, že nad námi vůbec přemýšlel. Proto obdarovaného nikdy neodbývejte se slovy:

Pro tebe je těžké něco vymyslet…
Ty stejně vždycky říkáš, že nic nepotřebuješ…
Vážně jsem nic lepšího nevymyslel…

Tím totiž zkazíte veškerou radost. I ta nejmenší drobnost potěší, pokud bude osobní a s milým věnováním.

2. Vyzkoušejte náš dárkový „check-list“

Na chvilku se teď nad dotyčnou osobou zamyslete a sepište si všechno, co by vám mohlo při vybírání dárků pomoci. Možná vás naše netradiční otázky překvapí, ale uvidíte, že zaručeně spustí příval vaší kreativity a brilantní nápad na sebe nenechá dlouho čekat.

3. Osobní dárky šité na míru

Ty mají u obdarovaných největší úspěch. A přitom jejich cena je to poslední, co by nás zajímalo. Sestříhané domácí video, diář s vyrytými iniciály či ručně vyrobená svíčka, to vše obdarovaného potěší, protože jste do dárku vložili svůj čas a energii. A co všechno se dá vymyslet?

Věnujte čas

Dejte dohromady voňavou svíčku, šálek na čaj a hřejivý pléd a připravte pro dotyčného relaxační balíček. Aby měl obdarovaný čas si to všechno užít, nechte mu také vzkaz, že za něj budete dvě hodiny hlídat děti, uklízet...však vy na něco přijdete.

Věnujte vzpomínky

Pořiďte sešit, zápisník a spoustu samolepek, washi pásek a lepících bločků a vytvořte pro obdarovaného tzv. scrapbook. Je to takové album, kde na každé stránce najde obdarovaný několik fotek, ozdoby, nadpisy, krátké texty, samolepky a vlastnoruční ilustrace. Album můžete pojmout jako pohádkovou knížku, odvyprávění vaší společné životní cesty, suvenýry z dovolené, cokoliv vás jen napadne. Uvidíte, že připomenuté šťastné chvíle budou tím nejhezčím dárkem.

Obdarovaný v balíčku

Nemusíte si ukousávat zbytečně velké sousto a přemýšlet jen nad jedním velkým a drahým darem. Vsaďte na osobitý box plný drobností, které dotyčného skvěle vystihují nebo které má opravdu rád. V jedné takové krabičce se mohou sejít veselé ponožky, oblíbený čaj, kapesní nožík pro praktického muže, který si vždycky poradí a navrch sada na holení.

4. Vybírejte dárky podle smyslů

Každý se na svět díváme trochu jinak, podle toho, jaké smysly v nás převažují. Stačí si jen dotyčného představit a vzpomenout si, jak k věcem nejraději přistupuje:

Vizuální typ

Jak ho poznáte: Nejraději se kochá pohledem. Na své oblíbené obrazy a dekorace se dokáže dívat stále dokola a tak mu největší radost udělá něco, co zkrášlí jeho domácnost nebo jeho samotného.
Ideální dárek: Tady nemůžete udělat chybu s obrazem, plakátem či zajímavým šperkem.

Čichový typ

Jak ho poznáte: Svět vnímá prostřednictvím vůní a nedokáže si představit den bez příjemného parfému či zapálené vonné svíčky.
Ideální dárek: Pokud hledáte větší dárek, zvolte difuzér či svícen a jestli potřebujete spíše drobnost, rozhodně sáhněte po vosku do aromalapy či menší svíčce.

Zvukový typ

Jak ho poznáte: Velmi intenzivně prožívá zvuky kolem sebe. Při práci potřebuje mít puštěnou oblíbenou hudbu. Přesně ví, která ho zrelaxuje a která naopak nabudí k lepším výkonnům. Ideální dárek: Vybavte ho tedy gramofonem, přenosným reproduktorem nebo sluchátky.

Chuťový typ

Jak ho poznáte: Život si vychutnává od jídelního stolu, se skleničkou v ruce a pořádnou mňamkou na talíři. Miluje ochutnávání, společné vaření, rád hostí své přátele a objevuje nové restaurace. Ideální dárek: Chuťové typy jsou snem každého výběrčího dárků. Nadchnou se pro vše, ať už se jim rozhodnete udělat radost sadou nádobí, novými noži, prostíráním či originálním tácem.

Pořád si ještě nejste jistí? Zkuste naše tipy na dárky