Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Průvodce výběrem osvětlení

Světlo dotváří atmosféru prostoru a má na svědomí i to, jak se v interiéru cítíme. Tento důležitý prvek je však při zařizování často opomíjený. Jak z něj vytěžit maximum a čemu se naopak při jeho výběru vyvarovat? Provedeme vás základními typy svítidel, důležitými pojmy a nakonec poradíme, co do které místnosti pořídit.

Druhy osvětlení

Tolik možností, kdo se v tom má vyznat, že? Buďte klidní, nyní vás provedeme základními typy svítidel a poradíme, po kterém byste měli sáhnout.

Závěsná a stropní svítidla

Pod pojmem závěsná svítidla se většinou skrývají klasické lustry, které se zavěsí na strop. Hodí se do místnosti vyšší než 3 m. Pokud máte stropy nižší nebo se vám lustry nezamlouvají, sáhněte po stropních svítidlech nebo rovnou po světlech přisazených ke stropu, jako jsou bodová svítidla, tubusy, konzolové a lištové systémy. Tyto druhy svítidel se využívají častěji než lustry, protože lze směřovat světlo na potřebná místa.

Nástěnná svítidla

Pořiďte je tam, kam se stropní osvětlení nehodí. Výborně se hodí pro osvětlení chodeb, ložnic nebo koupelen. Ideální výška svítidel je 1,5 – 2,5 m. U nižších místností dejte pozor na to, aby svítidla nebyla instalována blízko pod stropem. Neplnila by tak správně svůj účel.

Stojací lampy

Ideální na místa, kde nepotřebujete zapínat stropní osvětlení. Může stát u postele, gauče, v rohu místnosti nebo u oblíbeného křesla na čtení. Lampa poskytuje dostatek světla na čtení a přitom vás zbytečně neoslňuje. Výhodou je, že ji můžete přemisťovat podle chuti. Stačí si jen pohlídat délku kabelu.

Stolní lampy

Stolní lampy se skvěle hodí na pracovní a jídelní stoly i noční stolky. Některé lampy fungují bez kabelu, takže se snadno přenáší a kabel neruší celkový vzhled. Poskytují světlo na práci i čtení a navíc poslouží jako skvělý bytový doplněk.

Světelný slovníček: Jaké parametry u svítidel sledovat a proč

Při výběru mějte na paměti, že svítidla mají především dostatečně a vhodně osvětlit různé druhy místností. Design a cena hrají svou roli, ale ze všeho nejdříve se dívejte na jejich funkčnost. K správnému výběru vám pomůže znalost těchto důležitých parametrů a pojmů.

Příkon a výkon: Příkon udává množství energie spotřebované za jednotku času. Jednoduše řečeno, ovlivňuje, kolik zaplatíte za spotřebovanou elektrickou energii. Výkon svítidla se udává ve wattech (W) a určuje intenzitu svítidla. Jestli hledáte co největší svítivost, hledejte maximální výkon. Je třeba ale počítat s větší spotřebou energie.

Světelný tok: Při výběru vás bude zajímat tzv. světelný tok, který najdete v parametrech svítidla a vyjadřuje celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu. Stářím žárovky klesá i její světelný tok, ale například u LED žárovek klesne jen na cca 70 %. Světelný tok nás také bude zajímat v momentě, kdy budeme chtít vyměnit jednu žárovku za druhou. V tu chvíli hledejte přibližně stejnou hodnotu světelného toku. Uvádí se v lumenech (lm).

Stupeň krytí: Udává míru odolnosti proti proniknutí vody či cizích těles. Stupeň krytí nás tedy zajímá především v koupelně, kuchyni či ve venkovních prostorách. V parametrech hledejte označení IP a dvě číslice. První zobrazuje odolnost vůči vniknutí cizích těles a druhé číslo odolnost vůči vodě. Největší dostupný stupeň krytí je IP 69.

Standardním světlům do interiéru stačí IP 20. Do koupelny, kde je vlhko a kondenzuje se voda u stropu zvolte stupeň krytí IP 44. Pokud má však koupelna dobré odvětrávání, na strop postačí IP 21. Na místech kde hrozí svítidlu kontakt s vodou, jako je osvětlení nad vanou nebo blízko sprchy pořiďte raději svítidlo s krytím IP 68.

Rychlokurz světem žárovek na Bonami

Nejčastěji se v dnešní době setkáte s LED žárovkami. Spotřebují podobně energie jako úsporné žárovky, mají dlouhou životnost a ihned se naplno rozsvítí. Oproti klasickým žárovkám vyrábí primárně světlo a téměř minimum tepla. LED žárovky neobsahují rtuť a pořídíte je v nejrůznějších barvách světla od teplé až po chladnou bílou. Jsou navíc odolné vůči častému zapínání a vypínání. Sice mají LED žárovky vyšší pořizovací cenu, ale vzhledem ke všem zmíněným výhodám se investice vyplatí.

Oblíbené jsou nyní také filamentové žárovky, které mají napodobovat klasické žárovky se svítící spirálou s tím rozdílem, že mají úsporné výhody LED žárovek. Hodí se do svítidel, kde je celá žárovka odhalená a vynikne tak její design.

Patice a závit: Pokud se chystáte do svítidla zašroubovat či zasunout žárovku, musí mít svítidlo i žárovka stejnou patici či závit, aby na sebe pasovaly. Klasická vláknová žárovka má nejčastěji větší závit E27. Méně častěji se setkáte s menším závitem E14. Pro bodová svítidla je typická patice GU10 či G9.

Světelný tok: Zapomeňte na watty, nyní jsou důležité lumeny. Pro základní osvětlení místností jako ložnice či obývák se doporučuje 100 lumenů na m². V místnostech, ve kterých se „pracuje“, jako jsou pracovna, kuchyně či koupelna, je perfektní světelný tok až 300 lumenů na m².

Teplota světla: Ta dokáže ovlivnit vaší náladu, pocit bdělosti i atmosféru v místnosti. Proto výběr nepodceňujte. Teplota světla se udává v tzv. kelvinech (K) a vám bude stačit si zapamatovat jednoduché pravidlo: čím více kelvinů, tím je světlo studenější, až modré.

  • Teplá bílá (1 000 – 3 500 kelvinů): nažloutlý až naoranžovělý odstín vhodný pro odpočinek a relaxaci.
  • Neutrální bílá (3 500 – 5 000 kelvinů): odpovídá barvě denního světla. Využijete při běžné činnosti či studiu.
  • Studená bílá (5 000 – 8 000 kelvinů): může mít až mírně namodralý odstín. Ideální do kanceláří a dílen.

Přímé vs. rozptýlené světlo
Přímé osvětlení soustředí světlo určitým směrem. Takové osvětlení se používá ke zvýraznění menší plochy, jako je lampička zaměřená na pracovní stůl nebo třeba bodové osvětlení jednotlivých schodů. Přímé osvětlení můžete také využít ke zvýraznění dekorací, na které jste pyšní.

Rozptýlené světlo naopak osvětlí široký prostor. V takovém světle se světlo rozptyluje, místo aby se soustředilo na určitou oblast. Poskytuje tak hladké osvětlení celé místnosti.

Na co nezapomínat při výběru osvětlení

Při rekonstrukci lidé osvětlení často podceňují. Do středu místnosti lustr, do rohu lampu a tím celá kreativita hasne. Slabé osvětlení způsobuje deprese, silné zase nervozitu. Správné osvětlení to není jen tak. Podívejte se proto na zásady, kterých byste se měli držet při zařizování jednotlivých pokojů.

Více vrstev osvětlení

Prostor by měl mít hlavní zdroj osvětlení - většinou stropní nebo závěsné a to by mělo být doplněné pracovním světlem, což může být stojací lampa na čtení, LED pásek nad pracovní linkou apod. Pokoj bude působit ještě útulněji pokud ho doplníme o dekorativní osvětlení, kterým můžeme zdůraznit zajímavé prvky v interiéru, jak například obraz, sochu, vázu apod.

Správné rozptýlení světla

Aby prostor působil jemně a příjemně, tak se musíme vyvarovat ostrým stínům. Je zde tedy důležitá práce se stínidly, které rozptýlí hlavní zdroj světla, což bude určitě vizuálně mnohem příjemnější. Pokud chceme zvolit svítidlo bez stínidla, tak je vhodné sáhnout pro žárovce s méně lumeny nebo zabarveným sklem.

Sjednocení barvy světla v rámci místnosti

Pokud máme v místnosti více zdrojů světla měli bychom vybírat stejné nebo velmi podobné zabarvení (K). Prostor bude působit jednotně a zdroje světla se budou doplňovat.

Osvětlení podle místností

Osvětlení do kuchyně

V kuchyni jsou potřeba minimálně dva světelné zdroje – centrální a pracovní. Centrální osvětluje celou kuchyni a jde ideálně o stropní svítidlo. Doporučujeme zvolit takové, jehož světlo můžete směřovat na důležité části kuchyně (např. kuchyňské skříňky). Ideální jsou bodová svítidla. Lustry je vhodné umístit maximálně nad kuchyňský ostrůvek nebo jídelní stůl, pokud je součástí vaší kuchyně.

Další světlo by pak mělo zvýraznit pracovní plochu, abyste na přípravu všech dobrot dobře viděli. Může to být LED páska umístěná pod horními kuchyňskými skříňkami nebo zářivka. Nezapomeňte, že pracovní světlo by mělo být umístěné pod úroveň očí.

Osvětlení do koupelny

Zatímco někteří preferují silné světlo, jiní by spíše zvolili jemnější. Ať se přikloníte k jednomu nebo k druhému, vždy musíte kvůli zvýšené vlhkosti dodržovat bezpečnostní zásady.

Proto doporučujeme použít v koupelně světla se stupněm krytí alespoň IP44. A pokud jde o konkrétní kousky, ideální je kombinace centrálního světla a menších světel okolo zrcadla – vyhnete se tak stínům, který by na tvář vrhalo samotné světlo ze shora. Vybavte se také zásobou svíček.

Osvětlení do obývacího pokoje

Obývák slouží jako odpočinková i společenská místnost nebo je v ní navíc pracovní koutek či jídelní stůl. Proto je třeba si ujasnit, co všechno bude v obývacím pokoji potřeba osvětlit. Každá z aktivit totiž vyžaduje jiný přístup a jiné osvětlení.

Centrální světlo i lampa by měly krásně ladit – ať už co se týká designu, tak i barvy samotného světla. Pro dokreslení intimní a uklidňující atmosféry vsaďte na menší doplňková světla, jako jsou nástěnné a stolní lampy.

Osvětlení do jídelny

Zde je hlavní jídlo a samozřejmě i hosté. A na vše by mělo být dobře vidět. Do jídelny je proto ideální zvolit lustr, který bude úměrný velikosti jídelního stolu. Měl by být zavěšený přímo nad stolem a směřovat dolů. V jídelně si ho můžete dovolit pověsit i trochu níže než obvykle. Ideální je, aby byl lustr umístěný 75 až 90 cm nad jídelním stolem. V místnostech s vyššími stropy může být i výše. Pozor ale na volbu žárovek. Do jídelny se hodí spíše světlo rozptýlené.

Bonami tip!
Pokud si nejste jistí, jak vysoko lustr nad jídelním stolem pověsit, postavte nejvyššího člena domácnosti ke stolu. Lustr by měl být umístěný do jeho úrovně očí.

Osvětlení do ložnice

I zde myslete na to, jakou funkci místnost zastává. V ložnici není nutné volit dominantní osvětlení. Pokud se pro něj ale přece jen rozhodnete, nezapomeňte na funkci ztlumení intenzity světla, kterou zde jistě využijete. Skvěle poslouží například stropní svítidlo, které svítí do různých směrů. Pokud si v posteli rádi čtete, neobejdete se bez menší boční lampičky u postele nebo bodového světla nad ní.

Praktické je také umístění LED pásky pod postel. To se hodí zejména v noci, když si potřebujete rozsvítit, ale nechcete, aby vás světlo oslňovalo.

Venkovní osvětlení

Díky venkovním dekoracím či světelným řetězům nebudete muset po západu slunce opouštět svůj oblíbený koutek na balkonu či zahradě. Při výběru je jen potřeba si pohlídat bezpečnost světel, která jsou často vystavována nepřízni počasí. Zaměřte se především na stupeň krytí (IP ochranu), které nám říká, jak je světlo odolné vůči vniknutí cizích těles a kapalin. Nejvhodnější je IP 44 až IP 68.