Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Přestupný rok 2024: Jak využít únorový den navíc?

Konečně je tu další přestupný rok, tedy jeden únorový den k dobru, který můžeme prožít různě – od odpočinku přes přes kutilské projekty až po výlet, nebo dokonce oslavu narozenin! Tento výjimečný den by byla škoda prožít jako kterýkoliv jiný, takže pokud zatím nemáte žádné plány, inspirujte se našimi tipy. Díky nim prožijete příjemný a dobře strávený 29. únor.

Reorganizace kuchyně

Přestupný rok nám dává jedinečnou šanci, jak doslova přidat do našeho života něco navíc – proč nezačít právě v kuchyni? Aby bylo v kuchyni místo na nové kousky, nejdříve se zbavte nepotřebných věcí. Vykliďte všechny police a skříně a nepotřebné věci darujte či vyhoďte. Jakmile vám zůstane jen to nejdůležitější, je čas na kreativní uspořádání.

Uvažujte o změně rozložení vašich kuchyňských potřeb podle četnosti používání. Nejčastěji používané předměty mějte na dosah ruky, zatímco méně využívané věci mohou umístěte na vyšší police nebo spodní skříňky.

Proměňte interiér za jeden den

Proměna interiéru nemusí být o velkých změnách; někdy stačí jen pár drobných úprav. Využijte přestupný rok jako příležitost vdechnout nový život do vašeho domova. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:
  • Dekorační polštáře a přehozy: Tyto snadno vyměnitelné doplňky rychle změní vzhled vašeho obývacího pokoje nebo ložnice.
  • Obrazy a plakáty: Potřebují vaše zdi oživit? Jde to i bez výmalby. Obrazy nebo fotografie na stěnách budou výrazným prvkem, který dodá interiéru charakter.
  • Dekorativní osvětlení: Zkuste různé typy osvětlení, jako jsou stolní lampy, stojací lampy nebo LED pásky. Vytvoříte s nimi útulnou, romantickou, ale i dramatickou atmosféru. Jednoduše, jak potřebujete.
  • Textilní doplňky: Nový koberec nebo závěsy umí nečekaně výrazně změnit celkový dojem z místnosti.
  • Zrcadla: Dlouho přemýšlíte, jak opticky zvětšit prostory například v ložnici nebo v předsíni? Nástěnná a volně stojící zrcadla jsou skvělým způsobem, jak toho docílit a zároveň elegantním prvkem, který pozvedne dojem z interiéru.
Bonami tip: Chcete se pustit do velké proměny domova? Inspirujte se proměnami interiérů v režii Bonami designérů.

Pusťte se do DIY projektu

Extra únorový den je skvělou příležitostí pro realizaci DIY projektu, na který jste zatím neměli čas. Pusťte se do renovace jídelních židlí, ušijte si nějaký pěkný kousek na sebe nebo pokreslete terakotové květináče oblíbenými motivy.

Bonami tip: Nevíte, do čeho byste se pustili? Vyrobte dárek pro svou maminku nebo babičku, třeba k MDŽ. Nebo si opravte váš oblíbený porcelán či keramiku. Že byste si raději vyrobili něco nového? Vyrobte si minimalistické malované hodiny, které nikdo jiný určitě mít nebude. Všechny tyto projekty za den hravě zvládnete.

Oslavte narozeniny

Oslavit proto narozeniny v přestupném roce je opravdu vzácnost. Pokud i vy patříte k letošním oslavencům, pojměte narozeninovou párty ve velkém, například s tematikou čísla dvacet devět. Přestože přestupný rok v roce 2024 připadá na čtvrtek, nenechte oslavy až na víkend. Vždyť další taková příležitost nastane až za čtyři roky.

Upečte si nebo uvařte něco dobrého

Ať už oslavíte narozeniny v přestupném roce ve velkém nebo v kruhu rodiny či přátel, tento významný den si zaslouží něco dobrého na zub. Inspirujte se našimi recepty a oslaďte si další rok na světě. Na Bonami najdete ty správné kuchyňské pomocníky, díky nimž vám půjde kouzlení v kuchyni od ruky.

Vyrazte na výlet

Naplánujte si na 29. února dovolenou a vyrazte na výlet. Navštivte třeba místo, kam se už dlouho chystáte, ale stále na to nebyl čas. Přece jen teď máte den k dobru, tak kdy jindy se to hodí víc? Vyrazte do ZOO, na vyhlídku nebo na hrad. Ať už vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte se na výlet důkladně připravit. Nesmí chybět láhev na vodu, svačinová krabička a samozřejmě fotoaparát pro zaznamenání všech úžasných zážitků.

Přestupný rok: zajímavosti a fakta

Proč existuje přestupný rok?

Přestupný rok je kalendářní jev, který kompenzuje nesoulad mezi délkou našeho kalendářního roku a skutečným časem, který Země potřebuje k oběhu kolem Slunce. Zatímco standardní rok má 365 dní, Zemi trvá přibližně 365,25 dne, aby dokončila svůj oběh. Tato čtvrtina dne se každoročně akumuluje a po čtyřech letech vytváří téměř celý navíc den. Proto každý čtvrtý rok přidáváme jeden den, 29. únor, do našeho kalendáře.

Věděli jste, že…

  • Podle irské tradice mohou 29. února ženy výjimečně požádat o ruku své partnery.
  • Přestupné roky přicházejí každé čtyři roky, ale s několika zajímavými výjimkami. Roky dělitelné 100 nejsou považovány za přestupný rok, pokud nejsou zároveň dělitelné 400. Například rok 2000 byl přestupný, protože je dělitelný 400, ale 1900 nebyl. Další přestupný rok po roce 2024 bude tedy rok 2028.
  • Podle tohoto pravidla nebude přestupným rokem rok 2100, protože není dělitelný 400.
  • Také přestupný rok má své pověry. Jedna například říká, ať v přestupném roce nenosíme domů nic, co bylo sebráno ze země včetně hub, nalezených mincí apod. Mají v sobě prý negativní energii.