Jaro doma i venku | Inspirujte se →
Bonami pro firmy | Objevte všechny výhody →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jídelní stoly

Filtry a řazení
Dostupnost
Materiál desky stolu
Barva
Délka
Slevy
Novinky
Filtry a řazení
Bylo zobrazeno 48 z 226 produktů

Jídelní stoly

Bez jídelního stolu to prostě nejde, a to ani v těch nejmenších bytech. Proto přinášíme pár užitečných rad, díky kterým budete se svým novým jídelním stolem spokojeni, ať už bydlíte ve velkém rodinném domě, nebo v malém panelákovém bytě.

Může se zdát, že vybrat jídelní stůl není žádná věda. Úplně jednoduché to však není. Především v případě, že si chcete být jistí nákupem kvalitního stolu, který se (třeba při krájení) ani nehne. Ideální jídelní stůl by měl také nabídnout dostatek místa pro všechny strávníky bez toho, aby o sebe při jídle škrtali lokty. Důležité je v neposlední řadě zvolit model, který do prostoru zapadne nejen designem, ale také svými rozměry.

Velikost jídelního stolu

Než začnete hledat v seznamu produktů, zkuste pozorovat svou rodinu. K čemu všemu stůl používá? Někteří lidé přes den u stolu pracují, protože psací stůl už se jim do bytu nevejde. Děti často píší své úkoly v jídelně nebo obýváku, protože jsou rády v centru dění. Kolik vás u stolu sedí v čase oběda nebo večeře? Sedáváte u jídelního stolu také s návštěvami? A kdo všechno obvykle dorazí na narozeninovou oslavu, Vánoce nebo Silvestra?

Pokud rádi hostíte svou rodinu a přátele, vsaďte na rozkládací stůl. Díky němu během minuty zvýšíte kapacitu stolu i dvojnásobně. U velkých modelů se usadí až 12 osob. Pro malé byty jsou pak vhodné sklápěcí nebo skládací stoly.

Jak velký stůl zvolit?

  • Máte-li malý byt, jistě sáhnete po co nejmenším stole. I tak pro jednoho strávníka počítejte s plochou širokou minimálně 45 cm. Posezení to ale nebude nijak komfortní. Jedná se o absolutní minimum a občasné řešení. Hosté budou sedět zcela u sebe bez mezer.
  • Chcete-li stůl používat každý den, pohlídejte si, že pro jednoho strávníka máte plochu širokou minimálně 60 cm. Mezi lokty strávníků by mělo zůstat volné místo alespoň 4,5 cm.
  • Pokud vás zajímají spíše rozměry, které zaručí maximální komfort, pak pro jednoho strávníka počítejte s plochou stolu širokou 80 cm. Mezi lokty strávníků pak ponechte prostor cca 8 cm.

 

Šířka (hloubka) jídelního stolu by nikdy neměla být menší než 75 cm. Tato hodnota však není zcela komfortní a postačí pouze v případě občasného použití. Optimální šířka jídelního stolu, u kterého sedí lidé z obou stran, je 90 cm. U menších stolů se sice najíte celkem pohodlně, ale na stůl už se nevejde hrnec s polévkou nebo třeba váza s květinami.

V každém případě výška stolu by se měla pohybovat mezi 72 a 78 cm. Ideální je 75 cm.

Prostor k odsouvání židle a procházení

Pro pohodlné odsunutí židle potřebujete prostor široký alespoň 75 cm. Pokud plánujete servírovat pokrmy osobám sedícím u stolu, nechte mezi stolem a zdí (skříní nebo jiným nábytkem) alespoň 100 cm volného prostoru.

Nejoblíbenější rozměry jídelních stolů

Teď už si jednoduše změříte, jak velký stůl bude potřebova. A pokud se vám nic měřit nechce, tady jsou rozměry stolů, které si nejčastěji kupují ostatní zákazníci:

  • Stůl pro 2 osoby: čtvercový stůl 80 × 80 cm
  • Stůl pro 4 osoby: obdélníkový 140 × 80 cm, kulatý s průměrem 100 až 120 cm
  • Stůl pro 6 osob: 180 × 90 cm nebo 200 × 90 cm

Materiál stolu do jídelny

Mezi nejoblíbenější patří dřevěné jídelní stoly z masivu. Kromě příjemného designu jsou bytelné, stabilní a mají dlouhou životnost. Nijak náročná není ani údržba. Při malém poškození je lze snadno opravit. Potěší také přírodní texturou, na dotek nestudí a hezky voní po dřevu.

I skleněné jídelní stoly mají své výhody. Snadno se kombinují s dalším nábytkem. Jsou nadčasové, elegantní a působí vzdušně, díky čemuž neubírají místnosti na prostornosti. Tvrzené sklo zajistí bezpečnost a odolnost stolu. Jednoduše se čistí a jsou maximálně hygienické.