-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

DIY: Jednoduchý polštářek technikou punchneedle

Čím ozvláštnit jednobarevný polštářek? Vyzkoušejte techniku punchneedle. Poradíme vám, jak na to.
Minimalistický polštářek technikou punch needle pro začátečníky

Minimalistický polštářek technikou punch needle pro začátečníky

Co budete na punchneedle potřebovat?

 • Bavlněný nebo lněný jednobarevný polštářek.
 • Jehlu na punchneedle - jde o speciální dlouhou jehlu s dutým vnitřkem a dutou zkosenou jehlou. Příze se provléká skrz dutou jehlu a očko na ní.
 • Bavlnky nebo vlnu podle svých preferencí.
 • Lepidlo na textil pro zafixování vlny.
 • Nůžky a tužku pro předkreslení motivu.
 • Dřevěný kruh na vypnutí látky – používá se například na vyšívání.
 • Zažehlovací tkaninu, díky které bude vaše dílo trvalé.
 • 1

  1

  2

  2

  3

  3

  4

  4

  Jak postupovat při vyšívání dutou jehlou?

  1. Polštářek obraťte na rub a nakreslete si motiv. Pro začátek si vyberte něco jednoduchého. Nám se líbil motiv ptáčka a rozhodli jsme se pro úplně jednoduchý obrys. Navlékněte si jehlu podle návodu – budete potřebovat speciální navlékač. Ten je součástí balení s jehlou. Vyberte si vhodnou tloušťku jehly – záleží na látce a tloušťce vlny, kterou použijete. Techniku si napoprvé můžete vyzkoušet na jiném kousku látky.
  2. Vypněte si látku na kulatý vyšívací rámeček a začněte vyšívat. Špička jehly proráží tkanou podkladovou látkou, čímž se vytvoří smyčky příze. Řada smyček tvoří vlas na rubové straně podkladové tkaniny.
  3. Vyšívací nástroj držte jako tužku, přičemž dírka v jehle směřuje ve směru, ve kterém pracujete. Prostrčte ostrou špičku nástroje přímo dolů tkaninou. Zasuňte jehlu úplně dolů, dokud se rukojeť nedotkne látky. Poté nástroj zvedněte, dokud nebude špička nástroje zarovnána s horním povrchem látky. Pro další steh posuňte špičku jehly o malý kousek dál, hezky podél povrchu látky. Jehlu nenadzvedávejte nahoru, ať si steh nevytáhnete.
  4. Po dokončení jednoduše vlnu ustřihněte a výsledek zafixujte – můžete to udělat lepidlem, kterým potřete stehy na rubové straně. Lehce je potřete štětcem nebo špachtlí. Pozor na množství, ať se lepidlo nedostane skrz látku. Výsledek můžete také zafixovat pomocí speciální zažehlovací látky. Obojí vám pomůže, aby byl obrázek trvalý a povlak polštářku jste mohli bez problémů prát.

  Tipy: Chcete-li změnit barvy příze , znovu navlékněte jehlu jinou barvou příze. Vložte nástroj jako předtím a přitáhněte konec příze ke straně smyčky. Pamatujte, že nemusíte vázat žádné uzly. Napětí látky udrží vaše stehy na místě.
  Pokud uděláte chybu, jemně zatáhněte za přízi a steh vytáhněte. Pomocí nehtu nebo kouskem špejle látku srovnejte, aby v ní nebyly dírky. Poté znovu pokračujte v propichování jehlou.