Obývací pokoj se slevou až 25 % | Ušetřete ještě dnes →
Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jídelní židle

Filtry a řazení
Barva
Typ
Materiál
Slevy
Novinky
Filtry a řazení
Bylo zobrazeno 48 z 391 produktů

Jak vybrat jídelní židle

Průměrný člověk stráví sezením na jídelní židli přibližně 3,5 roku svého života. A to už je dobrý důvod k tomu vybrat kousek, který bude kvalitní, pohodlný a zároveň hezký. Aby všechny tyto nároky splňovaly i vaše jídelní židle, přečtěte si, co všechno před nákupem promyslet.

1. Rozměry jídelní židle

Správně zvolené rozměry jídelní židle jsou klíčové pro pohodlné sezení. Záleží samozřejmě na výšce a váze osob, které budou židle používat.

Většinou se jídelní kout zařizuje podle průměrné výšky muže (180 cm). Podle tohoto údaje je ideální výška sedáku cca 45 cm. Právě tato výška zajišťuje správné sezení, kdy je koleno v pravém úhlu a chodidla na podlaze. Jen pro dokreslení, stůl by měl být v tomto případě vysoký cca 75 cm. Mezi sedákem a spodním okrajem stolu pak zachovejte mezeru cca 30 cm, aby vás do stehna netlačila hrana stolu a mohli jste se ke stolu pohodlně přisunout. Pro pohodlnější sezení volte židle se zaoblenou hranou sedáku.

Šířka sedáku také záleží na postavě. Minimálně by měla činit 40 cm, ideálně pak cca 45 cm a víc. Židle s područkami by měly být vždy o něco širší.


V potaz vezměte také velikost jídelního stolu i celé místnosti.

→ Do menších místností se doporučuje volit židle s nižším opěradlem, subtilnější konstrukcí a bez područek.
→ Do větších místností se hodí židle s robustnější konstrukcí a područkami pro elegantnější vzhled a pohodlnější sezení i vstávání (pozor, područky by neměly být výše než váš loket). Dovolit si můžete také vyšší opěradlo. To je nejen estetické, ale i praktické. Ocení ho především lidé s bolestí páteře, protože zvýšený opěrák napomáhá správnému držení zad ve vzpřímené poloze.

Nakonec nezapomeňte na průchozí prostor kolem židle. V ideálním případě by měl být široký alespoň 1 metr.

TIP: Zkontrolujte váhový limit židle, aby se nestalo, že bude po krátké době rozviklaná kvůli nadměrné zátěži.

2. Materiál a údržba židlí

Konstrukcím židlí kraluje dřevo a kov, sedákům a opěradlům pak čalounění, plast, kůže a její imitace. Každý z materiálů má své výhody. Vybírejte proto podle svých priorit.

 

Jídelní židle z masivu jsou dobrou volbou pro ty, kteří chtějí dlouhou životnost. Spíše než o nejnovější designové trendy tu jde o nadčasovost a kvalitu.

Kovové jídelní židle vynikají svou elegancí, dobře se kombinují s dalším nábytkem a potěší snadnou údržbou.

Čalouněné polstrované židle nabízí luxusní a slavnostní vzhled a velmi pohodlné sezení i při dlouhém stolování. Dobře zvolený materiál, barva a vzor navíc dokážou podtrhnout vzhled celého jídelního koutu. Nevýhodou je jejich náročnější údržba. Pokud máte malé děti, zvažte odložení jejich nákupu na pozdější dobu.

Židle s koženým polstrováním jsou krásné a luxusní, připravit se však musíte na pravidelnou péči o kůži a o něco vyšší cenu. I proto nabývají na oblibě židle s imitací kůže.

Židle s plastovým sedákem bývají decentní, často minimalistické. Zároveň nabízí spoustu tvarů a barev. V kombinaci s dřevěnou konstrukcí zajistí kvalitu, příjemný vzhled, snadnou údržbu i funkčnost.

3. Design jídelních židlí

Přemýšlíte nad tím, jak by měly vaše židle vypadat? Dejte prostor svému vkusu. V zásadě máte 3 možnosti:

Jídelní sady nábytku
V sadě budete mít jídelní stůl a židle stejné značky a řady, to zaručí dokonalou souhru jídelního nábytku. Sady představují volbu pro ty, kteří preferují jednotný vzhled místnosti, nebo se nechtějí pouštět do složitých kombinací.

Jídelní židle v sadě po 2, 4 nebo 6 kusech
Tato volba zajistí jednoduchý nákup s možností výběru stolu podle svého vkusu. Nezapomeňte, že židle musí ladit nejen se stolem, ale i dalším nábytkem, barvami a stylem místnosti. Sady obsahující méně židlí můžete doplnit i o jídelní lavici.

Kombinace různých jídelních židlí
Jiný tvar, barva a materiál. Tuto možnost zvolte, pokud máte cit pro bytový design a sladit k sobě několik různých židlí spolu se stolem a zbytkem interiéru pro vás bude hračka a příjemná zábava. Platí, že kombinace různých židlí se hodí spíše k méně výrazným stolům.

TIP: Vybíráte dřevěné židle a dřevěný stůl z masivu? Potom by měl být jejich dekor ideálně totožný. Kontrast nebo velmi odlišný odstín (například světlé dřevo v nohách židlí a tmavé dřevo v nohách stolu) nevypadají dobře.