Zahradníkův rok začíná v lednu
MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 25. LEDNA
—
Ten, kdo si myslí, že zahradní sezóna začíná na jaře, se připravuje o tu nejlepší část roku. Se zahradničením se začíná v lednu - sněním. Nechte se inspirovat slovy známé zahradnice Josephine Neuse, zachumlejte se do deky a naplánujte si svou zahradu pěkně krok za krokem.
1. Sněte se o své zahradě
Se sněním a plánováním můžete začít teď hned. Brouzdejte po internetu, listujte časopisy a představujte si, jak by vaše ideální zahrada měla vypadat. Promyslete si, čemu se na ní věnujete a co potřebuje nejvíce prostoru. Zahradní architekti radí si prostor rozvrhnout do tří zón - odpočinkovou s posezením a třeba grilem, hrací prostor pro děti (pokud je potřeba) a užitkovou zónu pro záhony.
Pro snadnější plánování si zkuste určit, jaký styl zahrady se vám líbí. Jsou to dokonale působící anglické zahrady s precizně zastřiženým trávníkem a geometrickými tújemi? Japonská zenová zahrada s kamennou fontánou a květy třešní? Nebo venkovská/rustikální zahrada s typickými kovovými doplňky, patinou a dřevěným kolečkem?
2. Vzdělávejte se
Ideální čas na to se zachumlat pod deku s knížkou a trochu si vylepšit své zahradnické znalosti. Pořiďte si nějaký odborný časopis nebo knihu, ve které popisují zahradníci své vlastní zkušenosti. DÍky tomu se můžete poučit z jejich chyb, aniž byste je nejdřív otestovali na své vlastní zahradě.
Humorné a laskavé povídání o zahradničení najdete v knize Karla Čapka Zahradníkův rok. Kniha Zelené pokoje Ferdinanda Lefflera vás zase přizve k proměnám pěti různých zahrad a vysvětlí vám, proč je zahrada důležitou místností vašeho domova.
3. Dejte do kupy své zahradní nářadí
Zkontrolujte stav, ve kterém se nachází vaše rýče, motyky, plecí nože, hrábě, případně kolečka a žebřík. Pokud něco z toho nemáte, určitě své zásoby doplňte. Jestli si chcete užít zahradničení v pohodlí, doporučujeme chrániče na kolena.
4. Vyčistěte trávník a zahradu
V zimě bude půda ještě pod sněhem, ale pokud máte skleník, můžete se už pustit do jeho úklidu. Umyjte skla a pokud jste tak neudělali, odstraňte rostliny z loňského roku. Jakmile se trochu oteplí, začněte prořezávat ovocné keře, vinnou révu, ovocné stromy, břízy a javory. Jako první vždy odstraňte suché větve nebo výhony napadené škůdci.
5. Promyslete výběr zahradního nábytku
Na jaře se vaše zahrada stane místem, kde se budeme moct v klidu nadechnout a relaxovat. Jestli vás už otravuje tvrdá a kynklající se lavice nebo rozbitá houpačka, je na čase s tím něco udělat a do své zahrady investovat. Stejně jako jiné místnosti, zkuste svou zahradu ladit do jednoho či několika málo stylů a barev. Zahradní nábytek by měl být lehký a stabilní, pohodlný, snadno udržovatelný a ideálně odolný proti dešti.
6. Krmte ptáčky
Sněhové peřiny sice těší nás, ale ptáčkům komplikují obstarávání potravy, proto na ně nezapomínejme. Jednoduchou budku si zvládnete vyrobit nebo pořiďte už hotovou.Důležité je, aby byla zastřešená a dostatečně velká. Budku zavěšte nejméně 1,5 metru nad zemí.
Ptáčkům dopřejte semínka slunečnice, mák, lněné semínko či drcená jádra vlašských ořechů. Potravy dávejte vždy raději méně, aby v budce neshnila a častěji doplňujte. Jakmile se oteplí, s krměním přestaňte nebo ptáčky moc rozmazlíte a nebudou si chtít hledat svou přirozenou potravu.
7. Zasaďte, co už je možné
Například některým druhům zeleniny nevadí mráz a sníh. Mezi největší otužilce patří růžičková kapusta a kadeřávek. Na konci února můžete začít připravovat některou zeleninu v květináčích nebo kelímcích doma. Například rajčata, papriky, květák nebo celer. V polovině května je pak můžete přesadit na zahrádku.