Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vybrat pohovku

Perfektní pohovku dnes už hravě vyberete z pohodlí domova online. Stačí se zaměřit na ty správná kritéria jako velikost, materiál čalounění a péče. Pohodlně se usaďte na svém starém gauči a užijte si poslední společné chvilky. My vám zatím poradíme, jak si vybrat novou bez starostí a zbytečného utrácení. Pohovku vám navíc vyneseme až do bytu a když si s ní náhodou nesednete, jednoduše si ji odvezeme zpět.

Pomůžeme vám s výběrem pohovky - Bonami

1. Velikost pohovky: Nejdůležitější parametr při výběru

Než se pustíte do výběru, pořádně si přeměřte místo, které máte na pohovku k dispozici. Vyměřený prostor obložte novinami, abyste si lépe představili, kolik místa pohovka reálně zabere.

Pokud počítáte s rozkládací pohovkou, vemte v potaz i prostor na rozložení lůžka. Ujistěte se, že v okolí pohovky půjdou otevřít všechny šuplíky a dvířka skříněk.

Příliš velká pohovka ubírá malé místnosti na vzdušnosti, naopak příliš malá se ve velkém prostoru zbytečně ztratí.

Rozměry pohovky

Jak je to s počtem míst pro sezení?

Pohovku vybírejte pro sebe a členy své rodiny. Pro početnou rodinu, která ráda tráví večery hraním her, se bude hodit šestimístná nebo dokonce modulová pohovka, která se dá postupně zvětšovat o jednotlivé části. Pro mladý pár do menšího bytu zase postačí dvoumístná pohovka.

S případnými návštěvami se nedělejte hlavu. Počet míst k sezení snadno navýšíte s pomocí křesel, taburetek nebo pufů a sedacích vaků.

Jedno místo by mělo být minimálně 55cm

Nejspíš vás hned napadne, že logicky pohovka se 2 polštáři je dvoumístná a mnoho prodejců se tímto opravdu řídí. Jenomže takovýto způsob vždycky nemusí zohledňovat vaše pohodlí. Představte si například rohovou pohovku, v jejímž rohu máte méně místa na sezení a navíc si nemůžete pohodlně opřít nohy, aniž byste se pletli ostatním. To není úplně fér.

Proto považujeme za jedno sedadlo místo, kde se pohodlně usadí a opře jedna osoba. Takové místo musí mít alespoň 55 cm a roh sedačky či široké područky do něj nepočítáme.

Rohové pohovky a jejich přednosti

Malé byty, kde se bojuje o každý centimetr čtvereční, potřebují chytrá řešení. Kromě rohového nábytku a nábytku s nižší hloubkou jsou to i rohové pohovky, které vám ušetří místo.

Je to levý roh z mého leva nebo...?

Jak nám ty rohy někdy zvládnou zamotat hlavu. My našim zákazníkům radíme vnímat strany rohu pouze jako doporučení. Obecně platí, že je-li lenoška na levé straně, je vhodnější do levého rohu a naopak. Řídit se tím ale vůbec nemusíte. Pohovka se nemusí vždycky krčit v koutě a také se dá krásně využít jako optický předěl mezi místnostmi. Některé pohovky mají variabilní rohy, které můžete použít na levou i pravou stranu, některé mají roh pevně daný a některé tvoří tvar do písmene U. Nezapomeňte si před koupí zjistit, jak je na tom vaše budoucí pohovka.

2. Materiál čalounění

Čalounění není jen estetická záležitost. V podstatě platí, že jak kvalitní povrchovou úpravu vyberete, tak dlouho vám pohovka vydrží. Nejčastěji se setkáte s pohovkami z textilu a s pohovkami s koženým vzhledem.
Ukázka materiálů čalounění pohovky

Textil

  • Snadná péče
  • Cenová dostupnost
  • Nepřeberné množství barevných variant, tvarů a velikostí

Polyester

Praktický materiál, oblíbený pro svou snadnou údržbu a dlouhou výdrž. V otázce výdrže překoná i bavlněné potahy (více v části Hodnota Martindale). Polyester je takovým chameleonem mezi textilem a může na sebe vzít jakoukoliv podobu (manšestr, samet, semiš…).

Manšestr: Proužky tkaniny připomínající samet. Manšestr se neustále vrací do módy a je oblíbený pro svou zajímavou texturu i praktičnost.

Samet: Dnes už se kvůli vysoké ceně nevyrábí z hedvábí, ale syntetická vlákna hravě vykouzlí sametový efekt jak na pohled tak na dotek. Skvěle se hodí do elegantního glamour či romantického stylu. Dobrá zpráva pro majitele zvířecích miláčků. Očka tkaniny se nedají vytahat drápky.

Bavlna

Příjemná na dotek, nižší životnost a časem ztrácí na barevnosti.

Vlna

Odolná proti nečistotám, ekologická volba, vyšší pořizovací cena.

Len

Přírodní, příjemný na dotek, vyšší pořizovací cena a nízká hodnota Martindale (odolnost).

Kožený vzhled

  • Dražší pořizovací cena
  • Dlouhá životnost
  • Nutné řádně pečovat o pohovku
Koženou pohovku nepořídíte za pár korun, ale zato vám bude sloužit dlouhá léta. Její nadčasový vzhled ustojí každou změnu vašeho obýváku, stejně jako skvrny od vína či kečupu. Dnes na trhu objevíte i nejrůznější alternativy kůže, které rozhodně stojí za povšimnutí.

Pravá kůže

Je velmi odolná, uchovává si svůj vzhled a dodává interiéru určité kouzlo a prestiž. Při správné péči vydrží až desítky let. Stačí 1x za rok použít speciální přípravek a 2x až 4x ročně impregnovat. Špatně snáší sluneční záření a také jí vadí teplo, proto pohovku neumisťujte na prosluněné místo, k radiátoru nebo ke krbu. Není příliš vhodná pro domácí mazlíčky a je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Recyklovaná kůže

Jde o 70 - 80 % pravé rozemleté kůže spojených s polyesterem. Pocit kůže zůstává na pohled i dotek, navíc je díky recyklaci ekologičtější volbou a pořídíte ji za příjemnější cenu. Najdete ji pod imitací kůže.

Umělá kůže/veganská kůže/koženka

Levnější alternativa kůže, snadná údržba, nízká výdrž (časem je potřeba počítat s popraskáním či oloupáním).

3. Konstrukce pohovky

Právě tato položka bývá na celé pohovce nejdražší, protože zajišťuje odolnost a výdrž gauče. Pohovky s masivní konstrukcí stojí více peněz, ale za to jsou odolnější a zvládnou vyšší zátěž i stěhování. Rozkládací pohovky jsou obecně více namáhány a proto vybírejte ty s pevnou konstrukcí z tvrdšího dřeva (například dub, který je odolnější než borovice) a je odolný. Přidané materiály mohou být z dřevotřísky, u boku opěrky nebo úložného prostoru to nemá na nic vliv.

K těm o něco méně odolným patří konstrukce z plastu či dřevotřísky, ale na druhou stranu se budou snáze přenášet a budou levnější. Pohovka s plastovou konstrukcí se hodí do dětského pokoje. K nejlevnějším variantám patří plast a dřevotříska, které vynikají svou životností a dobře poslouží v prvním či studentském bytě.

Ukázka konstrukcí pohovky

Hmotnost a nosnost

Hmotnost, váha samotné pohovky, se pohybuje v rozmezí 20 až 100 kg a tato informace se vám bude náramně hodit, pokud například plánujete vynášet pohovku do 6. patra sami.

Nosnost udává celkovou váhu (rovnoměrně rozloženou), kterou je schopna pohovka unést. Aby nebyla pohovka zbytečně zatěžovaná a nesnižovala se tak její životnost, spočítejte si odhadem váhu všech členů domácnosti a nechte si prostor i na malou rezervu cca 20 %.

Bonami tip: Nechte si od nás pohovku vynést až domů a starosti s její hmotností nechte na nás.

Hodnota martindale

Toto záhadné slovíčko vám pomůže zjistit, jak moc je pohovka odolná proti otěru. Čím vyšší číslo tím lépe, ale to automaticky neznamená, že pohovky s nižším Martindale stojí za starou bačkoru.

  • Martindale 20 000 - 25 000 cyklů: vhodná pro páry a malou rodinu, kteří pohovku využívají denně.
  • Martindale 30 000 - 35 000 cyklů: Vhodná pro rodiny s dětmi, spolubydlení se společným obývacím pokojem.
  • Martindale nad 35 000 cyklů: Pro velkou rodinu a hojně využívanou pohovku.
  • Martindale nad 50 000 cyklů: Vhodné do kanceláří a hotelů.

Hodnota Martindale se proměňuje například podle typu potahu pohovky. Nejvyšší hodnotu najdete u kožených pohovek a dále u čalounění z polyesteru. Nejnižší je naopak u lněných a bavlněných potahů.

4. Funkce a vlastnosti pohovky

Rozkládací pohovky

Rozkládací pohovka může sloužit jako provizorní lůžko pro návštěvy, ale i jako plnohodnotná náhrada postele. A v takovém případě se rozhodně vyplatí na ní nešetřit.

Pohovku musí hravě rozložit jeden člověk. Rozkládacích mechanismů je hned několik, ale za ten nejlepší považujeme vyklápěcí. Pod sedáky umístěný rošt s matrací vytáhnete zatažením za tyč nebo textilní ucho. Konstrukce po rozložení musí být stabilní a nekývat se.

rozkládací pohovky
Ukázka rozkldádací pohovky

Pohovky s úložným prostorem

Hodí se do menších bytů nebo při nedostatku úložných prostor. Některé pohovky disponují opěrkami, do kterých se dají uložit drobnosti jako například ovladač na televizi. Jiné pohovky v sobě mohou mít zabudované různé skříňky a poličky.
pohovky s úložným prostorem
Ukázka pohovky s úložným prostorem

Polohovací pohovky

Pro co největší pohodlí disponují tyto pohovky možností polohování jak v zádech, tak například i v područkách.
polohovací pohovky
Ukázka polohovatelné opěrky

5. Design a barva

Zde záleží především na vašem vkusu a celkovém stylu místnosti. Výrazná barva či vzor se mohou stát stylovou dominantou místnosti, ale v kombinaci s dalšími barvami a vzory mohou napáchat zbytečný chaos.

Při výběru barvy vemte v potaz všechny členy domácnosti, především malé děti a domácí mazlíčky. Na pohovce v středně tmavých barvách se vám lépe podaří skrýt všechny nečistoty. Světlé barvy zase krásně provzdušní a opticky zvětší menší místnosti.

Scandi

Typické jsou jemné zemité barvy, pohovky jsou většinou na delších nožičkách, oblé. Skvěle se hodí do moderních i přírodně laděných interiéru s nádechem Hygge.
Pohovka ve scandi stylu

Glamour

Elegantní sametové pohovky se stříbrnýmí či zlatými nožičkami, knoflíky a prošíváním.
Pohovka v glamour stylu

Moderní

Typická praktičnost, jednoduché linie, ostré hrany, moderní materiály a minimum zdobení. Tato pohovka bude dobře vypadat v moderním interiéru, ale díky jejímu minimalistickému vzhledu skvěle zapadne i do jiných stylů.
Pohovka v moderním stylu

Industriální

Kůže v kombinaci s kovem, přírodní a tmavé barvy, neopracovaný surový vzhled, skvěle se hodí k betonovým doplňkům.

Retro

V dobách bývalého režimu tvořily nedílnou součást každé domácnosti a dnes jejich popularita opět stoupá. Pokud svůj interiér ladíte do stylu mid-century, rozhodně vám doma nesmí chybět. Poznáte ji podle typického zakřivení nohou, oválných sedaček v retro barvách (zelenožlutá…), dřevěných hranatých područek i prošívání.

Rustikální

Tradiční tvary, prošívání, honosný vzhled, často spojen s kůží. Typický je pro tento styl typ pohovky Chesterfield. Hluboká pohovka viktoriánského stylu vás uchvátí svou majestátností a bytelností. Jsou pro ni specifické baculaté područky, které jsou ve stejné úrovni jako zádová opěrka. Čalounění zdobí typické knoflíky.
Pohovka v rustikálním stylu

Romantický

Poznáte ji podle květinových vzorů, pastelových barev a komplikovanějších zaoblených tvarů. Vyvolává ve vás pocit, že jste se ocitli na zámku či honosném sídle.

6. Cena pohovky

Cena pohovky je zásadním faktorem při výběru a měla by se odvíjet od vašich představ a požadavků. Jinak se budete rozhodovat při koupi pohovky do studentského či přechodného bydlení a jinak při pořizování pohovky do rodinného domu. Obecně můžeme ceny rozdělit do 3 kategorií:

Základní

Pohovky do studentského bydlení, do prvního bytu, pro občasné použití na chalupu, dočasně do dětského pokoje atd. Od pohovky máme celkem jasné očekávání. Chceme si mít kam sednout a co nejvíce ušetřit, protože za pár let už pohovku nebudeme potřebovat. Proto není tak důležitá konstrukce ani kvalita materiálu.

Střední

Od této pohovky očekáváme, že nám nějakou dobu vydrží, že bude pohodlná a bude se v interiéru dobře vyjímat. Měli bychom už více hledět na konstrukci, materiál, funkce a celkový vzhled. Výhodou těchto středně kvalitních pohovek je skvělý poměr kvalita vs. cena. Pohovka nám nevydrží celý život, ale to je v pořádku, protože styly a vkus se mění a tak můžeme časem pořídit zajímavější pohovku za dostupnou cenu.

Vysoká

Pohovku pořizujeme s jasným očekáváním, že nám vydrží desítky let nebo stojíme o opravdu luxusní designový kousek, s precizním zpracováním, často z pravé kůže a masivní konstrukcí.

7. Péče a údržba

Přestože neexistuje jedno univerzální pravidlo, jak se o pohovku starat, rozhodně platí, že správná péče prodlužuje životnost vaší pohovky.
Snímatelné potahy
Velmi usnadňují údržbu polštářů a polstrů. Části pohovky stačí jen svléknout a vyprat, případně donést do čistírny. Při čištění se vždy držte pokynů výrobce.
Čistící přípravky
Každé čalounění vyžaduje jiné přípravky a jiný způsob čištění. O kůži je potřeba pečovat jinak než o textil. Vždy si proto předem zjistěte, jaká péče je pro vaši pohovku nejvhodnější.

Čistit ručně nebo strojně?

Obecně platí, že ruční čištění není nikdy tak účinné jako to strojní a navíc s ním při nesprávném postupu můžete napáchat nemalé škody. Proto se vyplatí jednou za čas zainvestovat do strojní údržby, díky které na pohovce nezůstanou žádné skvrny po čistícím prostředku. Přístroje si můžete pronajmout, půjčit nebo objednat profesionální čištění.
Ukázka čištění pohovky

Bonami tipy na závěr

Zaměřte se na detail čalounění

Při prohlížení fotografií pohovek se vždy podívejte na detail, abyste si přiblížili, jak bude konkrétní potah vypadat.
Detail čalounění pohovky podle materiálu látky

Nechte si ukázat vzorky látek na naší prodejně

V detailu produktů našich sedaček najdete název vzorku látky. Ten vám na vyžádání s radostí předvedeme na naší prodejně, abyste si mohli pohovku takříkajíc osahat.
V parametrech na detailu produktu naleznete kód látky

Pohovku vám vyneseme a smontujeme

Nechte si od nás pohovku vynést až domů a starosti s její hmotností a smontováním nechte na nás.

Máte pohovku špinavou? Zařídíme profesionální čištění

Na Bonami si můžete objednat nejrůznější formy čištění pohovky i s impregnací či výživou kůže. Stačí přejít do naší kategorie: Čištění pohovek.