Bramborový salát, pár lahví s vaječným koňakem, čerstvé bylinky, zelenina a k tomu extrémně voňavé sýry. Sváteční lednička praská ve švech a vy si lámete hlavu, kam to všechno dát?
Jak zařídit, aby zákusky nenačichly slaninou a abychom vždy měsíc co měsíc nevytahovali ze spodní přihrádky nevábně vyhlížející objekt?
Uspořádání potravin v lednici může být boj, ale se správnými pomocníky tomu za chvíli přijdete na kloub. My vám ukážeme naše oblíbené stylové dózy, láhve i praktické vychytávky, které vám mnohonásobně ulehčí každodenní život.
Lednici nejprve vypněte a položte pod ni hadr pro případ tání ledu. Poté vyndejte všechny potraviny z lednice a ty zkažené nebo po datu spotřeby vyhoďte. Připravte si kbelík s mýdlovou vodou nebo octem a hadřík. Vyndejte všechny šuplíky a poličky a umyjte je ve dřezu. Pak vyčistěte vnitřek lednice mýdlovou vodou. Nezapomeňte ani na odtokový kanálek. Nakonec vše vytřete hadrem do sucha, aby se netvořila námraza. Nakonec vraťte potraviny do lednice, podle tipů, které jsme zmínili v tomto článku.
Přemýšlejte i o rozložení místa ve dvířkách lednice. Úplně dolů je vhodné dát mléko, džusy, minerálky a pokud máte rádi alkohol, tak třeba i pivo a bílé víno.
O něco výš se mohou umístit otevřené konzervy a marmelády. Uložit zde můžete i kečup s hořčicí a další ochucovadla. Do dveří patří ideálně také vajíčka a máslo s margarínem. Vajíčka do lednice nedávejte v papírovém obalu, riskovali byste tak přenos různých bakterií. Přendejte je do obalů na vejce a nejlépe špičkou dolů.
Mrazák by měl mít teplotu -18 až 20 °C. Všechny potraviny řádně zabalte a označte datem. Snažte se potraviny zmrazit co nejrychleji, lépe si tak udrží kvalitu a strukturu. Nikdy nezamrazujte listovou zeleninu, smažené potraviny, majonézu, ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody.
Vařené jídlo nechte vychladnout a uložte co nejdříve do lednice, ideálně do dvou hodin. Jídlo rozdělte na menší porce pro rychlejší ochlazení a snadnější ohřívání. Při opětovném ohřívání zajistěte, aby jídlo dosáhlo alespoň 75 °C.