Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Tipy, jak rozmístit dekorace na komodě

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Také se při prohlížení magazínů o bydlení nemůžete nabažit nejrůznějších komod, na nichž jsou precizně naaranžované další dekorace? Nemusíte zoufat. Podobného dojmu totiž můžete dosáhnout i bez interiérového designéra. A je jedno, zda tíhnete k minimalismu, nebo je vám bližší rozevlátý boho styl.

V následujících tipech vám poradíme, jak i z té nejobyčejnější komody vytvořit kousek hodný pozornosti.

Rozdělte si prostor

Vzhledem k tomu, že komoda bývá spíše užší a delší, je vhodné si vyznačit „pracovní prostor”, který rozdělíte na tři části: levou, pravou a středovou.

Snažte se využít i stěnu za komodou, na kterou umístíte prvky, které vyrovnají odlišné výškové poměry v místnosti, které určují zejména skříně, okna a dveře.

Od největšího k nejmenšímu

Při vytváření kompozice začněte nejlépe od středu, případně od největšího kousku, který bude pomyslnou kotvou, podle níž budete aranžovat ostatní prvky. Může to být obraz, nástěnka na fotografie, zrcadlo i televize.

Zatímco obrazy stačí mnohdy na komodu pouze ležérně postavit, zrcadlo raději zavěste. Nejlépe vypadá ve výšce 15 - 25 centimetrů nad komodou s ohledem na rozměr a tvar zrcadla.

Harmoničtěji však působí kulaté zrcadlo. Šířku zrcadla zvolte takovou, aby komodu překrývalo přibližně ze dvou třetin.

Zařaďte vysoký prvek

Abyste docílili vyváženosti, postavte vedle obrazu či zrcadla jeden vyšší prvek. Může jím být například váza plná květin, vysoká šperkovnice či zajímavá stolní lampa.

Vedle těchto pak už můžete začít aranžovat drobnější kompozice.

Vsaďte na pravidlo tří

Při dekorování zbytku plochy nic nezkazíte, pokud se budete držet pravidla tří. Tedy pokud do jednotlivých sektorů umístíte předměty po třech. Může to být trojice svíček, ale i zátiší tvořené výraznou vysokou soškou, krabičkou na šperky a vonným difuzérem.

Tip:
Pokud zátiší tvořené z různorodých kousků umístíte na elegantní tác, bude kompozice působit úhledněji a zároveň i snadněji udržíte pořádek.

Kousky vrstvěte

Máte-li několik stejných prvků jako obrazy či knihy, zkuste je i vyskládat. Například grafiku orientovanou na výšku klidně umístěte na komodu a opřete o ní jinou abstrakci na šířku tak, aby se lehce překrývaly.

Knihy zase zkuste vyskládat do úhledného sloupce nebo souměrné pyramidy. A hlavně - hrajte si a zkoušejte, co bude vašemu oku nejlibější.

Nezapomeňte na prostor kolem komody

Pokud máte vedle komody volný prostor, můžete do něj umístit například výrazný květináč s vyšší pokojovkou či stojací lampu, čímž docílíte ladnějšího propojení s interiérem.