-15 % na koberce s kódem KOBERCE15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Zařiďte si v novém roce bydlení podle Feng-šuej

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 6. LEDNA

Ať už se o toto čínské učení zajímáte nebo jen hledáte tipy jak si zařídit harmoničtější domácnost, tento článek je přesně pro vás. Nenechte se odradit těmi, kteří se smějí novoročním předsevzetím. Nový rok se pro vás může stát i novým začátkem a uvidíte, že i díky drobným změnám budete bydlet nanovo a ještě lépe.

Jak začít?

Než se pustíte do samotných úprav, začněte pořádným úklidem. Pokud u vás zatím vládne chaotická energie způsobená nepořádkem, jakékoliv změny by neměly šanci se uchytit.

Až se budete rozhodovat, které změny vyzkoušet, vždy se ohlížejte na svou intuici a možnosti vaší domácnosti. Feng-šuej vám má pomoci zlepšit energie v jakémkoliv prostoru, ale rozhodně to není žádné dogma ani náboženství a není třeba ho brát smrtelně vážně.

Co do našich domovů přináší rok ve znamení buvola?

Nejspíš jste už někdy slyšeli o čínském horoskopu, který má také 12 znamení, ale místo měsíců rozlišuje roky. S Feng-šuej je to navíc celé provázané. Zatímco loňskému roku vládlo znamení krysy, do roku 2021 vstupujeme s buvolem.

Přesněji řečeno s bílým kovovým buvolem. Ať už na čínské učení věříte či ne, může vám přinést zajímavé tipy pro oživení interiéru. Nebo se alespoň něco nového dozvíte.

Šťastné barvy

Rok buvola má být časem na obnovu a zahojení. Vstoupíme do něj 12. února a od té chvíle by ve vašem okolí měla převládat bílá nebo také stříbrná/metalově šedá barva.

K té přidejte azurově modrou, která má přilákat prosperitu a zdraví, nabíjí pozitivní energií a pomáhá od chronického stresu a únavy. A v neposlední řadě vás obě barvy mají zbavovat pocitu samoty. To už stojí za vyzkoušení.

Síla kovu

Znamení kovového buvola má ještě umocňovat sílu tohoto prvku, který je ve feng-šuej nejdražším. Ve starověku se totiž kov nacházel jen v domácnostech bohatých lidí. Proto má přinášet prosperitu. Síla kovu by vám také měla pomoci s hubnutím, lepším usínáním a dokonce i s početím, tak pozor na to.

Trochu kovu do svého domova snadno dostanete pomocí podnosů, váz, svícnů, sošek nebo zvonkoher.

A teď se podíváme na to, jak podle Feng-šuej pracovat s prostorem

Následující tipy by vám měly přinést větší pohodu a prosperitu. Berme to ale s nadhledem a jestli ve vaší domácnosti něco nepůjde změnit nebo je to zatím v rozporu s tímto učením, vůbec se tím netrapte. Jak se říká: lepší později než nikdy a lepší něco než nic.

Ložnice: Drobné změny pro štěstí a prosperitu

Ideálně by se měla ložnice nacházet v nejvzdálenější místnosti od hlavních dveří. To podvědomě vyvolává pocit bezpečí a stability. Ne vždy je to ale možné a tak si i starodávné čínské učení zachovává realismus. Postačí, když nebude vaše postel hned u hlavních dveří a také by neměla stát čelem ke dveřím ložnice. Proč? Je to trochu drastické, ale Číňané nazývají spaní nohama směrem ke dveřím polohou smrti.

Pokud to jde, nenechávejte postel ani přímo pod oknem. Energie, které proudí dovnitř a ven by vás mohly rušit při spaní. Promyslete investici do kvalitního čela postele, které poskytuje pocit bezpečí a také dobrou oporu pro vaši hlavu.

Obývací pokoj: Dejte prostor energii

Často slyšíme, že nás tato místnost reprezentuje. Právě zde nejčastěji hostíme své přátele a tak ji podvědomě zařizujeme tak, aby o nás něco vypovídala a ukazovala nás v tom nejlepším světle. Pomocí energií v obývacím pokoji můžete upevnit své místo ve společnosti a také přivolat pohodlí a prosperitu.

Obývací pokoj by měl zůstat co nejvíce vzdušný a nábytek by vám neměl při pohybu zbytečně překážet. Jistě, snadno se to řekne, obzvlášť v menších prostorech, ale zkuste například vyměnit robustní obývací stěnu za její odlehčenější verzi nebo obrovský gauč za menší doplněný pufy a sedacími vaky.

Pracovna: Odblokujte svůj potenciál

Poslední rok se pro mnohé z nás nesl ve znamení home officu a tak se na závěr zaměříme na pracovny a pracovní kouty. Základní pravidlo zní: držte pracovnu co nejdále od ložnice. Pokud žijete v garsonce, snažte se co nejvíce oddělit postel a pracovní kout a rozhodně nikdy nepracujte přímo z postele, i když je to lákavé.

Pokud máte možnost, umístěte pracovní stůl do tzv. velící pozice. To znamená, že stůl není v jedné linii se dveřmi a vy nesedíte ke dveřím zády. Pokud při práci hledíte do zdi, vaše energie může být prý blokovaná. Zeď necháte pomyslně zmizet, když na ní zavěsíte barevný obraz, diplomy, vysvědčení nebo oblíbené fotografie. Namísto blokování energie tak začnete čerpat ze zdi inspiraci.

Navnadili jsme vás něco změnit? Podívejte se na tipy a produkty, které vám s tím pomohou.