Na Bonami najdete nejširší nabídku pro váš domov.
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Červená nebo žlutá kuchyně? Proč ne! Zjistěte, jak sladit barvy

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Na první dobrou se zdá, že kuchyním vládne černá, šedá a bílá. Co když ale toužíte po barvách? Bude to sice větší oříšek z hlediska sladění, ale rozhodně je barvám do kuchyně vstup povolen.

Prostor opticky zvětší, zmenší, sníží či zvýší, ale dokonce si hrají i s naší náladou nebo chutí k jídlu, a to se v kuchyni rozhodně hodí. Zjistěte, jak na to, když si chcete splnit sen o barevné kuchyni a inspirujte se.

8 doporučení pro výběr barev do kuchyně

  • Malá kuchyně = světlé barvy: Tmavé barvy prostor opticky zmenšují.
  • Vycházejte z vlastního vkusu a promyšleného návrhu, nikoli z pomíjivých interiérových trendů.
  • Velmi vhodné jsou barvy zastoupené v přírodě – uklidňují a dlouhodobě pozitivně působí na naši mysl.
  • Kombinujte dvě až tři barvy podle pravidla 60-30-10 (dominantní barva, vedlejší barva, akcentní barva).
  • Dominantní barvu použijte na větší kuchyňské plochy a povrchy (stěny nebo kuchyňská linka).
  • Úkolem vedlejší barvy je podpořit barvu dominantní a zároveň dodat na zajímavosti. Patří na kuchyňský nábytek či kachličky.
  • Akcentní barvu použijte na osvětlení, bytový textil (záclony, koberce) a další doplňky do kuchyně. Může být jemná nebo výraznější.
  • Příliš vysoké stropy snížíte tmavší barvou a světlými stěnami. Naopak nízké stropy opticky prodloužíte opačnou kombinací.

Inspirace na barevné kuchyně

Žlutá kuchyně

Žlutá pocitově otepluje, a to se může během astronomické zimy s kratšími dny hodit. Volba odstínu je ale extrémně důležitá. Žlutá umí prostor opticky zvětšit – světlé tóny jako banánová či vanilková, ale i zmenšit – kanárkově žlutá, sírově žlutá či signální žlutá (podle RAL vzorníku barev).

Žlutou aplikujte nejlépe na menší plochy nebo na pár kuchyňských skříněk. V případě, že zvolíte žlutou linku, barvu už jinde nepoužívejte a další vybavení slaďte do odstínů bílé, krémové a slonovinové. V případě výmalby vymalujte žlutě jen jednu celou stěnu či stěnu mezi bílými horními a spodními skříňkami.

Modrá kuchyně

Jste příznivci středomořského stylu? Nebo hledáte reprezentativní kuchyni v jiné než černé barvě? Přestože modrá se těší tak velké oblibě, v kuchyni se jí mnoho lidí vyhýbá v obavě, že by působila chladně. Tomu se snadno vyhnete volbou vhodného odstínu. Jak na to? Volte pastelově modré odstíny a kombinujte je se dřevem, bílou nebo šedou.

Chcete-li kuchyni ladit do konkrétního stylu, pak:
  • tyrkysová na pár skříňkách vdechne kuchyni hravý retro nádech
  • tmavě modrá (indigo, deep blue či ocelově modrá) učiní kuchyni elegantní a reprezentativní
  • světlá šedomodrá vás přenese do romantické Provence
Nezapomeňte, že modrou barvu můžete přinést do kuchyně i jinak – třeba prostřednictvím obkladů mezi horními a spodními skříňkami, svítidel nebo ostrůvku (linka samotná v bílé barvě).

Červená kuchyně

Červená je barvou vášně a vášeň se v kuchyni vždy hodí! Jak na to, aby výsledek nepůsobil křiklavě, agresivně či nevkusně? Volte spíše rudou nebo červenohnědou (rumělková, karmínová, tomatová) než zářivě červenou a jděte do matných povrchů než do lesku. Stejně jako v případě žluté i tady použijte červenou buď jen na linku nebo jen na stěny.

Pamatujte, že červené předměty působí těžší a větší a výrazněji vystupující do prostoru. To prostoru opticky ubírá na velikosti. V případě barevných kombinací se můžete vydat již vyšlapanou cestou – červená s bílou – nebo zkusit něco nového. K červené pěkně ladí světlé dřevo, nerez, přírodní či umělý kámen v šedé barvě, bílý mramor a černý mat.

Zelená kuchyně

Vneste harmonii do přípravy pokrmů díky kuchyni v zelené barvě. V malém prostoru volte spíše pastelové a světlé tóny jako šalvějovou či mátovou. Prostor opticky zvětší o to víc, pokud vymalujete jednu či dvě zdi právě v tomto odstínu. Hodí se i na kuchyňské skříňky. Kombinujte ji s odstíny bílé, krémové nebo šampaňské, které by však měly převažovat.

Máte-li v oblibě tmavě zelenou, skvěle si rozumí s odstíny jako je smaragdová, limetková, olivová a brčálově zelená. V malé kuchyni je použijte na doplňky a dekorace. Ve velké kuchyni na skříňky, zdi nebo spotřebiče. Světle i tmavě zelená pěkně ladí nejen s neutrálními barvami, ale též se žlutou a hnědou, fialovou a růžovou nebo třeba s modrou.

Fialová kuchyně

Fialová působí tajemně a luxusně. Volba špatného odstínu ale v kuchyni způsobí pěkný cirkus. Vybírejte raději ze světlejších odstínů jako jsou levandulová či pastelová a použijte ji na kuchyňská dvířka, obklady a doplňky (menší spotřebiče, podsedáky, nádobí, prostírání). Matné povrchy budou v tomto případě bezpečnou volbou.

Půjdete-li do purpurové kuchyňské linky, na stěny použijte klidnější barvy jako jsou béžová, světle šedá nebo krémová. S fialovou výmalbou budou vkusně vypadat dekorace a linka v kontrastní nebo naopak neutrální barvě. Vedlejšími a akcentními barvami mohou být jemně růžová, fialová, olivová, mléčná bílá či béžová. Ale pozor: fialová prý potlačuje chuť k jídlu, a to v kuchyni nejspíše nechcete, proto to s fialovou moc nepřehánějte.