100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík

7 tipů, jak na osvětlení v koupelně

Správné osvětlení dokáže vytvořit i z té nejobyčejnější koupelny, jejíž jedinou výhodou je funkčnost, opravdové lázně, ve kterých se budete cítit dokonale zrelaxovaně.

Máme pro vás spoustu praktických tipů jak vybrat ideální teplotu světel, jejich intenzitu i jak je co nejlépe umístit v místnosti. Pojďte se s námi inspirovat spoustou stylových nástěnných i stropních svítidel.

„Vrstvení“ světla

Osvětlení ve vaší koupelně by mělo mít ideálně více různých poloh - od jasného světla vhodného pro každodenní rituály, až po tlumené ambientní osvětlení, u kterého si budete moci vychutnat relaxační koupel.

Počítejte tedy s tím, že kromě klasických stropních světel doladíte prostor i nástěnnými svítidly, osvětleným zrcadlem, nebo klidně i přenosnou lampičkou. Ani pokud je vaše koupelna opravdu maličká, tak nebude stačit jen jeden zdroj světla. Když ji dostatečně osvětlíte pomocí více zdrojů, docílíte toho, že bude působit větší.

Dejte si záležet na osvětlení u zrcadla

V zrcadle budete na sebe potřebovat dokonale vidět, proto si dejte záležet hlavně na rovnoměrnosti osvětlení. Nainstalujte nástěnné svítidlo buď přímo nad zrcadlo anebo pro ještě lepší a rovnoměrnější osvětlení umístěte svítidla po obou stranách.

Nikdy nedávejte světlo jen na jednu ze stran - vytvářelo by na vaši tváři stíny, o které rozhodně nestojíte.

Důležitost teploty světla

Při výběru žárovek neopomeňte ani správnou volbu odstínu světla. Nejpříjemněji a nejútulněji bude působit teplá bílá, pohybující se v hodnotě 2700-3000 kelvinů. Věřte nebo ne, s takovým osvětlením bude i pohled do zrcadla nejlichotivější.

Pokud byste zvolili odstín studené bílé, mohla by pak koupelna působit příliš sterilním a odtažitým dojmem.

Zvýšená ochrana v blízkosti sprchy a vany

Vlhkost a elektřina nejdou spolu moc dohromady. A proto je nutné, aby svítidla instalovaná nad vanou či u sprchy měla vyšší stupeň krytí (označení IP) vůči vodě a vlhkosti. Ovšem ne všude v koupelně je u svítidel vysoký stupeň krytí potřeba - jak můžete vidět na obrázku.

Vyberte vhodný stupeň krytí podle umístění svítidla

Zóna 0: Přímo do vany či sprchy instalujte jen speciální svítidla s krytím IP67 a vyšším.
Zóna 1: Na stěny nad vanou či ve sprše je nutné použít svítidla s minimálním krytím IP65.
Zóna 2: Na stěny do 60 cm od vany či sprchy použijte svítidla s IP44 a více.
Zóna 3: Mimo zóny 0, 1 a 2 vám postačí svítidla s krytím IP21.

Jakou zvolit intenzitu světla?

Obecně by v koupelně měla světelnost dosahovat nejméně 500-600 lumenů. Ovšem v místnosti jsou určité zóny, které si žádají ještě silnější osvětlení. Například u zrcadla, kde pečujeme o pleť nebo se líčíme, by se měla světelnost pohybovat ideálně mezi 700-800 lumeny.

Ambientní osvětlení do sprchy

Pokud se rádi sprchujete jen při tlumeném světle, pak si zamilujete světelné LED panely se sprchovou hadicí. Ty vám totiž posvítí na vše potřebné, aniž byste museli zapínat hlavní osvětlení. Tak zaručeně dosáhnete maximálně útulného pocitu.

Popusťte uzdu svému stylu

Přestože se zatím v koupelnách nevidí moc extravagantních světel nebo lustrů, neznamená to, že by to bylo zapovězeno. Pokud to rozměry a výška stropu ve vaší koupelně dovolí, neváhejte podpořit originální charakter místnosti nápaditým lustrem či stínidlem.

Skvělým doplňkem na dotvoření atmosféry budou i designové svícny či prémiové vonné svíčky.

Potřebujete „rozsvítit“ další místnosti? U nás objevíte spoustu inspirace.