Sleva 15 % s kódem JARO15 | Ušetřete ještě dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódem FLAIR20 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

7 nenáročných pokojovek, které vám doma přežijí téměř všechno

Barbora Bláhová
Barbora Bláhová
Blog Hometure

Všimli jste si, jak se to za okny ve městech a na vsích stále více zelená? Pěstování pokojovek je stále populárnější. Rostliny uklidňují duši a jsou potěchou pro naše oči – tedy když se jim daří.

Pokud se do jejich pěstování chystáte pustit a nejste si jisti, které u vás doma budou spokojené, máme pro vás pár tipů na nenáročné pokojové rostliny, které budou k vašim podmínkám a péči tolerantní.

Kykatka (Tillandsie)

Tillandsie patří mezi bromélie, které se v přírodě přichytávají na kůru stromů a žijí bez hlíny, jen ze vzdušné vlhkosti. Pokud hledáte nějakou netradiční dekorativní rostlinu do interiéru, pak můžete pro začátek zkusit právě tuto.

Snese přímé slunce i rozptýlené světlo. Těmto podmínkám musíte především přizpůsobit frekvenci rosení. V suchém slunném bytě je vhodné rostlině pořídit rovnou tzv. aerárium nebo ji alespoň umístit mezi další rostliny, kde se lépe udržuje vzdušná vlhkost. Jinak je nenáročná a málokdy padne za oběť škůdcům.

Aglaonema

Ne každý máme krásně prosvětlený domov, který by byl ideální pro pokojovou džungli. A právě tahle rostlina původem z Asie patří mezi nenáročné druhy, které snesou i více přistíněné stanoviště. Mezi nejběžnější patří druh Aglaonema commutatum a její pestrobarevné variace.

Aglaonemy mají rády dobrou cirkulaci vzduchu, ale nikoliv průvan. Zálivku ocení vydatnější, ale přežije i lehké proschnutí substrátu. Listy je dobré rosit především v horkých letních dnech. Jak stonek roste, postupně u řady druhů vyholuje odspodu listy, není to chybou péče. I z tohoto důvodu může být zajímavé pěstovat rostlinu jako převislou.

Monstera

Monstera patří mezi ikonické pokojovky, a tak ani v našem výčtu nesmí chybět. Je to liána, která se nevětví, avšak díky růstovým bodům nemá zpravidla problém pokračovat v růstu, pokud ji řezem zkrátíte. Bohatá fenestrace listů přichází u rostliny s věkem. V posledních letech vzrostly na popularitě a ceně také variegátní (panašované) formy této rostliny, které jsou de facto omylem přírody, genetickými mutanty. Ty mohou naopak být na péči náročnější, čím více variegace mají, a rostou pomaleji kvůli omezeným možnostem fotosyntézy.

Ačkoliv Monstera vydrží i v polostínu, nejlépe jí udělá rozptýlené světlo bez přímého slunce. Poskytněte jí oporu do výšky, aby se stonek nedeformoval. Vzdušné kořeny můžete vsadit do hlíny, rostlina tak získá lepší výživu a některým kusům se zrychlí celkový růst. Květináč volte jen o trochu větší, než je kořenový bal, a pozor na přelití – hlavně v zimě.

Ruélie (Dipterakantus)

Ruélie pochází z tropických částí Ameriky, kde roste jako podrostová, často půdopokryvná rostlina s dekorativními lístky. U nás zatím není příliš rozšířena, ale to se postupně mění díky její schopnosti se snadno rozmnožovat. Mezi nejkrásnější patří druh Dipteracanthus devosianus (Ruellia makoyana), který nezřídka kvete sytě růžovými květy. Ke spokojenosti ruélii stačí běžná pokojová teplota a rozptýlené světlo bez ostrého slunce, které by lístky spálilo.

Zalévejte pravidelně, aby byl substrát ideálně stále mírně vlhký. Ona sama si řekne – pokud rostlině vadnou lístky, je nejvyšší čas ji zalít. S věkem její stonky dřevnatí a bez obav ji můžete tvarovat řezem. Z čerstvých (nedřevnatých) řízků vám rychle vyroste celá nová rostlina. Stačí je ponořit do vody.

Ruélii můžete pěstovat jako převislou rostlinu v závěsu, kde vytvoří bohatý polštář. Velmi hezky ale vynikne také v dekorativním květináči, jako je terakotový květináč Bloomingville Abas, který podtrhne krásu této jinak decentní rostliny.

Voskovka (Hoya)

Na parapetech našich babiček vždycky prospívaly, aniž by jim byla věnována přehnaná péče. Zejména okolo Valentýna si můžete v obchodech povšimnout květináčů s malými tučnými srdcovitými lístky druhu Hoya Kerrii vykukujícími z hlíny. Roztomilé, ale z většiny celá rostlina nevyroste. Pokud takto zakoupíte rostlinku od komerčního pěstitele, zkontrolujte nejprve kořenový bal. Většinou bývá pevně svázán nebo jinak omezen v růstu a je potřeba kořínky uvolnit a rostlinu přesadit.

Tento druh rostliny není toxický pro zvířata. Hoyu můžete pěstovat jako závěsnou nebo jí nabídnout oporu. Zalévejte střídmě až po proschnutí substrátu. Přes léto můžete lehce rosit lístky. Na rozdíl od řady jiných sukulentních rostlin, Hoya nemá ráda ostré přímé slunce, u okna být může, ale myslete v létě na přistínění. Pokud se jí daří, obšťastní vás bohatými hvězdicovitými květy.

Filodendron

Filodendronů existují stovky druhů. V posledních letech se rozšířily v domovech českých pěstitelů zejména raritnější, méně běžné kousky této áronovité rostliny. Ačkoliv mnoho z nich pro svůj spokojený růst potřebuje dávku pěstitelských zkušeností, naleznou se i druhy nenáročné na podmínky běžné domácnosti. Zkuste se poohlédnout například po rodech scandens, red emerald, hastatum, birkin, xanadu, které jsou v našich obchodech vcelku dobře dostupné.

Filodendrony obecně potřebují rozptýlené nepřímé světlo, které ovlivňuje velikost i sytost zbarvení listů. Většina z nich také ocení oporu, po které se bude moci pnout. Rostlinám se daří ve skupině, kde si dobře drží vzdušnou vlhkost a většina ocení průběžné rosení. Zalévejte po proschnutí substrátu. Zejména v zimě pozor na přelití. Nenápadnost některých druhů vyváží pěkný výrazný obal jako třeba tento terakotový květináč Bloomingville Lelou.

Strelície

Strelície patří mezi banánovníkovité rostliny a je nejkrásnější po zhruba pěti letech růstu, kdy v dobrých podmínkách může kvést neobvyklými pestrými květy. Potřebuje k tomu však hlavně letnění a v zimě odpočinek v chladu (5-12 stupňů) na světle. Její kořeny jsou velmi silné a mají schopnost deformovat obal, a tak je vhodné zejména mladé rostlinky pravidelně jednou ročně přesazovat. Jinak si ji pro její nenáročnost zamilujete.

Rostlinu zalévejte jako jiné běžné pokojovky, jednou za týden až dva podle ročního období. Je také vhodné ji zbavovat usazeného prachu. Přes léto pak nebude potřebovat vaši péči prakticky vůbec, jakmile ji umístíte na letní stanoviště venku. Po adaptaci v polostínu ji přemístěte na plné slunce.

  • Zaujal vás některý druh rostliny? Nebo už vám dávno dělá doma radost? Prohlédněte si nabídku v kategorii pěstování rostlin a ponořte se do své pěstitelské záliby naplno.
  • Potřebujete probudit pokojovky ze zimního spánku? Podívejte se, jaká péče jim zjara prospěje.
Článek pro nás připravila Bára Bláhová alias Hometure. Na jejím instagramu najdete mnoho další inspirace na pěstování rostlin.