Jaro doma i venku | Inspirujte se →
Bonami pro firmy | Objevte všechny výhody →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Květináče

Krásné designové květináče v nabídce máme pro všechny druhy instalací – k umístění na zeď, na zem, na polici i k zavěšení od stropu. Prohlédněte si rozmanité provedení, styl a dekor. Vyzkoušejte květináče se zabudovaným samozavlažovacím systémem.

Krásné designové květináče v nabídce máme pro všechny druhy instalací – k umístění na zeď, na zem, na polici i k zavěšení od stropu. Prohlédněte si rozmanité provedení, styl a dekor. Vyzkoušejte květináče se zabudovaným samozavlažovacím systémem.

Filtry a řazení
Dostupnost
Barva
Materiál
Umístění
Slevy
Novinky
Filtry a řazení
Bylo zobrazeno 48 z 218 produktů

Jak vybrat květináč

Existují jen dvě skupiny lidí. První vybírá květináč jen podle designu, ta druhá nezapomíná ani na praktická měřítka, díky kterým květináč dlouho vydrží a rostlině se v něm bude skvěle dařit. Pokud patříte do druhé skupiny, určitě oceníte náš malý návod na to, jak postupovat při nákupu.

Květináče, nebo obaly na květináč?

Květináč je nádoba s otvorem nebo otvory na dně určená přímo k zasazení rostliny. Díky otvorům může přebytečná voda volně odtékat a rostlina tak „nestojí“ ve vodě. Pokud je květináč hezký a je vyrobený z kvalitního materiálu, stačí pod něj pořídit misku – pokud tedy už není součástí balení.

Je květináč, ve kterém jste rostlinu koupili, vyrobený z tenkého tmavého plastu a není nijak zajímavý? Vložte ho do obalu na květináč. Nevzhledný plast hezky schováte a obal bude zároveň zachytávat přebytečnou vodu.

TIP: I když se vám obal na květináč líbí a má ideální velikost, nikdy do něj svou rostlinku nesázejte přímo. Nepoznali byste, že má žízeň, nebo že ji naopak přelíváte a rostlina by začala od kořenů postupně usychat, nebo uhnívat.

Víte, že?
Na Bonami najdete květináče a obaly na květiny ve společné kategorii. Konkrétní informaci o daném zboží najdete vždy na stránce produktu – na fotkách nebo v popisku.

Materiál květináče

Podívejte se na nejoblíbenější materiály a zjistěte, jaké výhody a nevýhody mají.

Betonové květináče
Jsou moderní, funkční. Ať už si vyberete hladký povrch, nebo strukturu, z betonového květináče budete mít díky dlouhé životnosti radost několik let.

    + stabilita: nepřevrací se ani s vyšší rostlinou
    + odolnost: proti špatnému počasí i mrazu

    - váha: velké květináče jsou těžké a nehodí se pro častý přesun


Kovové obaly na květináče
Kov jako materiál je vhodné použít pouze na výrobu obalů, nikoli na květináče samotné. Důvodem je tepelná vodivost kovů. Pokud by byla rostlinka v kovovém květináči vystavena slunečnímu záření, mohla by uhynout kvůli rychlému a intenzivnímu přehřátí substrátu. Kov v podobě obalu má nicméně mnoho výhod, je:

    + bezúdržbový, lehký
    + odolný mechanicky i proti nepříznivému počasí
    + moderní, stylový

    - pokud není pozinkovaný nebo nemá jinou povrchovou úpravu, při styku s vodou může rezivět


 

Keramické květináče
Keramiku mají květiny rády. Všechny její výhody i nevýhody vyplývají z toho, že keramika je nasákavý materiál, který zálivku částečně natáhne do sebe:

    + menší pravděpodobnost přelití rostliny
    + vlhký květináč je chladnější, což kořeny rostlin milují
    + díky vyšší váze je stabilní

    - nehodí se jako obal: voda může prosáknout na nábytek, podlahu atp.
    - na mrazu keramické květináče praskají
    - časem se na povrchu objeví bílé fleky (s glazurou se fleky neobjeví – květináč však přichází o svou prodyšnost)
    - je křehčí, může se rozbít i při menším pádu


Plastové květináče
Pokud mají (nejen) plastové květináče na dně více děr, hodí se pro květiny, které se zalévají do misky, ne do hlíny. Plastové květináče mají mnoho barev a tvarů, takže je opravdu z čeho vybírat.

    + drží vlhkost uvnitř (to ale může být v případě přelití spíše mínusem)
    + dá se omýt od plísní a choroboplodných zárodků a znovu použít při pěstování další rostliny
    + je lehký, pevný, odolá nárazu při pádu a dobře odolává mrazům
    + květináče z plastu se prodávají s různými zabudovanými vychytávkami, jako je třeba samozavlažování

    - pokud stojí rostlina na slunci, může se v plastovém květináči snadno přehřát nebo zapařit (především v případě, že má květináč černou barvu)
    - příliš mnoho děr na dně může za rychlé odplavení živin ze substrátu


Terakotové květináče
Jedná se o krásný přírodní materiál, který je cenově dostupný. Stejně jako keramika i terakota je pórovitá a dostane se skrz ni voda i vzduch. Jaké má výhody a nevýhody?

    + jsou těžké, a tak i stabilní
    + kořeny rostliny mohou “větrat”, a tak jsou odolnější proti plísním a houbám
    + ideální pro kaktusy a sukulenty, které si libují v sušší půdě

    - stejně jako u keramiky i tady se na povrchu květináče objevuje patina v podobě bílých a šedých skvrn (pro někoho výhodou)
    - vodomilné rostliny je v terakotě třeba častěji zalévat
    - venku v mrazech mohou praskat


Dřevo, textil, mořská tráva, sláma a proutí
Přírodní vzhled, vůně, struktura. Tyto květináče jsou vhodné nejen pro rustikální styl. Působí hřejivě a vytváří v interiéru útulnou atmosféru.

Pokud chcete, aby výrobek sloužil jako plnohodnotný obal nebo květináč, měl by být ošetřený nepropustnou vrstvou (většinou jde o igelit). V opačném případě bude prosakovat. Bez této voděodolné „vložky” bude květináč z těchto materiálů sloužit pouze jako stylový doplněk.