-15 % na pohovky | Kód: POHOVKY15 →
-20 % na kobercové bestsellery Universal | Kód: UNIVERSAL20 →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Karolína Four: Vzhled kuchyně ovlivnilo focení a natáčení receptů

Stačí jedna fotka a hned máte jasno – tahle kuchyně je všechno, jen ne všední. A není to pouze tím, že je zasazena do interiéru z 30. let, ale také skutečností, že v ní chybí, pro většinu z nás, něco velmi známého a naprosto samozřejmého…

Nástěnné skříňky a digestoř. Proč se jich Karolína Four, inženýrka v oboru výživy a kvality potravin, vzdala má ale svůj dobrý důvod. Zjistěte, jak probíhala realizace Bonami kuchyně na míru a objevte všechny vychytávky, které by jistě ocenilo mnoho z nás.

Jaké byly hlavní cíle a priority při navrhování nové kuchyně?

Kuchyně je místo, kde trávíme jako rodina nejvíce času, ať už během přípravy jídla nebo jen tak s počítačem. Chtěla jsem proto spojit dostatek prostoru pro pohodlné vaření ve dvou nebo třech lidech, a zároveň vytvořit kuchyni minimalistickou a jednoduchou, aby co nejvíce splynula s hlavním obývacím prostorem, v němž se nachází.

Jak hodnotíte spolupráci s Bonami?

Naprosto skvěle. Kuchyni od Bonami doporučuji všem svým známým, kteří aktuálně kuchyni řeší. Do kuchyňského studia na Chodově jsem přišla s jasnou představou o rozložení a materiálu. S laskavou pomocí těch nejpovolanějších jsme dotáhli vnitřní vybavení a detaily.

Následné zaměření a sestavení kuchyně už byla jen příjemná cílová rovinka. Hodně oceňuji možnost objednat si vzorky až domů. Můžete se tak rozhodnout, která dvířka, desku nebo úchytky zvolíte a podívat se na ně v klidu a při světle, které máte doma.

Hledala jste někde inspiraci?

Je mi velmi blízký skandinávský design. Chtěla jsem ale zároveň respektovat skutečnost, že dům je z 30. let. Snažila jsem se tak propojit moderní materiály a čisté linie kuchyňské linky s detaily z období první republiky, jako jsou například svítidla, dubová podlaha nebo původní dveře. Udělala jsem si rozsáhlý průzkum Pinterestu a dlouho jsem procházela časopisy s interiérovým designem, které jsem si vozila z cest po Skandinávii jako suvenýr.

Liší se v něčem výsledná kuchyně od původního návrhu?

Plánovala jsem kuchyňskou linku bez vysokých skříní. Partner, který je praktičtější, mě neustále upozorňoval na to, jak málo místa ve skříňkách – po odečtení prostoru na myčku, troubu a skříňku – pod dřezem bude. Nakonec jsme vymysleli niku a vysoké skříně umístili do ní. Zpětně to hodnotím jako velmi dobré rozhodnutí, už jen proto, že máme celkem zvědavou roční dceru a trouba v úrovni očí je mnohem praktičtější.

Ovlivnilo podobu kuchyně vaše povolání odbornice na výživu?

Vzhled kuchyně ovlivnilo to, že ji neustále využívám k focení nebo natáčení receptů na sociální sítě nebo do svých knih. Kvůli tomu jsem například vybírala velmi jemný a nenápadný vzor pracovní desky a volila světlou barvu.

Jaké materiály a barvy jste zvolila a proč?

Chtěla jsem, aby kuchyně byla světlá a nadčasová, takže jsem původně pracovala s verzí bílých skříněk. Pak jsem ale v showroomu viděla dvířka Tapas 969 v odstínu písková ultra mat, která jsou nevšední, světlá a navíc na nich nejsou vidět otisky prstů. Byla jsem rozhodnutá na sto procent během sekundy.

Když jsem pak zjistila, že k nim existují úchytové lišty ve stejné barvě, nikdo by mě už nezlomil. Kuchyňskou desku jsme vybrali bílou z technického kamene. Patří mezi dražší materiály, ale v dlouhodobém horizontu se taková investice vyplatí, jelikož i přesto, že je tenká pouze 12 mm, je velmi odolná a vydrží, i když na ni položíte něco horkého.

Jelikož jsme milovníci technologií a malých zdrojů světla v různých částech bytu, pod kuchyňskou desku jsme zvolili světelný led pásek.

Co máte na své nové kuchyni nejradši?

Přijde mi super, že v místě, kde je myčka, bylo možné udělat falešná dvířka s úchytkami, takže vypadají jako další dva šuplíky, jen se vyklápí a jsou spojená napevno. A jelikož jsme milovníci technologií a malých zdrojů světla, pod kuchyňskou desku jsme zvolili světelný led pásek. Na ovladači je pak možné zvolit nejen intenzitu, ale také teplotu světla, takže si můžete na večer navolit jemné teplé osvětlení kuchyně, které nikterak neruší, ale vytváří příjemnou atmosféru.

Jak jste řešila organizaci a úložné prostory v nové kuchyni?

Hodně jsem se inspirovala novou kuchyní mých rodičů. Mám od nich vyzkoušeno, co je praktické. Volila jsem maximum zásuvek, ať už na hrnce nebo talíře, tak i ve spíži. Není nic příjemnějšího, než si vysunout zásuvku se surovinami a pohodlně si vše vybrat, nemuset se nořit pro každou konzervu. Vypíchnout si zaslouží i skryté zásuvky ve větších šuplíkách.

Co bylo během realizace největší výzvou?

Rozhodně ty úložné prostory. Říkám si, že vrchní skříňky ale mohu vždycky přidat, když budu cítit, že potřebujeme více místa.

Jak jste vybalancovala rovnováhu mezi estetikou a funkčností?

V tom mi hodně pomohl partner. Já jsem člověk, kterému hodně záleží na estetice a je ochoten jí leccos podřídit, aniž by myslel na to, jak to bude fungovat v běžném životě. Partner mě v tomhle vždycky vrací zpět do reality. Navíc vybíral i materiál kuchyňské desky, aby byl jak hezký, tak praktický a odolný.

Proč jste se rozhodla pro kuchyň bez digestoře?

Digestoř jsme vynechali, abychom mohli vyloučit vrchní skříňky. Příliš často totiž nesmažíme. Zvolili jsme tedy varnou desku s integrovaným odsavačem, která je pořád ještě celkem netradičním prvkem. Překvapilo mě, jak snadno se čistí. Filtr jednoduše vysunete pomocí držadla jako „košíček“, pod nímž je i nádobka.

Jaký další účel kuchyně plní?

Z bytu o třech pokojích jsme se rozhodli udělat jeden velký propojený prostor. Většinu času trávíme s partnerem společně. I když jsme v předchozím bytě vytvořili skvělý klidný pracovní kout mimo kuchyni s jídelnou, nakonec jsme oba seděli s notebookem nejčastěji u jídelního stolu.

Proto jsme se rozhodli v jedné velké místnosti propojit kuchyni a jídelnu s obývací částí, pracovním koutem a velkorysým prostorem na hraní pro dceru. Bojovali jsme o každý centimetr, ale sázka na jeden velký vzdušný prostor se vyplatila.

Bez čeho se v kuchyni neobejdete?

Doposud jsem procházela studentskými a nájemními byty, takže jsem se vždycky musela bez něčeho obejít. Mnoho let jsem neměla klasickou troubu, ale jen malou přenosnou, nikdy jsem neměla myčku. Nikdy jsem neměla ani tolik prostoru na vaření, kolik bych chtěla. Až se mě zeptáte za nějaký čas znovu, rozhodně to bude ten prostor, který naše kuchyně nabízí, a myčka.

Jakou radu byste dala lidem, kteří plánují novou kuchyni nebo její renovaci?

Nespěchejte. I když máte jasnou představu, zkuste si nechat ve studiu poradit. Lidé, kterým pod rukama prošlo už mnoho návrhů a realizací, myslí i na věci, které vás třeba nenapadnou a zároveň mají mnoho zkušeností s tím, co je praktické. Zvenčí mohou také nahlížet jinak na prostor a nabídnout vám řešení, které byste si sami nezvolili, ale nakonec vám bude sedět nejvíc.