Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Inspirace na malou zahradu: Naplánujte si ji a využijte prostor na maximum

Malá zahrada představuje výzvy, které na větším prostoru nemusíte řešit. Jak ji naplánovat, aby nepůsobila stísněně a využili jste celý pozemek na maximum? To poradí zahradní designér Ferdinand Leffler, zakladatel ateliéru Flera a popularizátor moderních zahrad.
Trvalky i zeleninu můžete pěstovat pohromadě. Strom klidně zasaďte do velkoobjemového květináče. Foto: Flera

Trvalky i zeleninu můžete pěstovat pohromadě. Strom klidně zasaďte do velkoobjemového květináče. Foto: Flera

Výhody a nevýhody malé zahrady

Výhody:

  • Její realizace a údržba stojí výrazně méně peněz.
  • Vše zařídíte rychle: od návrhu po zabydlení.
  • Malé zahrady si vymazlíte do posledního detailu, protože s nimi nemáte tolik práce a prvotní fáze tvorby zahrady je provedená důsledně a dobře.
Nevýhody:

  • Omezený prostor vás nutí některé prvky oželet.
  • Musíte mít o to preciznější plán.
  • Malé zahrady vám poskytnou v městských zástavbách méně soukromí.
Ani v malé zahradě nezapomeňte na dostatečně velkou terasu. Foto: Flera

Ani v malé zahradě nezapomeňte na dostatečně velkou terasu. Foto: Flera

V malé zahradě najdete prostor pro trvalky i pěstování zeleniny.

V malé zahradě najdete prostor pro trvalky i pěstování zeleniny.

Triky, jak opticky zvětšit zahradu

  • Pěstujte trvalky: Dynamika trvalek a jejich schopnost vytvářet zákoutí a schovávat věci, vám pomůže zahradu opticky zvětšit. Přirozeným instinktem nás lidí je udělat malinkou terasu, po celé zahradě vysít trávník a pak zelený obdélník olemovat živým plotem v naději, že takhle bude zahrada na pohled větší a budeme mít víc místa.

    Opak je ale pravdou. Navíc si tak zaděláváme na zahradu, která je banální a nudná. Kombinace keřů a trvalkových záhonů, mezi které se musíme vydat zahradu teprve objevovat, paradoxně zahradu pocitově zvětší a dá jí zajímavou hloubku.

  • Vytvořte několik malých zón: Rozdělte zahradu na menší sekce pomocí různých povrchů, rostlin a dekorací. Například oddělte jídelní kout, relaxační zónu a záhony. To přidá hloubku a pocit většího prostoru.
  • Využijte vertikálního prostoru: Použijte stěny, ploty nebo mříže pro pěstování popínavých rostlin nebo zavěšených květináčů. To přidá vertikální dimenzi a uvolní podlahovou plochu.
  • Sáhněte po světlých barvách: Pořiďte subtilní a flexibilní nábytek, stěny a ploty ve světlých barvách. Světlé barvy odrážejí světlo a dělají prostor větší.
  • Pohrajte si s osvětlením: Dobré venkovní osvětlení může zahradu rozjasnit a zvětšit. Použijte solární lampy, světelné řetězy a bodová světla.
Inspirace řešení malé předzahrádky v řadové zástavbě.

Inspirace řešení malé předzahrádky v řadové zástavbě.

Jak vybrat stromy do malé zahrady

Dostatek stromů by měl být v každé zahradě a ty malé nejsou výjimkou. S čím se ale u malých zahrad budete potýkat je omezený výběr stromů a keřů. Naštěstí existuje řada krásných menších stromů, jako jsou třeba:

  • plané nebo okrasné třešně,
  • hrušně (pokud v okolí nemáte jalovce, které přenáší rez hrušňovou),
  • jeřáby nebo javor babyka (acer campestre),
  • případně okrasné jabloně nebo jiné okrasné třešně.

Pěstovat stromy můžete i ve větších květináčích a nádobách.

Jakmile stromy v květináči příliš vyrostou, přesaďte je přímo do zahrady.

Nespokojte jen s jedním stromem a nebojte se je vysazovat ve skupinách a klidně i v blízkosti terasy. Právě stromy, dokonce i ty menší vám pomohou odclonit výhled na sousedy a obráceně. V létě pak poskytnou aspoň trochu stínu, i když ne tak velký jako stromy mohutnější.
Tip: Že i na malé zahradě v zástavbě mohou fungovat velké vzrostlé stromy, se můžete přesvědčit na youtubové kanále Flera TV. Majitelka se jich nebála a teď je zastínená zadní čast zahrady s posezením pod korunami její nejoblíbenějším místem, kde si vypít kávu.

Zahrada bez trávníku

Pokud nemáte malé děti, zamyslete se, jak moc a jestli vůbec potřebujete na zahradě trávník. Trávník není zahrada. Dejte šanci trvalkám a dynamice, kterou do zahrady umí přinést.
Trvalkami dokážete vytvořit překvapivá zákoutí pro lavičku, houpací síť nebo ohniště. Na správně nakombinovaných záhonech také vždy něco kvete od brzkého jara až do podzimu a v zimě pak můžete obdivovat ojíněná odkvetlá květenství. A jakmile se trvalkové záhony zapojí, vyžadují po vás skutečně málo péče. Oproti trávníku potřebují posekat jen jednou do roka.
U malé zahrady je návrh velmi důležitý.

U malé zahrady je návrh velmi důležitý.

Nechte si návrh malé zahrady zpracovat od profesionála, nebo vše změřte a naplánujte sami.

Nechte si návrh malé zahrady zpracovat od profesionála, nebo vše změřte a naplánujte sami.

Nejčastější chyby v plánování malých zahrad

  • Nemáte detailní plán. Jako by majitelé rezignovali na snahu cokoli se zahradou dělat. Malá zahrada plán potřebuje ze všech nejvíc.
  • Postavíte malou terasu. 70–80 % pobytu na zahradě většinou dělá terasa. Právě ta může a měla by být stejně zabydlená a velkorysá jako na zahradě velké.
  • Bojíte se stromů. Stromy do malé zahrady patří, pomohu vám vyřešit soukromí, nehezké výhledy i letní horko.
  • Používáte trávník jako výplň. Trávník užijí děti a mazlíčci, není ale potřeba mít ho zbytečně moc a na úkor prvků, které by vás bavily víc.
  • Nepustíte trvalky a keře do prostoru zahrady. Přitom právě ony dělají zahradu zajímavou, dávají jí hloubku a vytváří útulná zákoutí pro zážitky.

Vyberte si do zahrady venkovní osvětlení, nezapomeňte třeba na závěsná světýlka.

Příjemné osvětlení v zahradě dodají lucerny z ratanu a přírodních materiálů.

Časté otázky

Jaké další stromy jsou ideální do malé zahrady?

  • Javor japonský (Acer palmatum) - Nabízí zajímavé listy a barevnou podzimní paletu.
  • Hloh obecný (Crataegus laevigata) - Má kompaktní růst, kvete na jaře.
  • Malé druhy ovocných stromů (jabloň, hrušeň) - Sloupovité nebo zakrslé kultivary, které nezabírají mnoho místa a poskytují ovoce.
  • Červený buk (Fagus sylvatica 'Purpurea') - Je zajímavý díky svým tmavě červeným listům.

Co si představit pod pojmem malá zahrada?

Obecně se za malou zahradu považuje prostor o rozloze od 50 do 200 metrů čtverečních. Tyto zahrady jsou často součástí městských a příměstských domů.