Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 Kč pro vásRegistracePřihlášení300 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Zimní věnce: Vytvořte si s námi jeden na dveře

Iva Baltaretu · 9. února 2021

Jestli si také rádi dekorujete domov přírodninami, určitě vás náš článek naláká k tvoření. Zaměřili jsme se na výrobu zimních věnců z materiálů, které najdete na zahrádce nebo při procházce v lese i teď v zimním období. Pusťte se do toho s námi.

Co vše můžete použít jako základ?

1. Klasický slaměný základ seženete v každém květinářství. Výborně se hodí, abyste ho obložili mechem, šiškami, větvičkami i dalším chvojím.

2. Kovový kruh vám bude vyhovovat, pokud chcete něco minimalistického. Stačí vám mít doma jeden – pokaždé ho během minut proměníte na novou dekoraci.

3. Vyrobte si vlastní základ z březových proutků. Jsou velmi tenké a výborně se tvarují. Posbíráte je pod každou větší břízou.

4. Modřínové větvičky jsou dokonalé. Najdete je pod stromem po větrné noci. Ihned vytvarujte. Doma brzy ztuhnou a lámaly by se.

5. V lese nasbírejte kousky kůry, provrtejte do nich díry a navlékněte na tužší drát. Nakonec vytvarujte do kruhu.

6. Kroucená vrba je také kouzelná, dodává věnci hezký objem. Krásně vypadá jen tak, nebo ji dozdobte dalším materiálem.

7. Psí víno má obrovské šlahouny, co se hezky tvarují a rychle z něj vymodelujete menší i větší kruh.

Tip: Pokud vyrábíte z větviček, nikdy je nenechte dlouho ležet doma v teple. Z pružných a poddajných šlahounů se během jednoho dne stanou praskající ztuhlé klacíky. Když víte, že větvičky hned nespotřebujete, nechte je venku. Ve vlhkém prostředí počkají i pár týdnů.

Máte základ. Čím ho nazdobit?

Věnec samozřejmě můžete nechat jen tak nahatý, třeba ho lehce poprášit barvou ve spreji a pověsit na stuhu.

Chcete na něj něco zeleného z přírody? – V lesích roste a i teď v zimě se zelená barvínek. Tahle rostlina je skvělá, má krásně tvarované souměrné listy, které zůstanou zelené několik týdnů i bez vody. Barvínek tvoří rozsáhlé koberce a kvete fialově během léta. Naše babičky z něj tvořily věnečky po celý rok a právě v zimě byly pro svůj svěží vzhled velmi oblíbené.

Na zahradě vám možná roste keř buxusu, určitě můžete použít i ten, jen pozor, ať pak věnec nemá moc hřbitovní vzhled.

Lišejníky, šišky, bukvice a různé jiné přírodniny teď padají ze stromů, nebo na nich uschlé zůstávají. Dívejte se při procházkách kolem. Často nejlépe působí úplně obyčejný plevel od silnice jako na obrázku níž. Nádherně vypadá mech, jen ho neberte z lesa, ale během roku si ho odloupněte z kamenů a dřeva na svojí zahrádce.

Co seženete v květinářství? My jsme si oblíbili eukalypt (například Kytky od Pepy mají za 150 Kč velký puget, z něhož vykouzlíte pěkně hustý věneček). Ilex s červenými kuličkami je nádherný, ale plody brzy seschnou a popadají. Dále koukněte po různých sukulentech, které se staly v poslední době doslova hitem.

Důležité: Pro tvorbu věnců budete potřebovat také kvalitní zahradnické nůžky, aranžovací drátek, případně i tavnou pistoli. Všechny věnečky, které zde vidíte ale vznikly pouze s pomocí drátku a případně i jemných nití.

Jak na to? Tipy na různé zimní věnce

Zkuste minimalismus – na kovový kruh, který seženete v bílé, zlaté i stříbrné barvě, drátkem navazujte drobné větvičky modřínu a eukalyptu. Dozdobte kousky lišejníků.

Zimní věnec okamžitě vykouzlíte, když proutěný věnec jemně potřete bílou lazurou nebo poprašte umělým sněhem.

Zrecyklujte stávající věnec. Možná doma máte nějaký proutěný, případně ze zimního opadalo jehličí. Odstraňte z něj povadlé a opadané větvičky a vylepšete například eukalyptem, případně zeleným barvínkem. V předešlém článku najdete, jak věnec vypadal v prosinci.

Experimentujte. Zkuste někdy upustit uzdu fantazii a použijte i méně obvyklý kousek. Například krajkovou stuhu, slupky ořechů, nebo některá místa nabarvěte akrylovou barvou.

Bydlíte nebo máte chatu na horách, kde se teploty drží pod nulou? Udělejte si ledový věnec. Na něj je potřeba kruhová nádoba (například forma na bábovku). Tu vystelte sněhem a prolijte vodou. Vznikne vám hezká „aranžovací hmota“ do které pak zapícheje větvičky, šípky, chvojí. Nechte zmrznout, vyklopte a ozdobte si terasu nebo vchod před domem.

Tvoříte rádi? Sbírejte si základ na věnce po celý rok. Přírodniny si uložte do krabičky, ať je můžete kdykoli použít.