Mid Season Sale | Ušetřete až 40 % →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak zařídit terasu

Co všechno by měla vaše vysněná terasa splňovat? Plánujete na ní pořádat večírky s přáteli, zařídit si letní venkovní kuchyň nebo spíš poklidný homeoffice? Nebo se má v podstatě stát letním rodinným obývákem?

Ať už je to jak chce, připravili jsme si pro vás tipy k výběru zahradního nábytku a doplňků, díky kterým se vám ji podaří vybavit přesně podle vašich představ.

V první fázi plánování se zaměřte na tři základní aspekty daného prostoru: jeho velikost, funkci, kterou má primárně splňovat a na styl.

1. Perfektně využitý, ale nepřeplněný prostor

Na terasu o 20 m² se už vejde plnohodnotné posezení pro celou rodinu, přesto je důležité dát si pozor na přílišné zaplnění prostoru nábytkem a dalšími doplňky. Vždy by měl zůstat dostatek prostoru pro volný pohyb.

Kolik lidí se bude na vaší terase nejčastěji scházet? Pokud na ní budete 90 % času jen ve čtyřech, zařiďte jen 4 místa k sezení - ať už ve formě židliček, křesílek nebo pohovky. Při slavnostech o více lidech můžete přídavné sezení vyřešit lavicí, skládacími židličkami nebo futony.

2. Určete si hlavní funkci prostoru

Co se bude na vaší terase nejčastěji dít? Budete na ní obědvat, večeřet, nebo na ní plánujete spíše polehávat a užívat si paprsků? Možná ji tento rok nejčastěji využijete pro práci na homeoffice?

Podle toho se pak rozhodněte, jaký typ nábytku pořídit. K jídlu i práci lépe využijete stůl s židličkami. Odpočinek si zase maximálně vychutnáte na měkounké venkovní pohovce doplněné nízkým konferenčním stolkem. ♥

3. Nábytek, který "poroste" s vámi

Při výběru nábytku myslete na to, že by s vámi měl ideálně vydržet po mnoho sezón. Zkuste se proto vyhnout stylovým experimentům a vyberte takový design, který přežije krátkodobé trendy. Zásadní je i výběr materiálu.

Klasickou volbou je dřevěný nábytek z masivu, který se s léty mění, získává patinu a pro někoho tak i osobitější kouzlo. Na kovovém nábytku se zase zub času téměř nepodepíše. Pokud navíc zvolíte kolekci v minimalistickém stylu, jednoduše se v průběhu let přizpůsobí měnícímu se vkusu. Bude stačit, když obměníte menší doplňky a textil.

Pokud s výběrem stále váháte, inspirujte se radami v článku:

4. Umístění a odolnost nábytku

Při výběru nábytku se rozhodujte také podle jeho umístění. Je vaše terasa zčásti nebo celá zastíněná a chráněná před deštěm? Nebo bude nábytek celou dobu vystaven povětrnostním vlivům?

U dřevěného nábytku musíte počítat s jeho pravidelnou údržbou a impregnací. Zato kvalitní hliníková a kovová konstrukce žádnou speciální péči nevyžaduje a přesto na ni nebudou mít teplotní výkyvy ani vlhko žádný účinek.

Chcete více rad a tipů na stylové zahradní doplňky a nábytek? Objevte je v našich dalších inspiracích. ♥