-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Proměna chaty Babeta u Lucie Janotové

Nehledala dokonalost, ani nedisponovala neomezeným rozpočtem. Přesto chtěla ze zanedbané chatky vytvořit příjemný letní domek, v němž bude trávit čas se svou rodinou. Do oprav se proto pustila naplno. S manželem a návrháři nakonec vytvořila místo, kde je radost odpočívat.

Inspirujte se proměnou chaty Babeta u influencerky Lucie Janotové, na které se podíleli designéři v rámci služby Bonami návrh interiéru.

Babeta byla od začátku velká výzva. V tmavé a přeplněné chatce však viděla Lucie obrovský potenciál. A proto se s manželem na začátku roku rozhodli vrátit ji zpátky do života.

Roztočili tím tak kolotoč hledání inspirací a návodů, až nakonec sami s minimem řemeslných zkušeností vzali štětce do rukou a přemalovali téměř celý interiér nabílo.

Tím dosáhli vzdušnosti a světlosti, kterou prostor potřeboval.

Chata Babeta před proměnou

Při zařizování a formování prostoru se pak už spolehli na službu Bonami návrh interiéru a designérku Lindu Povolnou.

Obrátili se na ni s přáním zakomponovat do interiéru jemný odstín tyrkysově modré a také vyřešit osvětlení, které kvůli vysokým stropům a trámům vyžadovalo specifický typ svítidel.

V neposlední řadě chtěli také pomoci propojit obytný prostor se zahradou a vytvořit tak na terase „venkovní obývák”.

Chata Babeta po proměně

Designérka Linda Povolná byla od začátku naladěná na naši vlnu, takže jsme si naprosto sedli. Stačilo jí poslat pár původních fotografií Babety a už při prvním online meetingu, kde nám ukázala návrh, jsme s manželem věděli, že nechceme změnit jedinou věc. Její osobní zkušenost s pohodlností jednotlivých kousků, barevnými kombinacemi a praktičností byla neocenitelná.

Lucie Janotová, majitelka chaty Babeta

Designérku Lindu Povolnou proto od prvního momentu spolupráce zajímalo, jak nejraděj rodina tráví čas, zda společně jedí u jednoho stolu a jaké barvy upřednostňují. Díky těmto informacím pak vytvořila prostor, který je stylový i funkční.

Korunou celého interiéru se podle Lucie stalo křeslo, které společně s pastelovou komodou patří k nejoblíbenějším prvkům víkendového domku.

Linda Povolná o proměně: Inspirací pro nás byly i severské chatičky

Co bylo potřeba řešit u tak malého prostoru a co mělo vliv na výslednou barevnou paletu? To v následujícím rozhovoru prozradila autorka návrhu a manažerka oddělení interiérového designu Linda Povolná.


Jaký styl jste s majiteli pro prostor zvolili a proč?

Pro tento krásný a netypický interiér jsem plně respektovala představu investorů, neboť jsem se s ní od začátku naprosto ztotožňovala a dovoluji si říct, že bych to nenavrhla jinak. Lucie a Honza mají skvělý vkus a cit a já jsem byla jejich představou o interiéru chaty Babety nadšená a na spolupráci jsem se i z tohoto důvodu moc těšila.

Limitovala tě netypická dispozice chaty?

Vnitřní dispozice tohoto prostoru jsou prostě typické pro menší rekreační chatu, takže ano. U každého zařizovacího předmětu jsme museli respektovat možné maximální rozměry, ale i tak zde bylo možné vytvořit funkční prostor se všemi zónami, které zde mají svou funkci a které si zde majitelé představovali mít.

Podle čeho jsi volila barevnou paletu?

Ta se odvíjela zejména od Luciiny představy o prosvětleném, vzdušném interiéru inspirovaném severskými chatičkami. Dominují tak převážně světlé odstíny dřeva, přičemž celý interiér chaty je natřen bílou barvou až do krovů. Ty jsme kombinovali s přírodními materiály, jako je například dřevo, juta, bavlna,…

Bylo kvůli krovům komplikovanější najít vhodné osvětlení?

Lucie měla představu dominantních závěsných svítidel, které budou zavěšené přímo z krovů, doplněné stolní lampou a osvětlením na komodě, které pak vytvoří útulnější atmosféru. Ten nápad zavěsit nějaké výrazné svítidlo ve větším počtu ze stropu mne nadchnul a v našem sortimentu v Bonami jsem se snažila najít něco neokoukaného, co by se do interiéru hodilo a myslím, že se nám to podařilo.

Na co jsi se soustředila u menších doplňků a dekorací?

U výběru menších doplňků a dekorací jsem se snažila, aby vše ladilo materiálově i barevně do celkového konceptu. Popravdě jsem spíš měla problém vybrat z toho velkého množství krásných dekorací, co Bonami nabízí. Nakonec se to ale podařilo a v interiéru je vše, co tam být má – i to krásné, co ho dotváří a dotahuje.

Byl v prostoru předem jasně daný prvek, podle něhož jsi formovala celý prostor?

Lucie si přála mít jako doplňkovou barvu v tomto interiéru jemný odstín tyrkysově modré. Vybrala jsem tedy komodu v tomto odstínu a kolem ní se pak barevně doladil výběr všech dekorací i textilních doplňků.

Co dalšího tě při navrhování inspirovalo?

Jak jsem již zmínila, majitelé měli o interiéru poměrně jasnou představu, kterou jsme vzájemně doladili pomocí moodboardu. K tomu nám dopomohl i Pinterest, kde jsme našli velké množství inspirace převážně ze skandinávských interiérů, od nichž jsme se odrazili.

Vytyčili ti majitelé nějaké mantinely, v nichž se musíš držet, nebo jsi měla volnou ruku?

S majiteli se pracovalo úplně skvěle. Je to opravdu radost vytvářet interiér, u kterého je vize designéra i investora v harmonii. Jediným jejich požadavkem bylo zachovat funkčnost celého prostoru pro všechny členy rodiny, tak, aby zde každý našel místečko na svou oblíbenou činnost.

Co bys poradila těm, kteří plánují opravu chatky nebo víkendového domku?

Upravte si své víkendové útočiště tak, aby vám tam bylo pohodlně a dobře. Nevyužívejte jej jako odkladiště, ale pečlivě si do něj vyberte jen takové předměty, které vás oslovují a těší. Jen tak bude totiž sloužit svému účelu a vy si tam skutečně odpočinete. Pak to stojí za to a ani vás to nemusí finančně zruinovat.