Představte si, že se ráno vzbudíte v útulné chaloupce za švitoření ptáčků, snídáte chléb s domácím džemem servírovaný na květinovém ubruse a popíjíte bylinkový čaj z porcelánového hrnečku. Krásná idylka, nemyslíte?
Různé interiérové styly v nás mají vyvolat různé pocity, a přesně tohle ve vás vzbudí cottagecore. Styl, který oslavuje návrat k tradicím a pomalejšímu způsobu života. Přečtěte si, jaké jsou jeho hlavní prvky a jak ho zakomponovat do vašeho domova.
Cottagecore je styl inspirovaný chatařením a chalupařením.
Cottagecore je domácí zelenina, vůně domácího pečeného chleba, motivy květin, lněné látky a teplo z praskajícího krbu. Zkrátka útulné, udržitelné prostředí plné ručně vyráběných předmětů a světlých barev.
Kombinování starých kousků s novými se v cottagecore interiéru neobejdete.
Příroda je pro cottagecore zásadní, proto nesmí chybět velké množství rostlin.
Převládají jemné pastelové, zemité a neutrální barvy.
Ke cottagecore stylu patří nábytek z masivu nebo starší nábytek s patinou. U novějších kousků můžete zvolit dekor s umělou patinou. Ikonické jsou komody s historickým nádechem, vyřezávané židle nebo čalouněný sedací nábytek a postele. Hojně používaným prvkem jsou také regály. Nebojte se polic až ke stropu nebo klidně i závěsných přímo z něj.
V cottagecore stylu dominuje nábytek z masivu.
Typické dekorace ve stylu cottagecore jsou například textilie s jemnými květinovými vzory, jako jsou závěsy, polštáře a ubrusy - nejlépe z bavlny a lnu. Na gauč můžete ledabyle pohodit pléd s hrubší tkaninou. Stěny ozdobte uměleckými díly s motivy zvířat nebo přírodními scenériemi v dřevěných rámech. Ručně vyrobené svíčky či macramé zase přidají tu pravou autenticitu. Interiér pak ještě dozdobte pokojovými rostlinami a věnci z čerstvých nebo sušených květin.
Bambusová lucerna vzbuzuje pocit útulnosti.
Ubrus s károvaným vzorem se vždycky hodí.
Postel s nebesy je trefa do černého.
Na osvětlení se často zapomíná, a přitom výrazným způsobem zasahuje do atmosféry domu či bytu. Občas může být docela oříšek vybrat svítidlo v cottagecore stylu tak, abyste si domů nepořídili kýč. Nebojte se ale zastaváren a bazarů. Často se tam nachází poklady za hubičku.
Stylově působí svítidla s látkovými stínidly, petrolejová lampa a množství svícnů a svíček. Využívejte raději více solitérních svítidel. Stolní lampy v kombinaci se stojacími.
Cottage core interiér laděný do modré barvy vypadá dokonale.
Typický je pro ni světlý nábytek, kovové úchytky a dekorace. Může být použito dřevo s patinou, doplňky z keramiky, proutí a textilu. Důležitý je smysl pro detail a ruční zpracování.
Z barev nešlápnete vedle s bílou a béžovou barvou, které pak doplníte veselými pastelovými barvami na doplňcích, jako jsou utěrky, závěsy nebo podsedáky na židle. Nadčasový styl zdůrazní jemné detaily jako ozdobné pilastry a římsy nebo dvířka se skleněnými výplněmi na horních skříňkách.
Do cottagecore stylu patří svícny, svíčky, ručně dělaná keramika a spousta lučního kvítí.
Vedle nešlápnete s textiliemi s jemnými proužkovanými nebo károvanými vzory.
Úložné košíky z přírodních materiálů jsou v cottage core interiéru nutností.
Dominantou obývacího pokoje je sedací souprava. Skvěle vypadá například pohovka s dřevěnou konstrukcí. Stůl vybírejte jednoznačně z masivního dřeva, které může být doplněno kovovými prvky nebo šuplíky. Aby nábytek působil co nejvíce přírodním dojmem, vyhněte se lesklým nátěrům.
Do cottagecore obýváku se perfektně hodí také dřevěná knihovna nebo starožitná truhla. U textilu se držte přírodních materiálů, jako je bavlna, vlna a len. Můžete využít květinové, kostkované nebo pletené vzory.
Osvětlení vyberte z kovu, skla nebo dřeva. Skvěle budou vypadat také lampy se stínítkem z bambusu, juty, mořské trávy, korku nebo vodního hyacintu.
No a nakonec pokoj zútulněte doplňky s nádechem přírody. Vybrat můžete obrázky a zrcadlo s dřevěným rámem, proutěný koš nebo květináč, vázu se sušenými květinami, hodiny a svícny.
U textilu se držte přírodních materiálů, jako je bavlna, vlna a len.
Základem je autentičnost, takže se nebojte do ložnice postavit masivní nábytek po babičce, kterému vdechnete nový život. Stačí jej obrousit a natřít. Oblíbené jsou malované truhly, almary a komody. Pokud vám to prostor dovolí, sáhněte po masivní dřevěné skříni. Zamykání může být na klíček. Nebojte se zdobení vyřezáváním či malbou.
K dřevěné skříni se bude hodit postel ze dřeva, ale také z kovu. Chybět jí ovšem nesmí pohodlné čelo. Cottagecore styl navozuje pocit pohody, a tak byste se měli vyhnout jednoduchým rovným liniím a dát přednost nábytku se zakulacenými rohy.
Celkový dojem dolaďte povlečením a textiliemi například s květinovými vzory. Za čelem postele se bude vyjímat obraz nebo velkoformátová fototapeta. Jako přehoz zvolte pletený pléd. Chybu neuděláte, pokud k posteli položíte tkaný kobereček nebo umělou kožešinu.
Základem je autentičnost, takže se nebojte do ložnice postavit nábytek po babičce.
Na noční stolek pořiďte retro budík.
Nezapomeňte na hřejivé plédy.
Dominantou koupelny ve venkovském stylu může být volně stojící vana na nožičkách. Pokud dáváte přednost sprchovému koutu, bude se zde vyjímat vyzděný prostor s pěkným obkladem.
Slušet jí bude i umyvadlo z keramiky nebo kamene. Modelů je na trhu celá řada, například umyvadlo ve tvaru lavoru. Nezapomeňte sladit i koupelnové baterie. V cottagecore stylu budou nejvíce vynikat kovové baterie z mosazi a mědi.
V pravé venkovské koupelně nezapomínejte ani na zrcadlo, které může být zdobeno originálním a hlavně výrazným rámem. Skvěle vypadají i otevřené regálové police, které pojmou nejen drobnou dekoraci, nebo rostlinu, ale můžete sem vyskládat ručníky, nebo toaletní potřeby.
Nezapomínejte na zrcadlo s výrazným rámem.
Koupelně v cottagecore stylu bude slušet umyvadlo z keramiky nebo kamene.
I do koupelny můžete umístit několik rostlin.
Projděte bazary, poptejte se přátel, poproste prarodiče. Předností starého nábytku, někdy dokonce i starožitného, je to, že jeho hodnota v čase roste. Máte tedy krásný a tematický kousek ve svém interiéru a zároveň je to i zajímavá investice.
Rozhodně ano! Cottagecore klade důraz na přírodní materiály, recyklaci a renovaci, tradiční techniky zpracování a celkový soulad s přírodou, což jsou zásady, které se dobře snoubí s udržitelným životním stylem.
Kombinování starého nábytku s novým může dodat vašemu interiéru zajímavou dynamiku a osobitost. Jak ale dosáhnout harmonického vzhledu?
Udržujte jednotný styl: I když kombinujete starý a nový nábytek, snažte se, aby spolu jednotlivé kusy ladily. Můžete například kombinovat moderní gauč s vintage křeslem v podobném odstínu nebo materiálu.
Přidejte doplňky jako spojovací prvek: Vhodně zvolené koberce, polštáře nebo závěsy mohou pomoci spojit staré a nové kousky dohromady. Například na staré křeslo položte dekorační polštářek v podobné barvě jako je koberec a závěsy.
Nechte staré kusy vyniknout: Někdy může být zajímavé nechat některý starý kus nábytku vyniknout v prostoru jako solitér. Například starožitný sekretář může být centrálním bodem moderně zařízené pracovny.