Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vybrat matraci a rošt

Víte, v čem tkví kouzlo zdravého a komfortního spánku? Není to o nejkvalitnější ani nejdražší posteli, jak si mnoho lidí myslí. Právě výběr matrace a roštu je tím nejzásadnějším, na co se při zařizování ložnice zaměřit.

1. Tvrdost matrace

  • Nejdůležitější parametr při výběru
Správná tvrdost je při výběru důležitá. Jen podle ní ještě matraci nejspíš nevyberete, ale pomůže vám to se dobře rozhodnout. Matrace by se měla při ležení prohýbat jen v místech, kde je na ní vyvíjen tlak (hlavně lopatky, ramena a boky).

Obecným pravidlem je, že tvrdší matrace jsou vhodné pro lidi s vyšší hmotností a měkké matrace jsou vhodnější pro osoby s nižší váhou. Vždy ovšem záleží na pocitu a sami jistě nejlépe poznáte, jestli se vám leží lépe na pevnějším nebo měkčím podkladu.
Tvrdost matrace
  • Pro spáče od 70kg do 100kg
  • Spaní na boku a na břiše
  • Vhodné pro aktivnější ženy/muže a seniory

Více o měkkých matracích

Tento typ matrace je měkký, ale už poskytuje určitou oporu a tím pádem i dobrou podporu páteři. Oblíbený je především u žen a můžu do 100 kg, kteří preferují měkčí matraci a pravidelně cvičí.

Středně tvrdé matrace

ukázat středně tvrdé matrace
  • Pro spáče od 70kg do 100kg
  • Spaní na boku a časté střídání poloh
  • Dobrý kompromis pro manželskou postel

Více o středně tvrdých matracích

Tento typ matrace patří u zákazníků k nejvyhledávanějším. Jedná se o průměr mezi všemi tvrdostmi a tak vyhovuje nejrůznějším váhovým kategoriím. Matrace poskytuje rovnováhu mezi příjemným pocitem měkkosti a zároveň zdravou oporu těla.

Pokud máte spíš sedavé zaměstnání či nedostatek pohybu, poohlédněte se po tvrdší matraci, abyste se vyhnuli proleženinám a bolavým zádům.
  • Pro spáče do 120 kg
  • Spaní na zádech
  • Vhodné pro muže

Více o tvrdých matracích

Díky své hustotě poskytuje ideální oporu a je vhodná pro osoby s vyšší tělesnou hmotností (do 120 kg), ale i pro děti.

Páteř dětí se neustále vyvíjí, a tak by spaním na měkké a poddajné matraci mohlo dojít k vývojové vadě páteře (například skolióze). Tvrdší matrace naopak zajistí, aby se pohybový aparát vyvíjel správně.

Specifické matrace

Tyto typy matrace jsou určené pro velmi specifické potřeby při ležení.

Velmi měkké matrace

Matrace jsou velmi elastické a nejsnáze se přizpůsobují lidskému tělu, takže chrání především starší a nemocné osoby od vzniku proleženin a navíc pomáhají uvolnit svalstvo. Vhodné mohou být i pro osoby trpící bolestmi kloubů a ženy vážící do 70 kilogramů.

Naopak se nehodí pro osoby s vyšší tělesnou hmotností, protože matrace je velmi poddajná a hrozí, že jejího majitele brzy začnou bolet záda.

Velmi tvrdé matrace

Určené jsou pro specifické potřeby spáčů, kteří vyžadují tvrdší lůžko, jinak se dobře nevyspí. Většinou jsou vyráběné z vysoce odolné polyuretanové pěny například z vrstvy kokosového vlákna, tzn. z tuhých materiálů, které ne každému svědčí.

Matrace je vhodná pro ty, kteří spí nejčastěji na zádech. Rozloží vaši hmotnost tak, aby byla páteř v rovné poloze.

Vícepocitové matrace

Občas se můžete setkat s tzv. dvojí tvrdostí či vícepocitovou matrací. Matrace má v takovém případě na každé straně jinou tvrdost či tvrdosti a vy je můžete měnit podle potřeby. Například měkčí pro ženu a tvrdší pro muže.

Tvrdost podle polohy při spaní

Spaní na zádech
Vhodný typ: Tvrdé matrace

Tvrdší matrace správně rozloží vaši hmotnost a udrží tak vaší páteř v rovnováze. Nemusíte se obávat, že by se vaše bedra propadala a vy se budili s bolestmi zad.
Spaní na břiše
Vhodný typ: Měkké až středně tvrdé matrace

Při tomto způsobu spaní zatěžujete některé zóny matrace více než jiné. Nejvíce zóny zatěžují oblasti ramen, beder a kolen. Proto potřebujete od matrace dostatečnou podporu.
Spaní na boku
Vhodný typ: Měkké matrace

Tento typ vás zajistí ve vodorovné poloze a opět se snadno přizpůsobí vašemu tělu.
Časté střídání poloh
Vhodný typ: Středně tvrdé matrace

I vaše matrace se musí nacházet někde ve středu škály, aby byla na všechny možnosti připravená a poskytla vám dostatečné pohodlí.
Bonami tip
Pokud se přes noc často převalujete, máme takové tušení, že je to příliš tvrdou matrací, která vás nenechá v klidu spát. Doporučujeme měkkou až středně tvrdou matraci, která je kompromisem pro všechny polohy.

2. Velikost a tloušťka matrace

Velikost matrace
Velikost matrace se bude odvíjet od velikosti vaší postele.
  • Jednolůžko
    90x200 cm, 80x200 cm, 120x200 cm
  • Dvoulůžko
    140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm
Tloušťka matrace
Tloušťka matrace je někdy nazývána jako výška.
  • S výškou roste pohodlí
  • Doporučujeme výšku matrace alespoň 15 cm
  • Matrace do 10 cm pouze pro občasné přespání
Bonami tip
Do manželské postele klidně pořiďte dvě 90 matrace. Váš partner má pravděpodobně jinou váhu a potřeby při spánku a takto budete spokojeni oba. S matracemi se navíc snáze manipuluje při přesouvání či stěhování.

3. Materiály matrací

Vyberte to, co je pro váš spánek nejdůležitější. Každý z materiálů má své výhody a nevýhody a je jen na vás, čemu dáte přednost.
Materiály matrace

Pružinové matrace

ukázat pružinové matrace
  • Vzdušné
  • Dlouhá životnost
  • Odolnější proti plísním a roztočům

Více o pružinových matracích

Uvolněné pružiny tlačící do zad jsou už minulostí. Dnešní typy pružinových matrací opět stojí za zmínku. Novější modely pružin už netlačí do zad a matrace se krásně přizpůsobí tvaru těla. Nejlépe si bude rozumět s pevným roštem. Výrobci dělí pružinové matrace na 2 typy:

Matrace s klasickým pružinovým jádrem (bonelové):
Pružiny jsou spojené přídavnými pérky, čímž se zabrání jejich uvolňování.

Matrace s taštičkovými pružinami:
Co taštička, to vlastní pouzdro. Váha se tak perfektně rozloží.

Jedná se o jedny z nejvzdušnějších matrací a tak se hodí i do vlhčího prostředí. Nemusíte se obávat, že se v nich usadí plíseň a výrazně se snižuje i prostor pro roztoče. Většina pružinových matrací je vhodná na pevný základ či lamelový rošt. Naopak nepatří na polohovací rošt, kterému by se nepřizpůsobily a pěkně by vám spánek znepříjemnily.

Pěnové matrace

ukázat pěnové matrace
  • Univerzální
  • Pro různé typy roštů
  • Odolné vůči škůdcům
  • Skvěle se přizpůsobuje lidskému tělu
  • Lehká

Více o pěnových matracích

Existuje hned několik typů pěn, které mezi sebou lze kombinovat tak, aby se dosáhlo co nejoptimálnější tvrdosti. Prakticky je můžete položit na kterýkoliv rošt, protože pěna je poddajný materiál, kterému nevadí ohýbání.

Matrace ze studené (HR) pěny
Je prodyšnější než PUR matrace. Má také větší elasticitu a tvarovou stálost a díky velmi dobré ventilaci omezuje výskyt roztočů. Při výrobě se často používají různě tvrdé HR pěny, čímž se zvýší výsledná kvalita produktu.

Matrace z líné pěny
Pro její skvělé vlastnosti také říkáme Chytrá matrace. Líná pěna totiž mění svou tvrdost podle teploty, což v praxi znamená, že v kontaktu s tělesným teplem měkne. Matrace se perfektně přizpůsobí křivkám těla, stabilizuje ho a dá mu potřebnou oporu.

Matrace s přírodní výplní

ukázat přírodní matrace
  • Skvěle prodyšné
  • Splňují náročné hygienické podmínky
  • Vysoký podíl přírodního kaučuku či kokosového vlákna

Speciální typy matrací

Kombinované matrace

Také známá jako hybridní, má v sobě různé druhy výplní, často pěnu a pružiny, čímž kombinuje jejich nejlepší vlastnosti.

Sendvičové matrace

Toto označení říká, že matrace byla vyrobena ze dvou a více materiálů, např. z PUR a HR pěny, čímž se zlepšuje její kvalita a životnost. Vrstvy se pravidelně střídají, čímž lze při výrobě dosáhnout zcela jedinečných vlastností. Matraci můžete podle svých aktuálních potřeb otáčet, tzn. jednou máte matraci měkkou a jindy tvrdší.

Futonové matrace

Současný trend v bydlení. Původ mají v Japonsku a v interiéru udělají velkou parádu. Dají se položit na zem, na klasický rošt i do rámu pohovky. Oproti těm tradičním jsou tlustší a pohodlné, díky směsi pěny a bavlny či kokosových vláken krásně přilnou k vašemu tělu.

4. Rozpočet

Jestli sháníte matraci na občasné přespání pro přátele či na chatu, je v pořádku pořídit levnější variantu. Do vašeho každodenního spánku, kterým strávíte ⅓ života, už rozhodně radíme investovat. Ne nadarmo se říká „dávat peníze do matrace” a vy je vkládáte do kvalitního spánku, po kterém se máte probudit odpočatí a plní energie.

Bonami tip
Cena matrace se odvíjí od velikosti a také použitého materiálu a speciálních vlastností. Záleží tedy na vašich prioritách. Například, matrace z přírodního latexu je luxusní a tím pádem i dražší, ale přitom její vlastnost vracet se do původního stavu dokáže suplovat i levnější pěnová matrace.

Co by se vám dále mohlo hodit...

Zóny matrací

Zónami označujeme místa na matracích, která mají rozdílnou tvrdost a poskytují tak tělu odlišnou (větší) oporu. Tento typ matrací počítá s tím, že tělo vyvíjí nerovnoměrný tlak a každá část je jinak zatížená.
  • 3 zónové matrace
    Poskytnou oporu v oblasti těžiště a zbytek matrace je měkčí.
  • 5 zónové matrace
    Zpevňuje těžiště těla, ramena a kolena.
  • 7 zónové matrace
    Spojuje všechny nejdůležitější oblasti dohromady.

Potahy matrací

Nejdůležitější je, aby potah matrace byl snímatelný. Díky tomu ho snadno sundáte a vyperete.
  • Potahy z umělého vlákna
    Udržuje se lépe než bavlna, pro alergiky je vhodnější a má i delší životnost.
  • Potahy z Lyocellu
    Přírodní vlákna z dubu a buku. Potahy jsou odolnější a pevnější než bavlněné potahy a dobře sají vlhkost.
Potahy matrací

Jak vybrat správný rošt k posteli?

Výběr roštu je často podceňován, ale jeho úloha je nesmírně důležitá pro naše zdraví a spánek. Rošt pomáhá rozložit váhu těla, udržuje páteř v přirozené poloze a pomáhá provětrávat matraci i lůžko. Pokud si tedy koupíte kvalitní matraci, ale už odbudete výběr roštu, efekt se mine účinkem a kvalita spánku bude jen poloviční. Přitom investice do kvalitního roštu se vyplatí a může vám vydržet klidně i celý život.

Rošt vs. pevná deska

Pevná deska narozdíl od roštu není prodyšná a proto se v ní kumuluje vlhkost a bez potřebného odvětrání se v ní tvoří plísně. Navíc nemá téměř žádné odpružení a matrace se rychleji proleží. Pevná deska je oblíbená pro svou nízkou pořizovací cenu, ale doporučujeme ji pouze na občasné přespání, například na chatě.

Typy roštů

Pevný laťový rošt

Nejlevnější varianta, která neurazí. Zajistí dostatečné odvětrávání lůžku i matraci, ale nemá žádné ortopedické vlastnosti. Laťový rošt se nejlépe hodí pod pěnové matrace, případně pod matrace s taštičkovými pružinami.

Pevný lamelový rošt

Patří ke kvalitnějším roštům, k nimž se vyplatí pořídit i kvalitnější matraci. Při nákupu se soustřeďte na to, z jakého materiálu lamely jsou. Ideální volbou pro rám roštu je buk, který má vyšší nosnost a tvarovou stálost. Pro lamely je ideální bříza, která kombinuje pevnost a pružnost. Na počtu lamel nešetřete - tady platí přímá úměra, že čím více, tím lépe, protože rošt přebírá od matrace zatížení. Matrace se nesmí prohýbat a musí mít v roštu naprostou oporu.

Lamely by také měly pružit, aby dokázaly správně reagovat na zatížení, které matrace nevyrovná. Posledním důležitým parametrem jsou pouzdra, v nichž jsou lamely uchyceny. Gumová mají tendenci se trhat, a proto dlouho nevydrží. Vhodnější volbou jsou ta z kaučuku nebo plastu.

Segmentový rošt (také destičkový či talířkový)

Segmentové rošty jsou tvořeny nezávislými segmenty, které lépe reagují na zatížení a lépe roznáší tlak. Díky tomu nejlépe dotvarují vaši matraci. U některých můžete dokonce nastavit tuhost jednotlivých segmentů a tak nastavit v různých zónách ideální tvrdost. Jsou považovány za špičku mezi ortopedickými rošty.

Polohovací, motorové a výklopné rošty

Spadají do dražší kategorie roštů pro své speciální vlastnosti a funkce. Ty uleví bolavým zádům, poskytnou komfort těhotným ženám i seniorům. Rozhodně jsou tou nejlepší možnou volbou. Pokud se rozhodnete pro polohovací rošt, musíte k němu zvolit vhodnou matraci, která je pružnější a dokáže kopírovat jeho pozici.

Polohování roštů

Pevný rošt
  • Vhodný pro spáče bez specifických potřeb či bolestí.
Manuálně polohovatelný rošt
  • Dokáže ulevit při bolesti zad či nohou.
  • Hodí se na sledování televize a čtení knihy.
  • Zvednuté nohy oceníte jako regeneraci po sportu či při celodenním stání.
  • Polohování umožňují lamelové a destičkové (talířkové) rošty.
Motorově polohovatelný rošt
  • Přináší pohodlí v podobě polohování na dálkové ovládání.
  • Většinou máte na výběr z několika až po neomezené množství poloh hlavové a nožní části.

Ostatní parametry roštů

Hmotnost
Celková váha roštu. Zpravidla se pohybuje od 8 do 30 kilogramů.

Nosnost
Vyjadřuje hmotnost, kterou bezpečně unese a plní přitom správně všechny své funkce. Většina postelových roštů má dnes nosnost nad 100 kilogramů. Setkat se můžete ale i s bytelnějšími variantami s nosností 120 až 160 kilogramů.

Rozměry roštu
Nejčastěji rošt pořídíte v těchto rozměrech: 80×200 cm, 90×200 cm, 140×200 cm, 160×200 cm a 180×200 cm.
Bonami tip pro páry
Pokud kupujete rošt na dvoulůžko, nepořizujte jeden, ale dva na jednolůžko. Případná výměna pak vyjde levněji.

Spaní na zemi

Přenocování na podlaze se může hodit, ať už jste se právě nastěhovali do nového bytu a ještě nemáte postel, potřebujete uložit návštěvu či vám zkrátka tento způsob spaní vyhovuje. Není se čemu divit. Mnoho Japonců dodnes vyznává tento styl samurajů, kteří nocovali na pohodlném a praktickém futonu.

Futon

  • Ideální skladná matrace na zem.
Jedná se o vycpanou skladnou matraci, se kterou se vám na zemi bude ležet pohodlně a ráno ji jednoduše složíte, aby nepřekážela. Futony jsou vyráběny z přírodních materiálů, nejčastěji z bavlny.

Setkat se můžete i s variabilním nábytkem z futonu, ze kterého díky jeho dřevěné konstrukci uděláte pohovku i postel. Jde tedy o praktický nábytek, který využijete v malém bytě nebo pro hosty. Víc se o nich dozvíte v části speciální typy matrací.
ukázat futonové matrace

Spaní na matraci vs na futonu

Pokud o přenocování na zemi z jakéhokoliv důvodu uvažujete, rozhodně doporučujeme futonovou matraci před tou klasickou. Futon každé ráno snadno srolujete a uložíte, takže mu nehrozí plísně a další potíže z důvodu nedostatečného dýchání matrace. Běžná matrace navíc bez roštu nedokáže plnit svůj účel a využívat všechny své kvality.

Jestli se přeci jen rozhodnete dlouhodobě spát na matraci bez roštu, nezapomeňte ji často otáčet, aby mohla dýchat a také pod ní pravidelně vysávat a vytírat.

Další možnosti na krátkodobé přespání

Jógamatky

Tyto podložky byly navržené tak, aby vám při cvičení poskytly maximální pohodlí a proto se na nich dá nějaký čas i příjemně ležet. Za tímto účelem vybírejte ty s co nejvyšší možnou výškou, aby vás uchránila před tvrdou podlahou.

Tatami podložky

Tradiční japonská podložka, na které můžete cvičit, ale i odpočívat. Je vyrobena z rýžových stébel a drcené slámy. Díky použití přírodních materiálů i příjemně voní. Podložky se dobře skladují a jednoduše je schováte pod postel, gauč či do skříně.