-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Už jen do půlnoci →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

DIY: Venkovní kuchyně svépomocí

Pobýváte často venku na zahradě, kde grilujete a hostíte svou rodinu? Vyrobte si pomocí našeho návodu jednoduchou venkovní kuchyň, díky které se budete moct pod svou pergolou nebo na terase zabydlet během celé sezóny.
Vyrobte si venkovní kuchyni podle svého – kombinujte materiály jako beton, kámen i dřevo

Vyrobte si venkovní kuchyni podle svého – kombinujte materiály jako beton, kámen i dřevo

Co budete na venkovní kuchyň potřebovat?

Než se do plánování své kuchyně pustíte, vše změřte a nakreslete si na papír. Budete tak vědět přesně, kolik čeho musíte sehnat.

Také si vyberte materiál: My doporučujeme palety, smrkové dřevo nebo překližku, která bude vodoodpudivá. Všechno jsou cenově dostupné materiály, které seženete v hobbymarketu. Chcete ušetřit? Podívejte se i na on-line bazarech, kde lidé prodávají přebytky za zlomek ceny.

Správné zaměření prostoru

Zvažte, jak velký pracovní prostor budete potřebovat na přípravu jídla – minimálně doporučujeme 1,8 m, šířka kuchyně je okolo 65 cm. Výšku opět přizpůsobte přímo sobě, inspirujte se třeba výškou svojí kuchyně doma – většinou je to asi 190 cm.
Tuto venkovní kuchyni si vyrobte – nákres najdete níž

Tuto venkovní kuchyni si vyrobte – nákres najdete níž

Venkovní kuchyně na terase

Venkovní kuchyně na terase

Materiál na venkovní kuchyni

 • Na základ kuchyně pořiďte hranoly o rozměrech minimálně 5x5 cm.
 • Na bočnice využijete tenčí laťky ze stejného materiálu. Jejich spotřeba bude vyšší, pokud mezi nimi budete mít menší mezery.
 • Zadní strana bude ideální z dřevěné desky. Bude to praktičtější a na desku můžete našroubovat háčky na zavěšení kuchyňského náčiní.
 • Pracovní desku vyrobte ze dřeva ošetřeného proti vlhkosti, nebo například z voděodolné překližky, která je levná a snadno ji vyměníte, až doslouží.
 • Dveře nemusíte řešit. Skříňky vypadají hezky i otevřené. Když budete chtít nádobí skrýt, ušijte látkové závěsy.
 • Podrobný nákres na výrobu venkovní kuchyně

  Podrobný nákres na výrobu venkovní kuchyně

  Na co ještě nezapomenout při stavbě kuchyně svépomocí?

  Pokud žijete například v bytovém nebo řadovém domě, mějte ohledy na sousedy. Vymyslete kuchyň tak, aby na jejich zahradu nemířily výpary z vaší kuchyně.

  Co elektřina, přívod vody a odpad? Vodu vyřešíte jednoduše tak, že ji povedete obyčejnou hadicí ke kohoutku. Na zimu vše snadno schováte. Také odpad nemusíte budovat hned, pod dřez umístíte kbelík, do něhož vodu zachytíte a pak s ní pokropíte zahradu (za předpokladu, že budete používat vhodné čisticí prostředky).
  Elektrika může být problém, proto zvažte, jak moc ji potřebujete. Ideální je, když na ni myslíte již při plánování domu a zahrady.

  Další inspirace na venkovní kuchyně a zahradu

 • Součástí kuchyně bude určitě udírna, plynový gril nebo krb, který vám dovolí ji používat i v chladnějším období.
 • Venkovní kuchyni můžete vytvořit i z palet. Mrkněte, jak s nimi pracovat do článku s návodem na paletový zahradní nábytek.
 • Staňte se návrhářem vlastní zahrady díky kurzu Žijte ve své zahradě, s realizací zahrady vám pomůže kurz Chytře na realizaci. V něm se dozvíte, kde a jak můžete podle nás na realizaci prvků v zahradě ušetřit a kde se to naopak nevyplatí. Zároveň získáte přístup k mnoha návodům na nejžádanější zahradnické prvky.