Mid Season Sale | Ušetřete až 40 % →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Kuchyně na chalupě s puncem dávných časů u Smooth & Cooking

Když se foodbologerka Kateřina Kuranová, známá také jako Smooth and Cooking, rozhodovala, jak opravit kuchyni na chalupě, měla už od začátku jasnou představu. Nezaplnit ji zbytečnostmi a hlavně – zachovat jedinečnou atmosféru z dob, kdy bývala královstvím její babičky.

Jak se tuto ideu podařilo naplnit a jaké triky jí pomáhají udržet pořádek, prozradila v následujícím rozhovoru.
S jakým záměrem jste kuchyni na chalupě zařizovala?
Mým hlavním požadavkem bylo zachovat dokonalou atmosféru z dob, kdy v kuchyni kralovala moje babička. Proto jsem chtěla co nejvíce využít původní vybavení. Některé kousky jsme tedy renovovali či předělali. Například jsme do jedné ze skříněk vyřízli otvor a zasadili do něj velký keramický dřez. Zároveň jsme kuchyni obohatili i novými kousky.

Když to babička viděla, byla dojatá, jak je to krásné a perfektně vymyšlené. Takže cíl splněn.

Podle čeho jste vybírala doplňky a vybavení?
Tak, aby nám nové kousky usnadňovaly život na chalupě a podtrhly tu dokonalou atmosféru, která tam vždy panovala. Když to babička viděla, byla dojatá, jak je to krásné a perfektně vymyšlené. Takže cíl splněn.
Máte nějaký “srdcový” kousek?
Často se zadívám na rámeček s babiččinou fotku. Její pohled míří přímo na místo, kde nejčastěji vařím. Mám tak pocit, že mi stojí za zády a vlastně vaříme spolu. Vcelku to jsou ale všechny kousky, které tvoří celek. Tyrkysová varná konvice ladí s chňapkou i s kuchyňským robotem. A ten zase se zavěšenými prkýnky, dózami a vybavením na mytí nádobí, které je ze dřeva a přírodních materiálů. Vše má svůj smysl a své místo.

Největší noční můrou je pro mě to, když něco musím vyndávat zbytečně komplikovaným způsobem, kvůli čemuž se pak vše začne bortit jako domeček z karet.

Co vám v kuchyni nejvíce ulehčuje práci?
Rozhodně organizace kuchyně. Ač to tak na první pohled nemusí vypadat. Kuchyň sice může kvůli velkému množství vystavených věci působit chaoticky, ale opak je pravdou. Vše má své místo, vše je dostupné a přehledné. Největší noční můrou je pro mě totiž to, když něco musím vyndávat zbytečně komplikovaným způsobem, kvůli čemuž se pak vše začne bortit jako domeček z karet. Takže například skleničky a hrníčky jsem vyskládala na etažér, který mám i doma. Od té doby mám přehled, co kde je a snadno dosáhnu i na tu nejvzdálenější skleničku.
Máte nějaké fígle, jak v kuchyni udržet pořádek?
Organizovat a nezahlcovat prostor zbytečnostmi. Snažím se jednou ročně vše protřídit a ujasnit si, co v daném šuplíku opravdu využívám. Vytříděné věci pak nabízím rodině, přátelům, sledujícím nebo na sousedské skupině k odvozu zdarma, aby dělaly radost dál.

S manželem jsme se shodli, že z chalupy chceme vytvořit místo, kde se budeme scházet s přáteli a rodinou a budou se zde vytvářet nové příběhy a zážitky.

Bez čeho byste se ani v chalupářské kuchyni neobešla? Co by podle vás ani v kuchyni na chalupě nemělo chybět?
Myčka. Asi se mnou mnoho lidí nebude souznít, ale je to tak. S manželem jsme se shodli, že z chalupy chceme vytvořit místo, kde se budeme scházet s přáteli a rodinou a budou se zde vytvářet nové příběhy a zážitky. Tyto situace často začínají právě v kuchyni. Na druhou stranu ale nechci, aby to tam končilo. Čas na chalupě si chci užívat, ne postávat neustále u dřezu. Takže i z tohoto důvodu to byla jedna z prvních věcí, kterou jsme tam kupovali. A jsem za to opravdu ráda.
Do čeho při zařizování kuchyně na chalupě investovat a na čem ušetřit?
Záleží, v jakém stavu je původní vybavení. My jsme měli to štěstí, že vše bylo funkční. Kvůli pohodlí jsme ale stejně do pár věcí investovali. Kromě doplňků, které nám pomohly kuchyň zorganizovat a učinit ji přehlednější, přibyly výdaje za myčku, dřez, kuchyňský robot a rychlovarnou konvici. V tom jsme viděli prioritu.

Ušetřili jsme naopak tím, že jsme se snažili maximálně využít každý kousek, který jsme na chalupě našli. Je to sice pracnější, ale autentičtější.

Mám malý sen, a to pořídit si kachlová kamna.

Co na chalupě nejraději vaříte nebo pečete pro své blízké?
Určitě tvarohové lívance, které peču na kamnech. A podle mé kamarádky jsou to prý ty nejlepší lívance, které ode mě jedla. Chutnají úplně jinak. I proto mám malý sen, a to pořídit si kachlová kamna. Ty, které máme nyní, jsou už v horším stavu. A tak se pomalu rozhlížím po nových a sním.
Foto: Smooth & Cooking