Až -20 % na zahradu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak zařídit kuchyni s jídelnou

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Spojení kuchyně a jídelny je trend, který ovládl svět rekonstrukcí. Jejich spojením vzniká přívětivější prostor, který přímo vybízí k vášnivým diskuzím, hlasitému smíchu a vychutnání si pokrmů.

Navíc získáte jednu velkou vzdušnou místnost, i když pracujete se stejným množstvím metrů čtverečních. V neposlední řadě je to chytrá investice. Byty a domy s otevřeným půdorysem a velkými jasnými místnostmi bývají na realitním trhu žádanější. Otázkou tedy zůstává: Jak takový prostor zařídit, aby spolu všechno ladilo a fungovalo?

Co vyřešit před zahájením rekonstrukce kuchyně

1. Úředničina: Obecně platí, že zásah do nosných konstrukcí nebo rozvodů vyžaduje stavební povolení. Jinak by mělo stačit oznámení o rekonstrukci. V případě, že bydlíte v nájmu nebo družstevním bytě, budete možná potřebovat jejich souhlas.

2. Nosné zdi: Plánujete vybourat zdi, aby jste zvětšili kuchyni s jídelnou? Ujistěte se, že zdi, které chcete bourat, nejsou nosné. Plní hned několik důležitých funkcí a v nejhorším případě by se zbouráním nosné stěny mohla vážně narušit statika domu.

3. Poraďte se: Šikovně zařídit kuchyni s jídelnou může být oříšek. Nebuďte na to sami a poraďte se s interiérovým designérem z Bonami. Zjistíte nejen jak rozmístit nábytek z hlediska ergonomie, ale dostanete k ruce také moodboard a seznam vybraných produktů. Ve finále to celé můžeme zařídit za vás od návrhu po nákup a montáž.

4 tipy, jak na kuchyni s jídelnou

Ergonomická kuchyně

Spojení kuchyně s jídelnou by nemělo narušit pomyslný pracovní trojúhelník, tedy prostor, v němž se pohybujete během přípravy pokrmů. Jídelní stůl i židle musí být v dostatečné vzdálenosti, aby vám například nepřekážely během přecházení od potravinové skříně ke dřezu či sporáku. Pokud to není možné, bude nejspíše lepší, najít pro stolování jiné místo.

Myslete „out of the box“

Kuchyně s jídelnou s sebou přináší mnoho benefitů, ale v některých situacích může vytvořit nové výzvy. Většina z nich má ale snadné řešení, jen je potřeba přemýšlet více kreativně.

Jídelní židle překážejí v prostoru? Nahraďte je jídelní lavicí, kterou zasunete pod stůl. Překáží jídelní stůl, protože je moc velký? Nahraďte ho menším rozkládacím. Přijdete o úložné prostory, protože jste spojením kuchyně a jídelny bourali zdi? Protáhněte kuchyňské skříňky až ke stropu.

Umístěte jídelní stůl strategicky

Kam umístit a jak situovat jídelní stůl? A záleží na tom? Rozhodně záleží. Ovlivní to pocity strávníků. Když umístíte jídelní stůl ke stěně nebo do rohu, vytvoříte útulný jídelní koutek a více otevřete prostor. Myslete však na to, aby vysouvání a zasouvání židle bylo i tak pohodlné stejně jako průchod kolem stolu. Nemělo by se stávat, abyste židlemi naráželi o stěnu ani situace, kdy jeden chce odejít od stolu a ostatní musí vstát, aby ho pustili.

Pokud stůl přesunete do středu místnosti blíže ke kuchyni, vytvoříte soudržnější a živější prostor. Strávníci tu ale budou jako „na ráně“. Řešením však může být paraván, který zóny opticky rozdělí.

Než se finálně rozhodnete, stůl klidně několikrát přemístěte, najezte se u něj a vnímejte, jaké pocity to ve vás vyvolává. Pamatujte, že žádná odpověď není špatně a je to jen o preferenci.

Volte konzistentní barvy a dekory

Nemusíte být bytoví designéři ani mít velké estetické cítění, abyste vše krásně sladili. Stačí, když se hlavní “ohniska” jako jsou podlahy, nábytek, barvy zdí a výrazné dekorace, shodují. Přemýšlet o tom můžete třeba následovně:

Propojení barvou: Pojícím prvkem může být barva zdí, nábytku nebo třeba čalounění a dalšího textilu (židle, pohovky, prostírání, závěsy, koberce…). Najít u všech těchto kousků totožný odstín je prakticky nemožné, tak se tím úplně nesvazujte. U rozdílných materiálů postačí podobný barevný tón a nic tím nezkazíte.

Propojení podlahou: Je-li podlaha v kuchyni dřevěná nebo například z marmolea, jejím protažením do jídelny docílíte soudržného dojmu. Pozor však na materiály jako jsou kámen a beton. Výsledek by mohl působit chladně.

Propojení dekorativním prvkem: Dalším chytrým pojítkem může být výmalba jedné zdi v kuchyni a výběr koberce do jídelny. Pokud se vzor či barva budou shodovat (nebo si budou podobné), výsledek bude působit hravě a moderně.

Propojení nábytkem: Při propojení kuchyně s další místností je dobré držet jednotný dekor. Budou-li kuchyňské skříňky v borovicovém dekoru a jídelní stůl v dekoru exotického dřeva, výsledek bude chaotický. Nevšední propojovací prvek: Industriální svítidla, skleněné dekorace, zarámované obrazy ze stejné série… Nejen to mohou být pojící prvky, které obě místnosti sjednotí.