Na Bonami najdete nejširší nabídku pro váš domov.
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

DIY inspirované technikou kintsugi: Návod, jak opravit porcelán nebo keramiku

Kintsugi je tradiční japonská umělecká technika, při které se opravují keramické nebo porcelánové předměty. Není však cílem, aby se praskliny zakryly, naopak jsou decentně zvýrazněny směsí se zlatými, stříbrnými nebo platinovými pigmenty. Pojďte si s námi vyzkoušet velmi zjednodušenou verzi této techniky.

Historie a myšlenka kintsugi

Filosofie kintsugi úzce souvisí s myšlenkou wabi-sabi, která oslavuje krásu nedokonalosti a pomíjivosti. Historie kintsugi sahá až do 15. století, kdy se lidé snažili najít možnosti, jak prodloužit život poškozeným užitným nádobám. Tímto uměním zároveň toužili vzdát poctu umělcům a řemeslníkům, kteří keramické a porcelánové nádoby vytvořili.

Kintsugi vnímáme jako metaforu pro odolnost a osobní růst, protože proces opravy rozbitých předmětů vyžaduje trpělivost, zručnost a ocenění krásy nedokonalosti. Můžete ji vnímat i jako možnost ekologické udržitelnosti a způsobu, jak snížit odpad.
Kintsugi jako umělecká metoda je dlouhý proces, často oprava jednoho předmětu trvá i několik měsíců. Umělec nejprve všechny střepy očistí, dlouho je brousí a velmi pomalu lepí tak, aby byl výsledek perfektní. Proto berte náš návod jen jako vzdálenou nápodobu. Pokud by se vám však technika zalíbila, zaměřte se na zahraniční zdroje – některé z nich dáme na konec článku.

Co budete na domácí metodu kintsugi potřebovat?

Sety na kintsugi můžete zakoupit v některých zahraničíních e-shopech, ale my jsme pro vás připravili návod, jak si takovou sadu dát dohromady z věcí, které koupíte v hobbymarketech a výtvarných potřebách.

Připravte si:

  • Dvousložkové lepidlo – seženete ho ve verzích tuhnoucích za 5 minut nebo za 60 minut. Mně se osvědčilo mít obě, na první část lepení je dobré, aby se předmět rychle slepil. Na druhou část, kdy se vyplňují mezírky zlatým práškem je naopak žádoucí, abyste měli na tento proces více času. Toto lepidlo však nemá atest pro styk s potravinami.
  • Zlatý (nebo stříbrný) prášek.
  • Epoxidovou hmotu na doplnění chybějících kousků – u nás seženete například Bison Epoxy Repair.
  • Smirkový papír – jemný.
  • Prostředek na odmaštění.
  • Řezák nebo ostrý nůž na odstranění přebytečného lepidla.
  • Špachtle, špejle, drobné nádobky na míchání lepidla, rukavice, hadříky apod.

    Tip: Dvousložkové lepidlo můžete použít i na obyčejné slepení porcelánu, keramiky nebo skla. Snadno tím tyto věci opravíte. Jen berte v potaz, že není určené pro styk s potravinami, proto jej použijte na vázy, misky nebo jiné předměty, které budete používat jako dekorace.
  • Jak postupovat?

    1. Zkontrolujte si, jestli k sobě všechny části hezky sedí. Zároveň si tím ověříte, jak je budete později slepovat k sobě.
    2. Obruste smirkovým papírem všechny ostré hrany tak, aby vznikla mezi spoji malá mezírka.
    3. Připravte si epoxidové dvousložkové lepidlo. Je důležité, abyste vytlačili stejné množství obou složek.
    4. Lepidlo důkladně smíchejte. Nyní vám začíná běžet čas 5 minut.
    5. Naneste lepidlo na obě plochy, které budete slepovat.
    6. Začněte slepovat střípky. Vždy důkladně přitiskněte k sobě a podržte, dokud lepidlo neztuhne. V případě více střepů si namíchejte novou várku lepidla a postup opakujte.
    7. Dokončete lepení všech střepů.
    8. Po zaschnutí obruste nebo nožem odstraňte přebytečné lepidlo.
    9. Chybí vám některé úlomky? Připravte si epoxydovou hmotu na vyplnění. Jde opět o dvousložkový výrobek, který je nutné důkladně zpracovat, dokud barva hmoty nebude jednolitá.
    10. Vyplňte epoxidovou hmotou místa, kde je to potřeba. Po zatvrdnutí obruste smirkovým papírem, aby byla plocha hladká.
    11. Nyní si opět připravte směs epoxidového lepidla, do něj promíchejte zlatý prášek.
    12. Jemným štětečkem vyplňte zlatou hmotou všechny mezírky. Postupujte velmi opatrně. Pokud použijete směs lepidla, které tvrdne během 5 minut, budete si ji muset pravděpodobně připravovat několikrát. Po vytvrdnutí obruste. Postup můžete opakovat, dokud nebudete spokojení.
    1

    1

    2

    2

    3

    3

    4

    4

    5

    5

    6

    6

    7

    7

    8

    8

    9

    9

    10

    10

    11

    11

    12

    12

    Tipy pro lepení porcelánu a další zdroje na kintsugi techniku

  • Pokud se vám technika zalíbí, doporučujeme knihu pro začátečníky: A Beginner's Guide to Kintsugi: The Japanese Art of Repairing Pottery and Glass.
  • Další možností je podívat se na stránky Urushi.info, kde najdete více informací o technice, mnoho videí a také například lekce (probíhající v New Yorku).