Bonami Days až -50 % | Ulovte svou slevu →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

7 nenáročných balkonovek, které vám doma vytvoří zelenou oázu

Barbora Bláhová • 22. července
Mít vedle bytu balkon nebo terasu a nechat ji bez rostlin by byl hřích. Tento pokoj navíc totiž přímo vybízí k bohatému osázení zelení. Vytvořte si zelené zákoutí, kde si rádi posedíte třeba s kávou a knížkou nebo s přáteli. Zeleň navíc v létě pomáhá okolní prostor ochlazovat a vytváří příjemné klima, ve kterém vám bude jednoduše dobře. Přečtěte si pár tipů na námi ověřené druhy rostlin, které porostou i v omezeném prostoru a na plném slunci. Výběr jsme zvolili vskutku rozmanitý.
Nebojte se šeříku na balkóně

Nebojte se šeříku na balkóně

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Asi málokdo si dokáže představit právě tuto rostlinu na svém balkoně. Co rostlinu – přímo strom. Ačkoliv jinany máme možnost spíše pozorovat v zahradách, ověřili jsme si, že jej zvládnete s úspěchem pěstovat i v nádobě. Jinan je na podmínky velmi nenáročný. Dokonce snáší s úspěchem i sucho, takže zvládne vystavení plnému slunci i na jižní straně.

Substrát mu postačí klasický zahradnický. Doroste bez problému do výšky 2,5 metru, což zhruba odpovídá běžné výšce zastřešených balkonů nebo lodžií. Přitom nepotřebuje monstrózní květináč. Růst můžete také jednoduše korigovat řezem. Na podzim se těšte na záplavu nádherných zlatavých opadavých listů. Před zimou pouze květináč obalte tkaninou, abyste strom ochránili.

Jinan neboli ginkgo

Jinan neboli ginkgo

Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum)

Komu chybí úroda z vlastní zahrádky, může spojit příjemné s užitečným. Kanadská borůvka je totiž pohledově pěkný keř, který plodí podle konkrétní odrůdy zpravidla od konce června až do září. Borůvky ocení hlavně ti nejmenší, avšak rostlina potřebuje speciální kyselejší substrát, který přímo pro ni určený koupíte namixovaný v hobby marketu. Umístění volte slunné, maximálně polostinné kvůli dozrávání plodů.

Keř průběžně zalévejte, má rád vyšší vlhkost, ale přímo přemokření nesnese. Zkrátka nenechte substrát nikdy zcela vyschnout.

Vypěstujte si vlastní borůvky

Vypěstujte si vlastní borůvky

Sukulenty

Sukulenty rozehrají i ten nejskromnější balkon pestrými barvami a tvary. Pokud patříte mezi milovníky zeleně, ale nemáte čas nebo zkušenosti na větší zahradničení, pak právě tyto drobné rostlinky budou pro vás. Ze sukulentů si můžete vytvořit roztomilé minizahrádky, které příliš péče nevyžadují a budou vám dělat radost celý rok. Osázejte si například širší hliněnou misku, kterou vysypete substrátem pro sukulenty a kaktusy a přidáte vybrané rostliny – i nejběžnější netřesk udělá hodně parády. Misku doplňte dekorativními kamínky nebo větvičkami.

Pokud bude miska vystavena dešti, nezapomeňte, že musí mít také drenážní otvory pro odtok vody.

Šeřík (Syringa)

Kdo miluje vůni šeříku, tenhle keř zkrátka musí mít. Na balkon či terasu se skvěle hodí malokvětá varianta zakrslého šeříku tzv. Palibin (Šeřík Meyerův). Ačkoliv má drobný vzrůst překvapí vás intenzivní vůní. Rostlina je nenáročná na půdu, postačí jí běžný zahradnický dobře propustný substrát. Ocení slunce, ale zvládne i polostín. Roste pomalu, tudíž se nemusíte bát, že vás brzy z balkonu vystěhuje. Na podzim opadá, ale je mrazuvzdorný. S jarem opět ukáže svou krásu.

TIP: Organický odpad patří na kompost. Uschlé květy nebo lístky do běžného odpadu nepatří. Můžete je společně s domácím organickým odpadem kompostovat. Pořiďte si nenápadnou nádobu na kompostovatelný odpad IntelligentWaste, kterou snadno schováte třeba mezi květináči. Nádoba díky výměnnému uhlíkovému filtru a unikátnímu ventilačnímu systému minimalizuje zápach, takže se klidně hned vedle můžete nerušeně slunit nebo popíjet s přáteli. Při použití pro rostlinný odpad ani nepotřebujete vnitřní sáčky – ty naopak oceníte, pokud nádobku budete používat na bioodpad z domácnosti.
Malý kompostér se hodí do bytu

Malý kompostér se hodí do bytu

Tavola (Physocarpus)

Tavola kalinolistá je keř zajímavý především pro své nažloutlé listy a drobné bílé kvítky, které pučí na vyzrálých výhonech. Vyhovuje jí polostín, ale na slunečné straně zase nejlépe vynikne sytost barev. Velmi dobře působí ve skupině dalších rostlin, kterou svou barevností rozzáří. Jelikož se často využívá do živých plotů, snáší velmi dobře řez, což v omezených podmínkách balkonu či terasy přijde vhod. Pořídit můžete také kultivary v jiných barevných odstínech – například Diabolo, který vyniká listy úchvatné purpurové barvy.

Tavola kalinolistá

Tavola kalinolistá

Zimolez (Lonicera)

Jestliže raději oceníte výhled do zeleně než do oken sousedů, zimolez je rostlina, která vám s tím pomůže. Tahle popínavka se totiž ráda a velmi rychle vyšplhá po čemkoliv, co jí nabídnete. Zkuste ji například zasadit do vyššího květináče a napnout vzhůru ke stropu lanka, případně jí nabídnout jinou oporu. Už během jediné sezóny dokáží šlahouny vyrůst třeba i o metr, a poskytnout vám tak intimní zákoutí. Zimolez zvládne stinné podmínky i plné slunce. V průběhu léta vás potěší zajímavými květy s velmi příjemnou vůní.

S příchodem zimy nicméně z části opadává, a tak pokud spíše preferujete stálezelenou rostlinu, budete muset sáhnout nejspíše po břečťanu nebo jasmínu. Mnoho jiných vhodnějších a nenáročných variant v našich podmínkách není.

Zimolez rychle roste

Zimolez rychle roste

Zvonek (Campanula)

Zvonky patří mezi stálice českých zahrad a ani na balkonech a terasách nejsou výjimkou. Perfektně vyniknout například ve skupinách společně s dalšími dekorativními rostlinami. Zvonkům postačí běžný zahradnický substrát, který je dostatečně kyprý. Zvonků existuje přes 300 různých druhů, některé milují slunce, jiné naopak vyžadují stín (např. lesní zvonek).

Nejotužilejší formou je druh Campanula poscharskyana. Pokud si přejete prodloužit dobu kvetení zvonku, pomůžete si, pokud budete průběžně odstraňovat zvadlé květy.

Zvonek Campanula poscharskyana

Zvonek Campanula poscharskyana