Na Bonami najdete nejširší nabídku pro váš domov.
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak rozvrhnout zahradu: Naplánujte ji krok za krokem podle Ferdinanda Lefflera

Povedené harmonické zahrady mají jedno společné, stojí za nimi koncept. Zahradní designér Ferdinand Leffler, zakladatel ateliéru Flera a dlouholetý propagátor plánování zahrad vás proto provede všemi zásadními fázemi návrhu zahrady. Žádnou nepřeskakujte, všechny jsou stejně důležité.
K rozvržení zahrady bude stačit velký papír, tužky a pastelky.

K rozvržení zahrady bude stačit velký papír, tužky a pastelky.

1. Zjistěte, jakou zahradu chcete

Co od své zahrady čekáte? Líbilo by se vám mít v zahradě bazén, saunu, venkovní tělocvičnu, kuchyň a jedlou zahrádku s vyvýšenými záhony? Všechno si sepište, použitelné nápady se vytřídí v dalším procesu plánování.
Do plánování zapojte všechny členy domácnosti, včetně dětí a domácích mazlíčků. Jejich přáním a potřebám přikládejte stejnou váhu jako přáním dospělých. Myslete i několik let do budoucnosti. Pískoviště, ze kterého děti za dva roky odrostou, není tak nadčasové jako variabilní prolézačka, na které se mohou protáhnout i dospělí.
O jakých prvcích v zahradě můžete uvažovat?

  • Rostliny a zeleň: stálezelené a opadavé stromy, keře a trvalky, letničky a sezónní květiny, vodní rostliny pro jezírka a potoky.
  • Zahradní konstrukce: altány, pergoly, zahradní domky, terasy, skleníky, cesty, ploty a zídky.
  • Vodní prvky: jezírka, bazény, vířivky a fontány, potoky.
  • Osvětlení: solární světla a LED osvětlení, světelné girlandy a reflektory, dekorativní lucerny a lampy.
  • Zahradní nábytek a dekorace: lavice, židle a stoly, zahradní sochy a jiné dekorativní prvky, květináče a truhlíky.
  • Praktické prvky: kompostéry, dešťové zásobníky vody, zahradní nářadí a skladovací prostory.
  • Zóny pro relaxaci a aktivitu: ohniště a grily, dětská hřiště a pískoviště, cvičební stanoviště.
  • Chovatelské a pěstitelské oblasti: zvířecí výběhy pro domácí zvířata, zahradní záhonky a vyvýšené záhony, skleníky a fóliovníky.

Buďte k sobě upřímní. Jste pohodlní a na zahradě chcete hlavně odpočívat? Pak si po celé zahradě nevysejte trávník, který budete muset sekat každý týden. Bojíte se chodit po dřevě kvůli třískám? Udělejte si terasu raději dlážděnou.

Ferdinand Leffler, zahradní architekt

Do zahrady patří různé odpočinkové prvky jako například lavičky.

Do zahrady patří různé odpočinkové prvky jako například lavičky.

Udělejte si relaxační koutek s vířivkou.

Udělejte si relaxační koutek s vířivkou.

2. Co musíte zjistit, než začnete s rozvržením zahrady?

  • Jak se vám po pozemku pohybuje slunce?
  • Kde je vlhko a kde sucho?
  • Kde fouká vítr a kde vás baví pobývat.
  • Zahradu si v téhle fázi změřte a zmapujte terénní nerovnosti pozemku.
  • Prověřte si v územním plánu, jestli se vám v blízké budoucnosti nepřibudou za plotem vyšší budovy, jejich okna bude potřeba zaclonit stromy.
  • Projděte se také po okolí a inspirujte rostlinami, dřevem nebo kameny, které se ve vaší lokalitě vyskytují. Jejich použitím zahradu zasadíte do okolní krajiny a bude do ní přirozeně patřit.
Znalost podmínek vám pomůže dělat správná rozhodnutí a předcházet chybám. Takže suchomilné trvalky nevysadíte do stínu za domem, kde jim ve vlhké půdě uhnijí kořínky. Nebo že si ohniště neumístíte do největrnější části zahrady.
Tip: Pokud dům teprve stavíte a pozemek nemáte zažitý, zkuste na něm přes víkend stanovat. Všímejte si pohybu slunce, živlů, ale i zvuků nebo vůní. Nepodceňte výhledy z různých koutů zahrady, včetně těch zpětných ze vzdálenějších koutů zahrady směrem k domu. Ukážou vám zahradu z nového překvapivého úhlu.
Naplánujte si na své zahradě různá místa k relaxaci.

Naplánujte si na své zahradě různá místa k relaxaci.

3. Naplánujte si zahradu

Jakmile jste si zahradu změřili a znáte podmínky, zasedněte k návrhu. Načrtněte si zahradu na dostatečně velký papír a pak si do ní v odpovídajícím měřítku zakreslujte jednotlivé zahradní prvky, cesty, stromy i rostlinné výsadby. Pokud sháníte program nebo pomocníka na plánování zahrad, inspirujte se oblíbenou pomůckou z plánovacího online kurzu Ferdinanda Lefflera Žijte ve své zahradě. Prvky nakreslete na jiný papír, vystřihněte je a pak je po plánu jednoduše přesouvejte.

  1. Začněte od velkých a praktických prvků, jako je terasa, venkovní kuchyň, parkovací stání, ohniště, kůlna, dřevník, skleník, vyvýšené záhony, případně bazén nebo sauna, pokud si je chcete v zahradě dopřát.
  2. Pokračujte vytvořením koutků pro drobné radosti a zážitky. Těmi může být pingpongový stůl, hamaka zavěšená mezi stromy, lavička ukrytá mezi trvalkovými a keři, pískoviště, trampolína, prolézačka, nebo dokonce vychytaná klubovna v zahradním domku.
  3. Jednotlivé prvky a zákoutí pak provazujte cestičkami a těm přiřazujte důležitost. Hlavní a nejčastěji používané cesty budou širší a pravděpodobně víc zpevněné než vedlejší cestičky, které mohou mít podobu samostatných dlaždic nebo betonových nášlapů a vést skrz bohatě kvetoucí trvalkové záhony.
  4. Vytvořte si osazovací plán, díky kterému uvidíte rozmístění rostlin a informace o nich. Také získáte přehled, kolik rostlin a materiálu budete potřebovat.

V tuzemských zahradách vídáme trávníku zbytečně moc. Často vyplňuje místa, kde majitelé nic jiného nevymysleli. Nejen že každý metr trávníku přináší práci navíc, ale ještě se jím zbytečně ochuzujeme o dynamiku a barvu, kterou umí zahradě dát trvalky a keře.

Ferdinand Leffler, zahradní architekt

Na plánek svojí zahrady využijte barevné pastelky.

Na plánek svojí zahrady využijte barevné pastelky.

Vystřihněte si jednotlivé prvky z papíru, abyste je na plánku mohli snadno posouvat.

Vystřihněte si jednotlivé prvky z papíru, abyste je na plánku mohli snadno posouvat.

4. Nejčastější chyby při plánování zahrady

  • Plán vůbec nemáte. Samotná realizace zahrady může z časových nebo finančních důvodů trvat i několik let. A je snadné začít nekoncepčně experimentovat. Plán slouží jako kompas, který vás dál povede k promyšlené a harmonické zahradě.
  • Zahradní prvky neděláte dostatečně velké. Týká se to hlavně teras a ohnišť. Ferdinand doporučuje udělat je klidně o metr větší, ať máte dostatek místa.
  • Plánujete z pozice obýváku a terasy a zapomenete se do zahrady vypravit. Připravíte se tak o často cenné a zajímavé pohledy a zašívárny.
  • Bojíte se přitáhnout zeleň přímo k domu a hlavním pobytovým plochám a zahradu jimi jen lemujete. Zkuste je vysadit přímo k domu a terase a protáhněte jimi cesty a vstupy do zahrady.
  • Nemáte v zahradě stromy. Nebo jich máte jen pár. Stromy vytváří stín, soukromí, umí zaclonit nehezké výhledy a zahradě dávají úplně nový rozměr. Dokonce i malá zahrada může mít stromy. A víc, než byste čekali.
Zahrada je živý organismus, roste a mění se s tím, jak roste rodina a mění se její potřeby. Je v pořádku po pár letech něco změnit, když už vám prvky neslouží nebo jste se na poprvé prostě jen netrefili.
Mezi vzrostlé stromy pověste houpací síť.

Mezi vzrostlé stromy pověste houpací síť.

Jak odclonit výhled od sousedů? Pomohou vhodné keře a stromky.

Jak odclonit výhled od sousedů? Pomohou vhodné keře a stromky.

Časté otázky

Jaké rostliny jsou nejvhodnější pro místní klimatické podmínky?

Výběr rostlin, které jsou odolné vůči místnímu klimatu, půdě a dalším environmentálním faktorům, je klíčový pro úspěch zahrady. Konzultujte jej proto se zkušeným zahradníkem, ideálně sídlícím ve vašem okolí.

Co je osazovací plán zahrady?

Osazovací plán zahrady je podrobný návrhový dokument, který ukazuje přesné umístění různých rostlin a dalších prvků v zahradě. Tento plán je klíčový pro úspěšné založení a správu zahrady, protože pomáhá zajistit, že všechny rostliny a prvky budou mít optimální podmínky pro růst a že celkový vzhled zahrady bude esteticky přitažlivý a funkční.

Jak plánovat zahradu s omezeným prostorem?

Plánujte velmi pečlivě. Využijte vertikální pěstování: závěsné květináče a vertikální záhony. Pořiďte si multifunkční prvky jako je lavice s úložným prostorem nebo skládací nábytek.