Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Minimalistický dům, kde není nouze o úložné prostory

Vzdušné, elegantní a minimalistické – to vše platí o bydlení Královny pořádku Lucie Kocman, jejíž profesní náplní je činit domovy hezčí a uspořádanější.

Nahlédněte do jejího domova, v němž se snoubí funkčnost s vysokými estetickými nároky, a inspirujte se tipy, jak na dokonalou organizaci a řešení úložných prostor (nejen) v rodinném domě.

Lokalita
Praha

Dispozice bytu
5+kk

Velikost domu
180 m²

Jak byste popsala váš domov?

Nadčasový. Máme rádi čistý, světlý a vzdušný interiér, který poskytuje velké množstvím úložných prostor. Potřebujeme, aby každá věc měla své místo. Protože jsme ale kupovali dům již postavený, jsou některé části kompromisem. Snažili jsme se to proto řešit tak, aby byl funkční a zároveň estetický.

Usilovali jsme o jednolitost prostoru, proto se celým domem prolínají tři prvky – dubové dřevo, bílá malba a přírodní materiály.
Kolik let tady bydlíte a jak dlouho trvalo dům zařídit?

Více než rok. Rok přitom trvala i rekonstrukce a jak to tak bývá, neobešla se bez problémů. Usilovali jsme o jednolitost prostoru, proto se celým domem prolínají tři prvky – dubové dřevo, bílá malba a přírodní materiály. Stavební práce nás ale trochu potrápily, tudíž jsme se zařizováním zhruba v polovině.

Styl Luciina domu je veskrze minimalistický.

Rodině vyhovuje klid rovných linií s kruhovými detaily.

Máte nějaký fígl, jak se dvěma dětmi udržet pořádek i v obýváku?

Dříve byl obývák vlastně dětskou hernou. Deset let jsme ani neměli konferenční stolek, takže prostor před pohovkou byl vyloženě místem na hraní. (smích) Ale po přestěhování do dvoupodlažního domu děti nějak přirozeně začaly využívat výlučně své pokoje. Takže v obýváku hrajeme už jen šachy a deskovky.

Umístění dvou sedaček naproti sobě pro nás bylo zásadní, vybízí totiž ke komunikaci.
Oproti zvyklostem jste ale pozornost neupřeli na obrazovku,...

Umístění dvou sedaček naproti sobě pro nás bylo zásadní, vybízí totiž ke komunikaci. Což je opak oproti umístění pohovky naproti televizoru, které svádí spíše k pasivitě.

Při zařizování byl kladen důraz na materiály, barvy a kvalitu.

Neutrální barvy a jednoduché tvary jsou perfektním základem pro výraznější dekorace i doplňky.

Bonami tipy, jak na pořádek a řešení úložných prostor v obýváku

 • Zakomponujte do interiéru vyvážený poměr otevřených a uzavřených skříněk.
 • Světlejší nábytek nejenže prostor projasní a opticky zvětší, ale je na něm i méně zřetelný prach, což znamená ne tak časté pobíhání s prachovkou. Vhodné jsou i prosklené vitríny.
 • Dbejte na jednolitost prostoru. Držte se proto jednoho dřevěného dekoru, který doladíte doplňkovými barvami na textiliích či dekoracích.
 • Přemýšlejte nad obývacím prostorem v souvislostech. Vedle křesla či pohovky umístěte stolek, kam si hosté odloží hrnek či sklenici..
 • Vyvarujte se vizuálního smogu, jako je přebytek dekorací či přesycení prostoru nábytkem a nesourodých prvků.
 • Vsaďte na nenápadné „schovky” - úložné prostory v útrobách pohovky, taburetky či pod konferenčním stolkem.
 • Aby obývák působil vzdušně, ponechte vždy kolem nábytku, obrazů a dekorací dostatek prostoru.

V domě Lucie zkombinovala staré a nové kousky do harmonického celku.

Přírodní materiály hrají prim i v jídelně.

Co bylo při zařizování největší výzvou?

S manželem si ladíme už páté společné bydlení. Když jsme vše dokončili, tak jsme se paradoxně přesouvali. Doufám, že tady už zůstaneme nadobro, jsme kompletní. Největší výzvou proto pro nás bylo v již předurčeném prostoru nastavit domácí logistiku tak, aby fungovala.

Bývám kovářova kobyla. Zatímco u klientů mám většinou vždy jasnou představu, ve vlastím domově bojuji s provozní slepotou.
Nakupujete promyšleně, nebo spoléháte spíš na intuici?

Bývám kovářova kobyla. Zatímco u klientů mám většinou vždy jasnou představu, ve vlastím domově bojuji s provozní slepotou. Základ celému domu jsme formovali s architektem, ale zbytek se stále utváří za pochodu s měnícími se potřebami i vkusem. I proto občas opráším starší kousky po babičkách a prababičkách.

Masivní dřevo a nádobí v pastelových odstínech dodává jídelně na útulnosti.

V interiéru nechybí ani sofistikované dekorace.

Máte nějakou srdcovku?

Co se týče nábytku a doplňků, můj seznam je nekonečný. Již 20 let jsem zamilovaná do křesla Barcelona od Mies van den Rohe. Zároveň bych chtěla doplnit svůj porcelánový arsenál o nějaké prvorepublikové kousky. A také musím zrepasovat pavouka od Halabaly, který smutně kouká ve skladu.

Nejraději mám výklenek u krbu. Tam se občas schovám s kávou nebo čajem, pustím starou gramofonovou desku,...
Kde v domě nejraději trávíte čas a proč?

Nejraději nebo nejčastěji? Mám pocit, že nejčastěji mě uvidíte v mém řídícím středisku – prádelně. Nejraději mám postel v ložnici a výklenek u krbu. Tam se občas schovám s kávou nebo čajem, pustím starou gramofonovou desku a nebo jen tak jsem.

Ostrůvek rozšiřuje pracovní plochu a zároveň elegantně rozděluje část kuchyňskou od jídelní.

Ostrůvek rozšiřuje pracovní plochu a zároveň elegantně rozděluje část kuchyňskou od jídelní.

Pokud byste měla neomezený budget, co byste si do domu pořídila?

Větší okna, abychom tu měli více světla. A spoustu nádherných knih a gramofonových desek. A následně některé vysněné kousky z mého seznamu. Ne všechny by ale byly pro tento domov to pravé a navíc – není třeba se úplně zaskládat.

Prostírání, deky, polštáře či koberec udělají obrovskou parádu i v interiéru, který třeba není dokonalý.
A naopak, pokud bys měla na zařízení obývacího pokoje třeba jen 20 tisíc, do čeho byste investovala? Na čem byste naopak ušetřila?

Do doplňků, které se barevně propojí s ostatními prvky v místnosti. Prostírání, deky, polštáře či koberec udělají obrovskou parádu i v interiéru, který třeba není dokonalý. Rovněž vůně domova je moc důležitá. Někdy se dá ušetřit na základních kouscích a pořídit je z druhé ruky.

Kompaktní desku tvoří recyklovaný a plně recyklovatelný materiál z papíru a pryskyřice, který je odolný vůči poškrábání.

Přepažením „hluchého" koutu roletou vznikl úložný prostor pro úschovu kořenek.

Co za dobu používání kuchyně považujete za velmi pragmatické řešení?

Podlepený dřez, který usnadňuje úklid. A také vhodné řešení kuchyně do L, které bývá problematické právě kvůli mrtvému koutu. My jsme jej přepažili malou roletou, čímž vzniklo místo pro umístění kořenek a výhledově robotu.

Potřebovali jsme současný prostor využít naplno. Tomu přispěly šuplíky s vnitřními zásuvkami i skříňky až ke stropu.
Jaké jsou vaše tipy pro udržení pořádku v kuchyni?

Je důležité se zaměřit na to, jak domácnost funguje a co je pro ni důležité. My jsme kupříkladu velcí milovníci kávy, ale věděli jsme, že kávovary chceme schovat do skříněk. Tudíž jsme na to mysleli už během elektroinstalace. Navíc vzhledem k tomu, že jsme se stěhovali z daleko větší kuchyně, potřebovali jsme současný prostor využít naplno. Tomu přispěly šuplíky s vnitřními zásuvkami, skříňky až ke stropu, vertikální ukládání a vnitřní organizéry.

Díky bílé lince a světlému dřevu působí kuchyně vzdušným dojmem.

Díky bílé lince a světlému dřevu působí kuchyně vzdušným dojmem.

Stojany na poklice a pánve pomáhají udržet pořádek uvnitř zásuvek.

Stojany na poklice a pánve pomáhají udržet pořádek uvnitř zásuvek.

Bonami tipy, jak na organizaci a řešení úložných prostor v kuchyni

 • Rozdělte kuchyni na funkční zóny. Například sklenice, hrnečky a varnou konvici umístěte co nejblíže vodě. Věci k pečení zase umístěte co nejblíže troubě. Pohyb v kuchyni bude jednodušší.
 • Vyberte si skříňky až ke stropu. Získáte další úložný prostor a vyhnete se tomu, že se nevyužité místo stane odkladištěm vizuálního smogu.
 • Do nejvyšších míst uložte věci, které používáte nejméně, třeba karafy, sváteční servis či zásoby trvanlivých potravin.
 • Spodní část kuchyňské linky volte šuplíkovou. Pojme spoustu věcí a díky vnitřním zásuvkám můžete vše perfektně uspořádat.
 • Pokud chcete, aby se děti mohly obsloužit samy, uložte jejich nádobí tak, aby k němu měly snadný přístup – třeba do zásuvek spodních skříněk.
 • Prkénka neskládejte na sebe, ale ukládejte je na výšku. Mezi dřevěnými prkénky se snažte udržovat i mezeru, která umožní jejich proschnutí.
 • Používejte kuchyňské organizéry. Ve špatně přístupných poličkách využijte otočné tácy či stupňovité úložné boxy. Díky tomu využijete hloubku skříněk na maximum.
 • Volte kompaktní sadu nádobí. Lépe se skládá nejen do polic, ale i do myčky.
 • Nebojte se plastu. V některých případech je jeho použití hygieničtější, což platí zejména u prkének. Dbejte, aby plastové pomůcky byly vhodné do myčky či mikrovlny a měly certifikát BPA free.
 • Dřevěné pomůcky nikdy nedávejte do myčky. Dbejte, abyste je vždy dokonale vysušili a povrchově ošetřili, například olivovým olejem.
 • Mějte odlišná prkénka na přípravu masa a zeleniny. Pro přípravu masa využívejte ideálně plastová.

V dětském pokoji převažují tlumené barvy a jednotný dřevěný dekor.

V dětském pokoji převažují tlumené barvy a jednotný dřevěný dekor.

Poličky nabízí prostor pro vystavení oblíbených hraček.

Poličky nabízí prostor pro vystavení oblíbených hraček.

Čím se při zařizování bytu necháváte inspirovat?

Inspirací je mi řada značek, architektů či umělců, které sleduji. Se sociálními sítěmi a tlakem na sdílení je přístup k inspiraci velmi jednoduchý. Takže si průběžně ukládám obrázky a přemýšlím, zda by se obdobné řešení dalo využit také u nás doma. Většinou ale vymyslím jiné, zpravidla ještě hůře realizovatelné. A proto vše tak dlouho trvá. (smích) Některý nábytek navrhuji i sama.

Je důležité cítit se doma dobře. A tomu přispívají i předměty, kterými se obklopujeme.
Co se vám vybaví, když se řekne domov?

Rodina a bezpečí. Domov je pro mě nejdůležitějším místem. Poslední roky ukázaly všem, jak je důležité cítit se doma dobře. A tomu přispívají i předměty, kterými se obklopujeme. Není proto s podivem, že řada domácností se v posledních letech zaměřila na nejrůznější úpravy interiéru. Životní styl se covidem změnil a my na to reagujeme. Což je dobře.

Ani v dětském pokoji nechybí různé druhy osvětlení – od bodového po dekorativní.

Umístění stolu před oknem zaručuje dostatek denního světla.

Bonami tipy, jak na řešení úložných prostor v dětském pokoji

 • Navrhujte dětský pokoj už s tím, aby každá věc měla svůj úložný prostor.
 • Jednou za čas společně s dětmi udělejte revizi pokojíčků. Proberte společně, které hračky už nepoužívají a mohly by udělat radost dětem, které jich třeba tolik nemají. Zároveň si tak v pokojíčku udělají prostor pro nové hračky, které jim může přinést Ježíšek.
 • Úložné boxy na hračky využívejte chytře. S uschovanými hračkami si děti zřejmě nebudou hrát tak často. Proto zvolte kombinaci úložných boxů a otevřených dětských knihoven a regálů. Vystavené hračky jednou za čas obměňujte.
 • Pořádku napomůže i třídění hraček do sekcí podle barev. Kromě snazšího hledání tím i eliminujete „barevnou explozi” v policích.
 • Využijte dětské skříně až ke stropu. Do nejvyšších polic uložte zavazadla či sezonní oblečení. Ostatní oblečení a věci denní potřeby uložte tak, aby byly dětem po ruce a rozvíjeli jste v nich samostatnost.
 • Další úložný prostor získáte pomocí šuplíků pod postel či závěsných látkových organizérů.

Oblé tvary a kresba na obkladech dodávají koupelně punc luxusu.

Je něco, co vám významně usnadnilo fungování v domě?

Vymodlila jsem si přesun prádelny z miniaturního prostoru pod schody do dětské koupelny tak, abych distribuci prádla vyřešila na jednom patře a nemusela běhat nahoru a dolů s koši prádla. Je to takové moje řídící středisko, kde mám možnost prádlo poskládat a roznosit do skříní. Díky tomu se v přízemí nehromadí ani prach, ani nepořádek.

Vymodlila jsem si přesun prádelny z miniaturního prostoru pod schody do dětské koupelny tak, abych distribuci prádla vyřešila na jednom patře.
Jak se díváte na trend, kdy se pračka se sušičkou ukrývají do skříní?

Je to řešení rozhodně velmi estetické, ale nepraktické. Pračka potřebuje po každém praní dokonale vysušit, aby v ní nevznikaly plísně. Proto ji nedoporučuji schovávat do skříně.

Jednoduše zařízenou koupelnu oživují doplňky v pastelových barvách.

Jednoduše zařízenou koupelnu oživují doplňky v pastelových barvách.

Ani v koupelně nechybí přírodní materiály – lněný župan a bambusový kartáč.

Ani v koupelně nechybí přírodní materiály – lněný župan a bambusový kartáč.

Bonami tipy, jak na organizaci a řešení úložných prostor v koupelně

 • Aby koupelna působila uspořádaně, snažte se schovat co nejvíce kosmetických produktů do uzavíratelných skříněk.
 • V koupelně mějte jen to, co používáte. Zásoby ručníků či toaletního papíru skladujte v místnostech s nižší vlhkostí.
 • Ačkoliv velké kulaté zrcadlo nad umyvadlem působí velmi elegantně a trendy, zvažte, zda by nebyla vhodnější skříňka se zrcadlovými dvířky. Nahradí zrcadlo a zároveň poskytne další úložný prostor, kam můžete schovat například ručníky.
 • Koupelnové skříňky by neměly být příliš hluboké, budete tak mít přehled i o produktech v zadní řadě. Vhodné je i využití schůdkových organizérů do koupelny.
 • Nezapomeňte na koupelnovou skříňku pod umyvadlo, díky které opět získáte další úložný prostor. Nepodceňte ani závěsnou variantu, s níž docílíte vzdušnějšího dojmu.
 • K dokonalému pořádku v zásuvkách přispějí plastové rozdělovače či organizéry.
 • V policích a otevřených regálech rozčleňte prostor úložnými košíky či boxy.
 • V malých prostorách využijte co možná nejvíce výšku místnosti. Háčky či závěsné organizéry na dveře poslouží k odložení županů či ručníků.
 • Pokud nemůžete vrtat do zdi, použijte držáky s přísavkou.

Rám obrazu, květináče a zajímavé osvětlení k efektnímu zátiší bohatě stačí.

V minimalistickém designu stolní lampy se snoubí funkčnost s estetikou.

Co byste poradila těm, kteří řeší podobný typ bydlení?

Dejte si čas a nechtějte vše hned. I když prostor vypadá nedokončeně, udělejte z toho přednost. Někdy si interiér sám řekne, co potřebuje – kde je například nutné přidat úložný prostor či kde rozsvítit tmavý kout.

Další tipy od Lucie, jak si zařídit domov

 • Nechte prostor nadechnout, nebojte se udělat změnu.
 • Volte nábytek v jednom dřevěném dekoru, celek pak působí harmonicky.
 • Doplňky volte v neutrálních barvách, okoukají se o poznání později.
 • Pokud je to jen trochu možné, využijte služeb designéra či architekta, který vám navrhne prostor na míru a napomůže tomu, aby byl interiér vkusný a praktický. Ušetříte si tak nejen přešlapy, ale i finance.