Obývací pokoj se slevou až 25 % | Ušetřete ještě dnes →
Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Flera radí: 7 tipů na jedlé rostliny pro zahradu i balkon

Rádi pěstujete a uzobáváte ze záhonů či květníků na balkóně a zahrádce? Nechte si poradit, které rostliny stojí za to pěstovat. Článek se svými tipy pro vás sestavili architekti ateliéru.
Na pěstování bylinek i ovoce si vyberte různě velké venkovní květináče.

Na pěstování bylinek i ovoce si vyberte různě velké venkovní květináče.

Pochutnejte si na jahodách i bylinkách

Využijte na svojí terase nebo předzahrádce jahodník měsíční (Fragaria vesca 'Alexandria'), který se dobře uplatní jako plošná podrostová trvalka například pod keře, nebo k vyplnění prázdného místa v trvalkovém záhonu, a zároveň je atraktivní květem a jedlými plody, které se objevují v průběhu celého léta. Výhodou je jeho rychlé šíření pomocí šlahounů. Mladé listy se navíc používají k léčebným účelům.
Téměř v každé zahradě se uplatní muchovník Lamarckův, lidově se mu říká indiánská borůvka. Je to celoročně krásny větší keř, který můžete použít jak mezi keři, tak i jako zajímavou vícekmennou solitéru u terasy. Plody jsou vynikající čerstvě dozrálé a dá se z nich vyrábět několik produktů. Jenom musíte být ve sklízení rychlejší než kosáci.
Tip: Kromě ovocných stromů, keřů a lesních jahod, které se hodí do každé zahrady, doplňte slunné záhony bylinkami. V suchomilném květinovém záhonu se výborně daří oreganu, pažitce i saturejce, která má všestranné použití a dá se sklízet i přes zimu.
Pěstujte bylinky společně s květinami.

Pěstujte bylinky společně s květinami.

Bazalku využijete třeba na výrobu pesta nebo si ji usušíte.

Bazalku využijete třeba na výrobu pesta nebo si ji usušíte.

Keře a netradiční bylinky vhodné i na balkon

Zasaďte si do většího květináče domácí keř dřín obecný (Cornus mas). V malé zahradě nebo terase vám ve formě vícekmenu vytvoří nádhernou dominantu. Hodí se i do zahrady: do divokého keřového lemu jako potrava pro ptáky, ale může se zapěstovat i jako stříhaný živý plot.
Exotická alternativa: Vysaďte si krásný Cornus cousa ´Milky Way´- japonský druh dřínu. Má překrásné bílé květy - přesněji listeny i tyto plody jsou jedlé.
Do jedlé části zahrady začleňte i méně používané léčivé trvalky. Často se dají využít celé, od kořene až po květy. Náš favorit v této kategorii je momentálně krásně kvetoucí medonosná léčivka proskurník lékařský (Althaea officinalis).
Tip do zahrady: Naší srdcovkou jsou třešně. Není to jen sezónní ovoce, ale krásné stromy, tak akorát velké do každé zahrady. Na jaře krásně kvetou, na podzim listy vybarvují do žluta a hlavně po celé léto příjemně stíní.
Svída japonská má jedlé plody podobné jahodě. Po odstranění trpké slupky je můžete jíst.

Svída japonská má jedlé plody podobné jahodě. Po odstranění trpké slupky je můžete jíst.

Tipy pro pěstování na balkoně

  • Na balkon si pořiďte samozavlažovací květináče, díky kterým vaše rostliny přežijí i dobu, kdy budete mimo domov.
  • Chcete si vyrobit vlastní vyvýšený květináč? Podívejte se na náš návod.
  • Další rady z atelieru Flera získáte v kurzu Žije ve své zahradě, kde se dozvíte, jak si navrhnout vlastní krásnou zahradu krok za krokem.