Sleva 15 % s kódem JARO15 | Ušetřete ještě dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódem FLAIR20 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Užijte si podzimní grilování na zahradě

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Podzimní grilování má nezaměnitelné kouzlo. Byla by proto velká škoda sklidit gril a zahradní nábytek s prvním padajícím listím. Naopak grilování na podzim může být ještě příjemnější než v létě. A co teprve ty neuvěřitelně barevné a lákavé podzimní recepty, které můžete na grilu připravit!

Že ještě gril nemáte? Nevadí. Na další grilovací sezónu čekat vůbec nemusíte. Na Bonami pořídíte kvalitní grily, ze kterých budou pokrmy chutnat jedna báseň a ještě se u nich parádně zahřejete.

Grilujte na plynu

S klesajícími teplotami mají plynové grily své výhody. Teplota je, na rozdíl od pevných paliv, konzistentnější, takže vám po dvou hodinách u grilu bude stále teplo, aniž byste museli neustále běhat pro dřevo nebo plýtvat uhlím.

Výhodou plynových grilů je také fakt, že jsou bezkouřové. Kouřem vám nenačichne oblíbený svetr ani deka či pléd, takže se můžete venku u grilu bez obav zachumlat do čehokoli, co je vám příjemné. Na druhou stranu se připravíte o autentické praskání dřevěného uhlí, které dělá atmosféru na zahradě ještě příjemnější. Záleží tedy jen na vás, co preferujete.

Grilování si dobře načasujte

Pro podzimní grilování je zásadní předehřátí grilu, díky kterému zajistíte rovnoměrné propečení jídla bez rizika, že se přichytí k roštu. U grilů na dřevěné uhlí předehřejte gril tak, že zapálíte uhlíky a necháte je hořet, dokud nebudou pokryty šedým popelem. U plynových grilů předehřívejte na 15 minut při zavřeném víku.

K vaření používejte nepřímé teplo, které pomáhá předcházet vysychání potravin. Pro využití nepřímého tepla stačí zapálit jeden nebo dva hořáky na plynovém grilu nebo rozdělat dvouzónový oheň na grilu na dřevěné uhlí. Jakmile je gril zahřátý, umístěte jídlo na studenou stranu roštu a pečte se zavřeným víkem.

Ti správní pomocníci na grilování

Předveďte se u grilu a ukažte, že jste profíci. Jaké grilovací příslušenství vám ve výbavě nesmí chybět?
  • Grilovací jehla s motorkem: Pomalé a plynulé otáčení grilu napomáhá změknutí masa a rovnoměrnému propečení po celém povrchu. Používejte nejlépe nepřímé teplo, díky kterému se maso nevysuší.
  • Teploměr: Grilovací teploměr je nutností nejen na podzim. Pomůže vám s kontrolou vnitřní teploty masa, takže nebude ani nedopečené ani vysušené.
  • Marinovací stříkačka: Praktická vychytávka, díky které dodáte masu při grilování ještě větší chuť a šťavnatost.
Pamatujte také na to, že opravdový grill master má v malíku nejen grilování, ale také péči o gril. Zima je za rohem, proto investujte do kvalitního obalu na gril, který zabrání ledu a sněhu váš gril poničit. Pokud je to možné, přesuňte gril pod střechu nebo do garáže.

Užijte si podzimní grilování pěkně v teple

I když vám možná obličej lechtají sluneční paprsky, je velmi jednoduché prochladnout. Na druhou stranu by byla škoda grilování brzy ukončit jen proto, že teplota k večeru klesla.

Zachumlejte se do deky či plédu a popíjejte něco horkého. Velmi nápomocné jsou také tepelné venkovní zářiče. Plynová lampa, ohniště či zářič vytvoří příjemné teplo a vy nemusíte grilovat ve třech vrstvách oblečení.

Příjemnou atmosféru pomohou navodit také vhodná zahradní svítidla, ať už to budou světelné řetězy nebo světelné dekorace.

Co "hodit" na gril během podzimu?

Podzim je ideální čas na grilování vydatného masa a sezónní zeleniny. Žebra, steaky, kuřecí a vepřové kotlety jsou vynikající volbou pro podzimní grilování. Vyzkoušejte také grilovanou kukuřici, brambory, cibuli, sezónní patizon nebo papriku. A co sobě či hostům nalít do hrnku či plecháčku? Svařák je samozřejmostí stejně jako horká medovina, horký mošt nebo třeba pořádně silný zázvorový čaj.