-15 % na svítidla s kódem SVITIDLA15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak na levné zastínění terasy

Hledáte útočiště před spalujícím sluníčkem a potřebujete zastínit terasu, balkon nebo oblíbené místo na zahradě? Nemusíte hned investovat do markýzy, pergoly ani jiných nákladných řešení.

Stínicí plachta zachytí až 90 procent paprsků a její instalaci zvládnete s přehledem sami bez odborníka. Pojďme se podívat, jak na to a také na další výhody slunečních stínicích plachet.

Výhody stínicích plachet

Terasy se většinou situují tak, aby sem slunce svítilo co nejdéle. To je samozřejmě pochopitelné, ale ne vždy je přímé slunce žádoucí. Obzvlášť ve velkých vedrech bývá terasa neobyvatelná a horko navíc zasáhne i vnitřní prostory domu. Nemluvě o škodlivosti dlouhodobého vystavování UV záření.

Skvělým řešením je stínicí plachta, která je levná, praktická a moderní. Na místech, kde chcete trávit volný čas, vytvoří tolik potřebný stín a zároveň máte možnost ji sundat, když už slunce tolik nepálí. Natáhnout ji můžete nejen nad terasu, ale třeba i bazén, balkon či pergolu nebo ji libovolně přesouvat z jednoho slunného stanoviště na druhé.

Opravdu kvalitní stínicí plachty, jako například ty od LDK Garden, pohltí dokonce 90 až 95 % slunečního záření a díky vysoké gramáži (200 gr/m²) velmi dobře odolávají slunečnímu záření i po letech používání. Pokud vás však neužije na vzory a hledáte opravdu jednoduchý design, vsaďte na stínicí plachty od Rojoplast.

Jak na montáž sluneční stínicí plachty

Montáž hravě zvládnete. Ideální, abyste na ni byli dva. Kromě plachty samotné budete potřebovat stínicí tyče plachet a lana, která bývají součástí balení, případně nástěnné kotvy (podle toho, kde chcete plachtu ukotvit). Následující návod berte spíše jako doporučení a tipy. Vždy se v první řadě řiďte manuálem od výrobce.
  • Začněte určením upevňovacích bodů. Plachtu můžete ukotvit buď ke stávajícím konstrukcím jako jsou stěny či stožáry nebo k přiloženým tyčím/sloupkům, které zabetonujete do země.
  • Následně rovnoměrně napněte sluneční plachtu. Musí být dobře napnuta a nesmí se prohýbat. Bude to nejen esteticky hezčí, ale hlavně zvýšíte odolnost plachty proti protržení a větru.
  • Látku nikdy nenapínejte přímo rovně. Respektujte pokračování úhlopříček a látku napínejte lehce do stran.
  • Jeden roh umístěte o 25 % níže než ostatní (při rozměrech plachty 4×4 metry je to o 1 metr níže), čímž umožníte správný odtok dešťové vody.