-10 % na pohovky s kódem POHOVKY10*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

-10 % na pohovky s kódem POHOVKY10*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošíkMenu

Vyberte si správné osvětlení do chodby a předsíně

Chodby a předsíně patří k místnostem, ve kterých se příliš nezdržujeme, ale jen jimi procházíme. To však neznamená, že by měly být tmavé. Naopak! Kvůli náladě v místnosti, bezpečnosti a dobré orientaci je potřeba mít zde dostatek světla. Jak vybrat vhodné osvětlení do chodby či předsíně se dozvíte níže.

Jak vybrat světlo do chodby

Při výběru osvětlení do předsíně a chodby nejdříve pečlivě zvažte velikost a tvar místnosti. V prostornější předsíni čtvercového tvaru zvolte centrální závěsné svítidlo, díky kterému docílíte rovnoměrného osvětlení celé místnosti. Umístěte jej však do takové výšky, aby při procházení nikomu nepřekáželo. Hlavní osvětlení můžete doplnit ještě o několik nástěnných svítidel.

Do dlouhých úzkých chodeb se zase hodí několik halogenových žárovek umístěných na stropě za sebou v pravidelných intervalech. A pokud přicházíte domů s plnými nákupními taškami a nechce se vám hledat vypínač, skvělým řešením jsou svítidla na chodbu s čidlem, která automaticky zapnou světlo, když je potřeba.

V neposlední řadě dbejte na design osvětlení. To by mělo vždy korespondovat se zbytkem osvětlení v celé domácnosti. Pokud máte například interiér zařízený v industriálním stylu, svítidla v chodbě by s ním měla ladit. Na Bonami si lehce vyhledáte svítidla podle vašeho vkusu. Stačí ve filtrech v kategorii Svítidla zvolit jeden z 9 designových stylů.

Druhy osvětlení, které se hodí do předsíně a chodby
Stropní svítidla

Pokud má vaše předsíň vysoké stropy, můžete si zde dovolit umístit závěsný lustr, který bude sloužit jako centrální osvětlení. Skvěle vypadají lustry v industriálním stylu. Záleží však na stylu zbylých místností. Rozhodně se ale vyvarujte blyštivým extravagantním kousků. Méně je někdy více.


Nástěnná svítidla

Nástěnné světlo do chodby je skvělým doplňkem k hlavnímu osvětlení. Rozjasní podlahovou plochu a hlavně umožní bezpečný pohyb v místnosti. Skvěle se hodí i ke schodišti nebo z obou stran zrcadla. Doporučujeme taková, která nevystupují do prostoru a produkují nepřímé osvětlení svítící nahoru a dolů.


Bodová svítidla

Bodové osvětlení navozuje útulnost, intimitu a je vhodné především pro moderní bydlení a mladé domácnosti. Díky bodovkám můžete soustředit světlo do přesně určené oblasti, jako je například zrcadlo, skříň nebo botník.

Vhodná intenzita světla na chodbě

Osvětlení v chodbě a předsíni by mělo být jasné, abyste se zde dokázali bez potíží pohybovat a najít vše potřebné. Intenzita světla se pohybuje ideálně mezi 100 až 150 lumeny na m². Obzvláště příjemně se cítíme při útulné barvě nižší než 3 300 kelvinů. Díky tomuto barevnému podání se tak snadno kontroluje denní outfit v zrcadle, jelikož jsou barvy optimálně vykreslené.

A jaký je rozdíl mezi kelviny a lumeny? Kelviny určují barevnost světla. Například 2 000 K bude teplý žlutý odstín, zatímco 8 000 K bude chladný odstín mírně domodra. Lumeny (lm) vyjadřují světelný tok. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o celkové množství světla, které žárovka vyzařuje.