Objevte postele Bonami Selection | Vyberte si tu svou →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Bydlení pětičlenné rodiny na 37,5 metrech překvapí svou kreativitou a hravostí

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Jolana, Maty a jejich tři děti vám předvedou, že s hravým přístupem a nápaditými vychytávkami se i malý byt může proměnit v útulný domov.

Přečtěte si, jaká kreativní řešení jim pomohla využít každý centimetr na maximum a díky čemu vytvořili harmonický prostor pro celou rodinu.

Praha
2+kk
37,5 m²
Co přimělo pětičlennou rodinu přestěhovat se do bytu o velikosti pouhých 37,5 m²?
Rozhodnutí to bylo velmi pragmatické. Hledali jsme nové bydlení a ceny třípokojových bytů byly šílené. Zároveň nám ani nedávalo smysl dojíždět z domku za Prahou. Takže s naším rozpočtem jsme skončili u „klícek“. Tato byla dokonce nejmenší ze všech! (smích) Minimalismus pak přišel až s tím. A možná trochu i s naší dovolenou, kdy jsme zjistili, že si vystačíme s baťůžky.
Jak náročné bylo pak přestěhovat rodinu z třípokojového bytu do „klícky"?
Jasně jsme si řekli, že si každý může vzít pouze dvě krabice – jednu na oblečení a jednu na osobní věci. To šlo kupodivu v pohodě. Takže jsme sem přijeli s deseti krabicemi. Ale ten byt byl pořád plný! (smích) Pokrátit zbytek už byla výzva. Překvapivě to nakonec ale nebyla oběť, spíš úleva.

Za „neviditelnými" dveřmi se ukrývá koupelna.

Fialová police slouží jako jeden ze schůdků do ložnice v patře.

Otevřené police dodávají kuchyni minimalistický vzhled a maximalizují úložný prostor.

Měli jste jasnou představu o tom, jak přizpůsobit interiér, aby byl co nejfunkčnější a zároveň útulný?
Měli jsme celkem jasnou představu. Chtěla jsem například výhled z kuchyně na terasu. A velký dřez – i když to může znít absurdně v tak malém bytě. Ale je to praktické. Zároveň jsme se snažili využít každý centimetr. Za tím je skvělá spolupráce s architekty z Hurá studia a truhlářem, který nám pomohl vytěžit z prostoru maximum.
Jak jste dosáhli toho, aby tady každý měl dostatek osobního prostoru?
Je to paradox. I když je byt malý, každý má víc soukromí než předtím. Kluci mají své „kajutky” a my s manželem máme ložnici na „bydýlku” - vestavěném patře nad kuchyní. Je to vlastně docela geniálně řešené. Plus máme parádní odpočinkovou zónu na terase, kde nechybí velký stůl nebo venkovní pohovka z Bonami. Tenhle obýváček bychom proto chtěli využívat celoročně.
Barevné LED osvětlení vytváří hravý a útulný prostor v malých kajutkách, které dětem poskytují  soukromí.

Barevné LED osvětlení vytváří hravý a útulný prostor v malých kajutkách, které dětem poskytují soukromí.

Inovativní design dětského pokoje nabízí vestavěná lůžka i šatnu v kompaktním a stylovém uspořádání.

Inovativní design dětského pokoje nabízí vestavěná lůžka i šatnu v kompaktním a stylovém uspořádání.

Co děti – přijaly změnu snadno, nebo pro ně byla adaptace náročnější?
Kluci byli od začátku součástí rozhodování. Jakmile slyšeli o „kajutách,“ úplně se nadchli. Mají v nich zabudované náladové osvětlení, úložný prostor pod matrací i zásuvky na USB. A síť místo pohovky? To je (nejen) pro ně pecka.
Překvapilo mě, jak málo věcí skutečně potřebujeme. A jak rychle si člověk zvykne na menší prostor.
Museli jste omezeném prostoru přizpůsobit i chod domácnosti?
Musíme být flexibilnější. V bytě ani nemůžeme sušit prádlo - kvůli prostoru a vlhkosti. Takže jsme to vyřešili kombinovanou pračkou se sušičkou. V kuchyni zase musíme plánovat, kdy stůl využijeme na práci, vaření, nebo psaní úkolů. Vše je o domluvě a ohleduplnosti. A nemít velká očekávání.
Barevná a materiálová paleta v Jolanině domově.

Barevná a materiálová paleta v Jolanině domově.

Máte nějaké tipy na to, jak udržovat pořádek a minimalizovat nepořádek v malém bytě?
Pořádek je nutnost, jinak by to tu vypadalo jako po výbuchu. Každá věc má své pevné místo. Pokud danou věc nepoužíváme, okamžitě ji uklízíme. Proto jsme si zvykli pravidelně třídit věci a zbavovat se těch, které už nepotřebujeme.
Jak vás tento způsob bydlení ovlivnil jako rodinu?
Jsme rozhodně víc propojení. (smích) V malém bytě se člověk nevyhne interakci s ostatními, což nás naučilo lépe komunikovat, respektovat jeden druhého a případné nepohodlí řešit hned.

Žulová kuchyňská deska postupně přechází do jídelního stolu.

Minimalistické úložné řešení s přírodními materiály vytváří útulný a funkční prostor.

Jídelní stůl supluje kuchyňský ostrůvek i pracovní kout.

Jaké vidíte v životě na 37,5 m² výhody a nevýhody oproti průměrnému bytu či domu?
Výhody? Rozhodně méně času stráveného úklidem. Díky malým plochám jsme si zase mohli dopřát i dražší materiály - třeba u kuchyňské desky. A nevýhody - omezenější prostor a důkladné plánování i běžných nákupů. Žádné železné zásoby.
Když přijde něco nového, něco starého musí pryč. Je to taková neustálá minimalistická disciplína. (smích)
S prostorem musíte nakládat opatrně. Ovlivnilo to třeba i vaše koníčky,...?
Osvědčilo se nám, že řadu věcí nemá smysl přímo vlastnit. Pokud potřebujeme nějaké sportovní vybavení nebo nářadí, mnohdy je výhodnější jejich pronájem. A když přece jen přijde něco nového, něco starého musí pryč. Je to taková neustálá minimalistická disciplína. (smích)

Oblíbeným místem odpočinku je zákoutí s venkovní pohovkou.

Venkovní obývák chce rodina využívat celoročně.

Barevné židle a květinová dekorace vnášejí na terasu uvolněnou atmosféru.

Překvapilo vás něco?
Překvapilo mě, jak málo věcí skutečně potřebujeme. A jak rychle si člověk zvykne na menší prostor. Je to o tom, že si člověk nastaví priority a zjistí, že velký byt není nutností pro kvalitní život.
Co byste poradila těm, kteří se stěhují do malého bytu?
Nebojte se a jděte do toho s otevřenou myslí. Z praktického hlediska pak přemýšlejte o prostoru v metrech krychlových a najděte si řemeslníky či architekty, kteří se budou ptát na to, jaké jsou vaše zvyky a potřeby. A co se týče té mentální stránky – nebojte se důvěřovat druhým.

Terasa je oblíbeným místem, kde rodina tráví společný čas.

Prostorný zahradní stůl je dominantou venkovního prostoru.

Tipy, jak zařídit malý byt

  • Prostor na kubíky: Při plánování interiéru si propočítejte, kolik metrů krychlových budete mít v bytě k dispozici na úložné prostory.
  • Využití vertikálního prostoru: Regály až ke stropu, police nebo závěsné systémy pomohou využít každý centimetr místa.
  • Vestavěné skříně: Vestavěné skříně jsou skvělým způsobem, jak si poradit s asymetrickým prostorem. Zároveň to umožní udržet prostor uspořádaný a ucelený.
  • Skrytý úložný prostor: Vybavte interiér multifunkčními kusy nábytku – od postele a pohovky až po lavice či taburety se zabudovaným úložným prostorem, které elegantně skryjí vše potřebné.
  • Světlé barvy: Používejte světlé barvy, které projasní prostor.
  • Zrcadlové plochy: Použití zrcadel na dveřích, skříní nebo na stěnách opticky zvětší prostor a odrazí světlo, což dodá místnosti na vzdušnosti.
  • Mezipatro se sítí: Pokud má byt vyšší stropy, využijte síť jako alternativu k mezipatru, kde mohou děti relaxovat nebo si hrát.