Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 KčRegistracePřihlášení300 KčKošík
DomůVše o nákupuVše o nákupuPrůvodce výběrem osvětlení

Průvodce výběrem osvětlení

Světlo dotváří atmosféru prostoru a má na svědomí i to, jak se v interiéru cítíme. Tento důležitý prvek je však při zařizování interiéru často opomíjený. Jak z něj vytěžit maximum a čemu se naopak při jeho výběru vyvarovat? Provedeme vás základními typy svítidel, důležitými pojmy a nakonec poradíme, co do které místnosti pořídit.

Druhy osvětlení

Tolik možností, kdo se v tom má vyznat, že? Buďte klidní, nyní vás provedeme základními typy svítidel a poradíme, po kterém byste měli kdy sáhnout.
Závěsná a stropní svítidla
Pod pojmem závěsná svítidla se většinou skrývají klasické lustry, které se zavěsí na strop. Hodí se do místnosti vyšší než 3 m. Pokud máte stropy nižší nebo se vám lustry nezamlouvají, sáhněte po stropních svítidlech nebo rovnou po světlech přisazených ke stropu. Ty nezabírají místo a hodí se do moderních interiérů.
Závěsná a stropní svítidla
Nástěnná svítidla
Pořiďte je tam, kam se stropní osvětlení nehodí. Výborně se hodí pro osvětlení chodeb, ložnic nebo koupelen. Ideální výška svítidel je 1,5 – 2,5 m. U nižších místností dejte pozor na to, aby svítidla nebyla instalována blízko pod stropem. Neplnila by tak správně svůj účel.
nástěnná svítidla
Stojací lampy
Ideální na místa, kde nepotřebujete zapínat stropní osvětlení. Může stát u postele, gauče, v rohu místnosti nebo u oblíbeného křesla na čtení. Lampa poskytuje dostatek světla na čtení a přitom vás zbytečně neoslňuje. Výhodou je, že ji můžete přemisťovat podle chuti. Stačí si jen pohlídat délku kabelu.
Stojací lampy
Stolní lampičky
Oproti stojacím lampám jsou menší, často je nazýváme lampičkami. Skvěle se hodí na pracovní a jídelní stoly i noční stolky. Některé lampy fungují bez kabelu, takže se snadno přenáší a kabel neruší celkový vzhled (například značka Gingko). Poskytují světlo na práci i čtení a navíc poslouží jako skvělý bytový doplněk.
Stolní lampy

Světelný slovníček: Jaké parametry u svítidel sledovat a proč

Při výběru mějte na paměti, že svítidla mají především dostatečně a vhodně osvětlit různé druhy místností. Design a cena hrají svou roli, ale ze všeho nejdříve se dívejte na jejich funkčnost. K správnému výběru vám pomůže znalost těchto důležitých parametrů a pojmů.
Příkon a výkon: Příkon udává množství energie spotřebované za jednotku času. Jednoduše řečeno, ovlivňuje, kolik zaplatíte za spotřebovanou elektrickou energii. Výkon svítidla se udává ve wattech (W) a určuje intenzitu svítidla. Jestli hledáte co největší svítivost, hledejte maximální výkon. Je třeba ale počítat s větší spotřebou energie.
Světelný tok: Při výběru vás bude zajímat tzv. světelný tok, který najdete v parametrech svítidla a vyjadřuje celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu. Stářím žárovky klesá i její světelný tok, ale například u LED žárovek klesne jen na cca 70 %. Světelný tok nás také bude zajímat v momentě, kdy budeme chtít vyměnit jednu žárovku za druhou. V tu chvíli hledejte přibližně stejnou hodnotu světelného toku. Uvádí se v lumenech (lm).
Stupeň krytí: Udává míru odolnosti proti proniknutí vody či cizích těles. Stupeň krytí nás tedy zajímá především v koupelně, kuchyni či ve venkovních prostorech. V parametrech hledejte označení IP a dvě číslice. První zobrazuje odolnost vůči vniknutí cizích těles a druhé číslo odolnost vůči vodě. Největší dostupný stupeň krytí je IP69. Tam, kde svítidlu nehrozí kontakt s vodou, volte IP kolem 44. U sprchy či vany IP68.

Rychlokurz světem žárovek

Nejčastěji se setkáte s halogenovými, úspornými nebo LED žárovkami. Jak už teď víte, při výběru je potřeba sledovat v parametrech na počet lumenů. Podle těch zjistíte celkové množství světla, které bude žárovka vydávat. S rostoucí hodnotou lumenů se zvyšuje intenzita světla.
LED žárovky: Nejvyšší pořizovací cena, ale zato také nejvíce výhod. Spotřebují podobně energie jako úsporné žárovky, mají dlouhou životnost a ihned se naplno rozsvítí. LED žárovky neobsahují rtuť a pořídíte je v nejrůznějších barvách světla od teplé až po chladnou bílou.
Úsporné neboli kompaktní žárovky: Uspoří až 80 % energie a déle vám vydrží. Někdy se mohou pomaleji rozsvěcet, kvůli obsahu malého množství rtuti se musí odevzdávat na sběrná místa.
Halogenová žárovka: Ve srovnání s klasickou žárovkou dokáže uspořit zhruba o 30 % více energie, ale i tak je energeticky náročnější. Výhodou je její nižší pořizovací cena. Vybírejte jí tam, kde nesvítíte příliš dlouho a často. Nezkresluje barvy a ihned se dokáže naplno rozsvítit. Vyzařuje teplou bílou barvu.
Patice a závit: Pokud se chystáte do svítidla zašroubovat či zasunout žárovku, musí mít svítidlo i žárovka stejnou patici či závit, aby na sebe pasovaly. Klasická vláknová žárovka má nejčastěji větší závit E27. Méně častěji se setkáte s menším závitem E14. Pro bodová svítidla je typická patice GU10 či G9.
Lumen: Zapomeňte na watty, nyní jsou důležité lumeny. Pro základní osvětlení místností jako ložnice či obývák se doporučuje 100 lumenů na m². V místnostech, ve kterých se „pracuje“, jako jsou pracovna, kuchyně či koupelna, je perfektní světelný tok až 300 lumenů na m².
Teplota světla: Ta dokáže ovlivnit vaší náladu, pocit bdělosti i atmosféru v místnosti. Proto výběr nepodceňujte. Teplota světla se udává v tzv. kelvinech (K) a vám bude stačit si zapamatovat jednoduché pravidlo: čím více kelvinů, tím je světlo studenější, až modré. Pokud potřebujete světlo na práci, vybírejte to, které se nejvíce podobá světlu dennímu. Intimní atmosféra si zase bude žádat teplé světlo podobné plamenu svíček. Pro srovnání:
Denní světlo: 5000–7000 K.
Světlo svíček: 1900 K.

Osvětlení podle místností

Při rekonstrukci lidé osvětlení často podceňují. Do středu místnosti lustr, do rohu lampu a tím celá kreativita hasne. Slabé osvětlení způsobuje deprese, silné zase nervozitu. Správné osvětlení to není jen tak. Podívejte se proto na zásady, kterých byste se měli držet při zařizování jednotlivých pokojů.
Osvětlení do kuchyně
V kuchyni jsou potřeba minimálně dva světelné zdroje – centrální a pracovní. Centrální osvětluje celou kuchyň a jde ideálně o stropní svítidlo. Pokud se rozhodnete pro lustr, nedávejte ho příliš nízko, aby v místnosti nepřekážel. Další světlo by pak mělo zvýraznit pracovní plochu, abyste na přípravu všech třech dobrot krásně viděli. Pracovní světlo by mělo být umístěné pod úroveň očí.
Osvětlení do koupelny
Zatímco někteří preferují silné světlo, jiní by spíše zvolili jemnější. Ať se přikloníte k jednomu nebo k druhému, vždy musíte kvůli zvýšené vlhkosti dodržovat bezpečnostní zásady.

Proto doporučujeme použít v koupelně světla, která jsou přímo určená do vlhkého prostředí. A pokud jde o konkrétní kousky, ideální je kombinace centrálního světla a menších světel okolo zrcadla – vyhnete se tak stínům, který by na tvář vrhalo samotné světlo ze shora. Vybavte se také zásobou svíček.
Osvětlení do obývacího pokoje
Obývák slouží jako odpočinková i společenská místnost nebo je v ní navíc pracovní koutek či jídelní stůl. Proto je třeba si ujasnit, co všechno bude v obývacím pokoji potřeba osvětlit. Každá z aktivit totiž vyžaduje jiný přístup a jiné osvětlení.

Centrální světlo i lampa by měly krásně ladit – ať už co se týká designu, tak i barvy samotného světla. Pro dokreslení intimní a uklidňující atmosféry vsaďte na menší doplňková světla.
Osvětlení do jídelny
Zde je hlavní jídlo a samozřejmě i hosté. A na vše by mělo být dobře vidět. Do jídelny je proto ideální zvolit lustr, který bude úměrný velikosti jídelního stolu. Měl by být zavěšený přímo nad stolem a směřovat dolů. V jídelně si ho můžete dovolit pověsit i trochu níže než obvykle. Pozor ale na volbu žárovek, ať se vaši hosté nezapotí hned u předkrmu. A pokud jim nebude světlo zářit přímo do obličeje, máte vyhráno.
Osvětlení do ložnice
I zde myslete na to, jakou funkci místnost zastává. V ložnici proto není nutné volit dominantní osvětlení. Pokud se pro něj ale přece jen rozhodnete, nezapomeňte na funkci ztlumení intenzity světla, kterou zde jistě využijete. Skvěle poslouží například stropní svítidlo, které svítí do různých směrů. Pokud si v posteli rádi čtete, neobejdete se bez menší boční lampičky u postele nebo bodového světla nad ní.
Venkovní osvětlení
Díky venkovním dekoracím či světelným řetězům nebudete muset po západu slunce opouštět svůj oblíbený koutek na balkonu či zahradě. Při výběru je jen potřeba si pohlídat bezpečnost světel, která jsou často vystavována nepřízni počasí. Zaměřte se především na stupeň krytí (IP ochranu), které nám říká, jak je světlo odolné vůči vniknutí cizích těles a kapalin. Nejvhodnější je IP44 až IP68.

A teď už budete mít ve svítidlech jednou provždy jasno. Posviťte si na celou naší nabídku a vyberte si to nejlepší osvětlení.