Bonami adventní kalendář | Rozbalte si dnešní slevu →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak uspořádat lednici, aby se potraviny nekazily tak brzy

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Bramborový salát, pár lahví s vaječným koňakem, čerstvé bylinky, zelenina a k tomu extrémně voňavé sýry. Sváteční lednička praská ve švech a vy si lámete hlavu, kam to všechno dát?

Jak zařídit, aby zákusky nenačichly slaninou a abychom vždy měsíc co měsíc nevytahovali ze spodní přihrádky nevábně vyhlížející objekt?

Uspořádání potravin v lednici může být boj, ale se správnými pomocníky tomu za chvíli přijdete na kloub. My vám ukážeme naše oblíbené stylové dózy, láhve i praktické vychytávky, které vám mnohonásobně ulehčí každodenní život.

1. Skladování bylinek v lednici

Správné skladování bylinek v lednici je klíčové pro zachování jejich čerstvosti, chuti a vůně co nejdéle. Bylinky v lednici můžete skladovat hned několika způsoby:
  • Zabalení do ubrousku: Bylinky opláchněte pod studenou vodou, osušte papírovým ubrouskem a zabalte do nového, mírně vlhkého. Bylinky umístěte do plastového sáčku a nechte jej lehce otevřený, aby mohly bylinky dýchat. Takto lze uchovávat v lednici petržel, koriandr, bazalku a pažitku.
  • Sklenice s vodou: Ořízněte konce bylinek a vložte je do sklenice s čerstvou vodou. Přikryjte je plastovým sáčkem a umístěte do lednice. Vodu měňte každý den nebo dva. Takto vám vydrží déle čerstvá bazalka, máta a a další bylinky s dlouhými stonky.
  • Suché skladování: Rozmarýn, šalvěj nebo tymián můžete jednoduše uložit v lednici v jejich původním obalu nebo je zabalit do papírového ubrousku a umístit do plastového sáčku.

2. Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici

Také vás rozčiluje, když předevčírem koupená rajčata dnes vyhazujete do koše? Trik pro prodloužení čerstvosti zeleniny a ovoce spočívá v tom, jak a kde je v lednici uchováváte:
  • Udržujte teplotu v lednici v rozmezí 3 až 5 °C.
  • Zeleninu skladujte v oddělených zásuvkách s nastavitelnou vlhkostí. Vysoká vlhkost je vhodná pro listovou zeleninu, zatímco nižší vlhkost je lepší pro plodovou zeleninu.
  • Oddělujte zeleninu od ovoce. Ovoce produkuje ethylen, který urychluje zrání potravin vč. zeleniny.
  • Na zeleninu, která potřebuje cirkulaci vzduchu (brokolice, květák, okurky, papriky, lilek), použijte krabičky nebo sáčky s otvory.
  • Na krájenou zeleninu zvolte hermeticky uzavřené nádoby, které zabraňují vysychání.
  • U zeleniny s kořeny, jako jsou mrkve nebo ředkvičky, odstraňte listy, které berou z kořenů vlhkost.
  • Ovoce ani zeleninu předem neomývejte, ale až těsně před vařením/konzumací. Vlhkost urychluje zkažení.
  • Maliny, jahody a další jemné druhy ovoce skladujte na horních policích lednice.

3. Potraviny, které do lednice nepatří

Ne všechny potraviny mají v lednici své místo. Některým by chlad nebo časté teplotní výkyvy způsobené neustálým otevíráním a zavíráním lednice jen uškodily. Do lednice nikdy nedávejte:
  • Rajčata: V lednici mohou ztrácí chuť a konzistenci.
  • Chléb: V lednici rychleji ztvrdne. Chcete-li prodloužit jeho čerstvost, zamrazte jej.
  • Brambory: Nízké teploty mění škrob na cukr, což mění chuť a texturu brambor.
  • Cibule a česnek: Vlhké prostředí urychlí jejich zkažení. Uchovávejte je na suchém, tmavém a chladném místě.
  • Tropické ovoce: Mango, papája, ananas a další tropické plody ztrácí v lednici chuť a mění texturu.
  • Dýně a melouny: Dokud nejsou nakrájené, skladujte je při pokojové teplotě.

Další tipy pro skladování a organizaci v lednici

  • Vytvořte specifické zóny pro různé typy potravin (např. nápoje, pečivo, mléčné výrobky, atd.). Tím zlepšíte organizaci a snížíte čas strávený hledáním potravin.
  • Skladujte potraviny podle teploty, jakou potřebují. Horní police mají obvykle stabilnější teplotu, zatímco dolní části jsou chladnější.
  • Maso a ryby ukládejte na nejnižší polici, abyste zabránili kapání šťáv na ostatní potraviny a minimalizovali riziko kontaminace.
  • Džemy, omáčky a sýry ukládejte ve dveřích lednice. Vydrží větší teplotní výkyvy.
  • Potraviny určené k rychlé spotřebě ukládejte do předních polic, kde je lépe uvidíte a nezapomenete na ně. Vytvořte pro ně například vlastní přihrádku nebo polici stejně jako pro již otevřené potraviny.
  • K uchovávání potravin v lednici používejte transparentní obaly, ať hned víte, co je uvnitř.
  • Skladujte udržitelně. Jednorázové obaly vyměňte za sklenice všech druhů a velikostí. Ideální na domácí šťávy, jogurty, granolu i máslo.
Bonami tip: Připravili jsme pro vás i speciální sadu štítků pro rozlišení vašich vlastních dóziček. Vyberte si jazykovou variantu, stáhněte, vytiskněte (nejlépe na samolepkový papír) a nalepte podle potřeby.

Časté otázky

Jak vyčistit lednici?

Lednici nejprve vypněte a položte pod ni hadr pro případ tání ledu. Poté vyndejte všechny potraviny z lednice a ty zkažené nebo po datu spotřeby vyhoďte. Připravte si kbelík s mýdlovou vodou nebo octem a hadřík. Vyndejte všechny šuplíky a poličky a umyjte je ve dřezu. Pak vyčistěte vnitřek lednice mýdlovou vodou. Nezapomeňte ani na odtokový kanálek. Nakonec vše vytřete hadrem do sucha, aby se netvořila námraza. Nakonec vraťte potraviny do lednice, podle tipů, které jsme zmínili v tomto článku.

Co umístit do dveří ledničky?

Přemýšlejte i o rozložení místa ve dvířkách lednice. Úplně dolů je vhodné dát mléko, džusy, minerálky a pokud máte rádi alkohol, tak třeba i pivo a bílé víno.

O něco výš se mohou umístit otevřené konzervy a marmelády. Uložit zde můžete i kečup s hořčicí a další ochucovadla. Do dveří patří ideálně také vajíčka a máslo s margarínem. Vajíčka do lednice nedávejte v papírovém obalu, riskovali byste tak přenos různých bakterií. Přendejte je do obalů na vejce a nejlépe špičkou dolů.

Jak skladovat jídlo v mrazáku?

Mrazák by měl mít teplotu -18 až 20 °C. Všechny potraviny řádně zabalte a označte datem. Snažte se potraviny zmrazit co nejrychleji, lépe si tak udrží kvalitu a strukturu. Nikdy nezamrazujte listovou zeleninu, smažené potraviny, majonézu, ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody.

Jak skladovat vařené jídlo v lednici?

Vařené jídlo nechte vychladnout a uložte co nejdříve do lednice, ideálně do dvou hodin. Jídlo rozdělte na menší porce pro rychlejší ochlazení a snadnější ohřívání. Při opětovném ohřívání zajistěte, aby jídlo dosáhlo alespoň 75 °C.

Jak skladovat mléčné výrobky?

Mléčné výrobky uchovávejte ideálně v rozmezí teplot od 4 do 8 °C. Pro uložení mléka, jogurtů, sýrů a dalších mléčných výrobků slouží zejména horní část ledničky. Všechny tyto potraviny mívají vcelku dlouhou dobu spotřeby, kromě těch čerstvých. Vždy se proto držte doporučeného data spotřeby na obalech výrobků. Narazíte-li na jogurt s prošlým datem spotřeby a vybouleným víčkem, raději jej vyhoďte do koše.